Çevrimiçi Market ve B2B Açısından Önemi Nedir?
18 Ağustos 2022
B2B Alanında Hangi Ürünlerin Satışı Yapılabilmektedir?
20 Ağustos 2022

B2B Ticaretin Yapılabileceği En iyi 10 Alan

B2B Ticaretin Yapılabileceği En iyi 10 Alan

Günümüz şartlarında bireylerin dijitalleşmeye yönelmiş olmaları ve teknolojik imkânların her geçen gün artış göstermesi pek çok iş modelini ortaya çıkarmış durumdadır. Kişiler hakkında bilgi edinmek istedikleri ya da satın almak istedikleri ürünlere kolayca ulaşabilmeyi tercih etmektedirler. Bu sebeple bu görevi genel olarak aracı kurumlar üstlenmektedir. Fakat oldukça farklı bir iş modeli olarak bilinen B2B, şirketler arası pazarlama yöntemlerinden biri olup, şirketlerin kendi aralarında aracı kullanmadan yapmış oldukları alım satım işlemlerini ifade etmektedir. Geleneksel ticaret alanında oldukça fazla kullanılmakta olan B2B iş modeline e-ticaret alanında fazlaca rastlanılabilinmektedir.

Alışverişlerin artık sanal ortamlara kaymaya başlaması ile birlikte e-ticaret artış göstermekte olup, B2B iş modeli de oldukça yaygınlaşmaya başlamış ve tüketicilerin de dikkatini çeker bir hal almıştır. Artık günümüz şartlarında da sıkça kullanılmakta olan B2B ticaret, pek çok işletme tarafından tercih edilmektedir.

B2B ve Özellikleri

İşletmelerin satışa sunmuş oldukları hizmet ve ürünlerin yine başka işletmelerce alınmasını sağlamakta olan B2B ticaretin belirli bazı özelliklerinin bulunması gerekmektedir. Rekabetin fazla olması nedeniyle fiyatların dengeli olması gerekmektedir. Alınacak olan ürünlerin adetleri arttıkça fiyatlarda değişikler yapılarak teşvik sağlanmaya özen gösterilmelidir.

B2B siteleri üzerinden satışa sunulmakta olan ürünler için filtreleme ve arama özelliğinin getirilmesi gerekmektedir. Bu durum ürünlere hızlıca ve kolay bir biçimde ulaşılarak eleme yapılmasını da kolaylaştırabilmektedir.

B2B içerik örneği sayılabilecek sitelerin tamamı mobil cihazlarla uyumlu olmalıdır. Bu durum hem SEO çalışmaları hem de kullanıcı deneyimleri açısından olukça önemlidir.

B2B’nin Yararları ve B2B Alanları

Firmaların mekân ve zaman tanımadan alışveriş yapabilmelerine, mesai ve tatil gibi engellere takılmadan istedikleri biçimde alışveriş yapabilmelerine öncülük etmekte olan B2b iş modeli, her geçen gün yaygınlığını artırmaktadır. Avantajlarının da artış göstermesiyle birlikte tüketiciler B2B içerik örnekleri olan sitelere yönlendirmektedir.

B2B iş modeli, herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan ürünlere güvenle ve kolay bir şekilde ulaşılabilmenin yolunu açmış durumadır. Pek çok iş modelinin yaşama uyum sağlamaya başlamasıyla beraber B2B iş modeli, pek çok alanda kendini göstermeye başlamış durumdadır. Bu sektörler arasında yiyecek ve içecek, alışveriş, mühendislik, inşaat, imalat, sağlık ve teknoloji gibi pek çok alan yer almaktadır.

En İyi 10 B2B Alanı

  • com

Dünya genelinde en eski ve en çok bilinmekte olan B2B alanlarından ilk karşımıza çıkan Alibaba.com, dünya çapında en büyük e-ticaret sitesi olarak bilinmektedir. üye sayısı en fazla olan ve en fazla ihracatçı barındıran bu alan, uygun fiyatlı üyelik sunması nedeniyle oldukça avantajlar sağlamaktadır. SEO uyumlu ve ziyaretçi trafiğinin fazla olması nedeniyle sıklıkla reklamlar ile desteklenerek ziyaretçi trafiğinin artırılması sağlanmaktadır.

  • com

Son dönemlerde bilinirliğini artıran pazaryeri alanı olan Indiamart.com, hızı ve site tasarımı nedeniyle Google’da üst sıralarda görülmekte olup, site yalnızca Hindistan’daki üyeleri kabul etmektedir.

  • Europages

Europages, ücretli ve ücretsiz üyelik imkânları sunarak daha esnek bir alan olarak bilinmektedir. 26 dilde yayın yapmakta olup, 26 milyon üyesi bulunmaktadır.

  • Directindusrty

Directindusrty, endüstriyel ürünlerin satışa sunulmakta olduğu iyi bir alandır. Prestijli bir şirket olması nedeni ile Avrupalı pek çok yatırımcının üyeliği bulunmaktadır.

  • Industrystock

Industrystock, Europages benzeri bu alanda endüstriyel ürünler açısından örnek olarak bulunmaktadır.

  • Globalsources

Hong Kong merkezli bir alan olup, alıcıyla tedarikçileri yüz yüze buluşturma olanağını da vermektedir.

  • DHgate

230 ülkede bulanarak 30 milyon ürün satışı gerçekleştirdiği bilinmektedir.

  • Go4WorldBusiness

Hindistan’da ve ABD’de olmak üzere iki merkezle yönetilmekte olan köklü bir B2B lanıdır.

  • Tradekey

Asya ve Ortadoğu ülkelerine yoğunlaşmakta olan bir alan olarak bilinmektedir.

  • Turkish Exporter

Türkiye’nin ihracat portalları arasında bulunan ve Türkçe dışında 6 dilde daha hizmet vermekte olan bir alandır.