B2B’nin Bilinmeyen 5 Büyük Faydası
12 Nisan 2021
Fiziki Mağaza Açmaya Gerek Kalmaksızın B2B ile Satış Yapma Rehberi
15 Nisan 2021

İyi Bir B2B Sitesi Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir B2B Sitesi Nasıl Olmalıdır?

B2B sektörüne olan ilgi her geçen gün biraz daha artmakta ve sektörün pazar hacmi büyümektedir. Bu durumdan yararlanmak isteyen birçok girişimci firma bir B2B sitesi kurmaya yönelmektedir. Ancak bu firmalardan bazıları B2B sitelerine gereken önemi vermediği için ya da web site tasarımında belirli unsurları dikkate almadığı için satışlarını ve marka bilinirliğini arttırmakta güçlük çekmektedir. Biz de bu yazımızda iyi bir B2B sitesi için neler yapılabileceğinden, nelerin dikkate alınması gerektiğinden bahsedeceğiz. Sizler de bu önerilerimizi dikkate alarak iyi bir B2B sitesi tasarlayabilirsiniz.

İyi Bir B2B Sitesi Tasarlarken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ana Sayfa Tasarımına Gereken Özeni Gösterin

B2B sitelerini ziyaret eden kullanıcıların öncelik olarak girdiği sayfa web sitenizin ana sayfasıdır. Web sitenizin ana sayfası müşterilerinizi karşıladığınız sayfadır. Dolayısıyla ana sayfanızın tasarımına özen göstermeniz oldukça önemlidir. Böylelikle ürün ve hizmet satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ancak bu noktada izlemeniz gereken birkaç adım mevcuttur.

 • B2B firmalarının aktif olarak satışını yaptığı ürünler arasında çok satan ürünler, indirimli ürünler, yeni gelen ürünler gibi kategorilendirme yapabilmesi oldukça kolaydır. Bu ürünler genellikle B2B sektörünün olmazsa olmazlarıdır. Dolayısıyla mutlaka ana sayfanızda yer vermelisiniz. Bu sayede firmanızın satışlarını kolaylıkla arttırabilirsiniz.
 • Kullanıcılara kurumsal kimliğinizi yansıtmalısınız. Böylelikle müşterilerin size olan güven ve sadakati artacaktır.
 • Düzenleyeceğiniz kampanyalara, Banner ve Slider alanlarınız ile B2B sitenizin ürün kategorilerine ve yeni gelen ürünlere yönlendirme yapmalısınız. Yapacağınız bu yönlendirme sayesinde müşterileriniz ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Ürün Fotoğraflarına ve Açıklamalarına Önem Verin

İyi bir B2B sitesinin olmazsa olmazlarından biri ürün fotoğrafları ve açıklamalarıdır. Sitenizi ziyarete gelen kullanıcılar ürün ve hizmetleriniz hakkında yeterli bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu nedenle B2B sitesi tasarlarken ürün fotoğraflarınıza ve açıklamalarına önem vermeniz gereklidir. Web sitenizde ürün fotoğrafı kullanırken;

 • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün fotoğraflarına yer verin.
 • Ürün fotoğraflarını çekerken arka plana dikkat edin.
 • Ürün fotoğraflarınızda ürünün her detayını gösterin. Hatta kullanım alanlarını bile fotoğraflarla belirtebilirsiniz.
 • Sadece fotoğrafla sınırlı kalmayıp ürün inceleme ve tanıtım videolarına da yer verin.

Web sitenizde ürün açıklamalarına yer verirken;

 • Ürünün içeriğinde neler bulunduğu,
 • Ürünün kullanım alanları,
 • Ürünü kullanmanın ne gibi avantajlar sağlayacağı,
 • Ürünün kimler için uygun olduğu

Gibi unsurları belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra da satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünlerle ilgili SEO çalışması yapmak için anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Belirlediğiniz bu anahtar kelimeleri de ürün açıklamalarının içerisinde geçirmeye özen göstermelisiniz.

Anlaşılır Bir Ödeme Sayfası Tasarlayın

İyi bir B2B sitesinde mutlaka olması gereken unsurlardan biri de ödeme sayfası tasarımıdır. Genellikle B2B sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların büyük bir kısmı ödeme sayfası ekranına ulaştıklarında yaptıkları alışverişlerden vazgeçmektedir. Bu gibi durumla karşı karşıya kalınmasında başlıca etkenler rol oynamaktadır. Bu etkenlere ödeme sayfasının yetersizliği, karmaşık tasarımı, güven vermeyen duruşu ve anlaşılır olmaması gibi örnekler verilmektedir. Bu gibi örnekleri dikkate alarak sade ve şık bir ödeme sayfası tasarlamanız gereklidir. Bunun yanı sıra ödeme sayfalarında sepet tutarını ve indirim kodu uygulayabilecekleri bölümü de göstermelisiniz. Bunları göz önünde bulundurarak sizler de ödeme sayfanızı tasarlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Güvenilir Bir Ortamda Alışveriş Yapma İmkanı Sağlayın

B2B sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler genellikle güvenilir sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada müşterilerinizin kişisel verilerini koruduğunuzu gösteren SSL sertifikalarına yer vermeniz gereklidir. Böylelikle müşterilerinize güvenilir bir ortamda alışveriş yapma imkanı sağlayabilirsiniz.

SSL sertifikaları genellikle kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle B2B firmaları için üretilen SSL sertifikalarını kullanmaya özen göstermelisiniz. Doğru SSL sertifikalarını kullandığınız takdirde kullanıcıların firmanıza duydukları güveni arttırabilirsiniz. Bununla birlikte de satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi de büyük ölçüde arttırabilirsiniz.