B2B’de Özel Günler İçin Müşteri Memnuniyetinin Önemi
10 Nisan 2021
İyi Bir B2B Sitesi Nasıl Olmalıdır?
14 Nisan 2021

B2B’nin Bilinmeyen 5 Büyük Faydası

B2B’nin Bilinmeyen 5 Büyük Faydası

Günümüzde internetin yaygınlaşması ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte alışveriş alışkanlıklarının değişmesinin yanı sıra ticaret sektöründe de önemli gelişmeler yaşandı. Mobil teknolojinin gelişmesiyle de bugün artık nerede olunursa olunsun online alışveriş yapmak mümkün hale geldi. Hal böyle olunca da birçok firma bu gelişmeye ayak uydurarak B2B sektörüne atılmaya başladı. Ancak B2B sektörünün güvenli olup olmadığı, ne gibi avantajlar sağladığı gibi soruları da beraberinde getirdi. Biz de bu yazımızda B2B sektörünün çoğu firma tarafından bilinmeyen 5 büyük faydasından bahsederek, yeni girişimcilere rehber olmaya çalışacağız. Siz de online mağazanızı açarak, B2B’nin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

7/24 Satış Yapabilme İmkanına Sahip Olabilirsiniz

Her tüketicinin meşguliyet zaman aralığı farklıdır. Kimi tüketici günün erken saatlerinde alışveriş yaparken kimisi de gecenin bir yarısı alışveriş yapmaktadır. Ancak fiziki mağazalar tüketicilerin bu istek ve ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Çünkü fiziki mağazalar belirli çalışma saatleriyle sınırlı kalmaktadır. Online siteniz ise 7/24 açık kalabilen dükkanınızdır. Böylelikle 7 gün 24 saat satış yapabilme imkanınız vardır. Tüketicilerin de günün herhangi bir saatinde, aklına takılan ya da internette gördüğü bir ürünü satın alma imkanı vardır. Aynı zamanda da ürünün hızlı bir şekilde satın alınması ve müşteriye hiçbir zahmet vermeksizin ayağına kadar ulaştırılması mümkündür. Sizler de B2B’ye katılarak müşterilerinize aralıksız satış imkanı sunabilirsiniz.

Düşük Bütçe ile Yüksek Kazanç Elde Edebilirsiniz

Fiziki mağazalar mekan kirası, yüksek faturalar, personellerin maaşları ve sigorta ücretleri gibi pek çok masrafı karşılamakla yükümlüdür. Ancak B2B sitesi açarak bu yüklü masraflardan kaçınabilirsiniz. Genç girişimciler, ilk kez ticaret yapacak olanlar ve çeşitli firmalar için B2B sitesi açmanın çok daha kolay, ucuz ve başarı odaklı olduğunu söylemek mümkündür.

Online mağaza açmak için çok büyük bir bütçeyi ortaya koymanız gerekmemektedir. İnternette bulabileceğiniz pek çok hazır script bulunmaktadır. Genellikle açık kaynak olarak bulunabilen bu hazır paketler sayesinde kendi firmanızın web sitesini kolaylıkla açabilirsiniz. Aynı zamanda makul ücretlerle hazır paketler satın alarak da 7/24 teknik destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra da profesyonel tasarımcılar sayesinde web sitenizi isteğinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Üstelik tüm bunları çok düşük bir bütçeyle gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Bir şekilde Görünür ve Ulaşılabilir Olabilirsiniz

Fiziki mağazalarda müşteri skalası sadece oraya gelebilecek kişilerle sınırlıdır. Ancak B2B sitenizde her zaman sınırları aşabilirsiniz. Fiziki mağazanızda sergileyebileceğiniz ürünler sınırlıyken online mağazanızda ürünlerinizi her zaman çeşitlendirebilirsiniz. Fiziki mağazanızda bir müşteriye tekrar ulaşma ihtimaliniz oldukça düşükken online mağazanızda alışveriş yapan bir müşteriye yeniden hedeflemeniz bir hayli kolaydır. Bunun için yeniden hedefleme reklam kampanyası, güçlü bir arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin erişim skalasını genişletebilirsiniz.

Kolay Gezinme İmkanı Sunabilirsiniz

B2B siteleri kullanıcılarına kolay gezinme imkanı sunmaktadır. Fiziki mağazalarda istenilen ürünü bulabilmek için mağazanın farklı yerlerine gidilmesi gerekirken, online mağazada sadece birkaç basit tıklama ile aynı işlemi gerçekleştirebilmek mümkündür. Ayrıca kullanıcılar meşguliyet zaman aralıkları farklı olduğu için de mağazanın çalışma saatlerine uyup alışveriş yapmak yerine internetten alışveriş yapmak gibi çok daha makul bir çözüm aramaktadırlar. Web sitenizin tasarımı, kolay gezinmeye imkan tanıyorsa satış oranlarınızı da arttırabilirsiniz. Ayrıca benzer ürünlerin de kullanıcıların önüne çıkarılmasıyla yeni potansiyel satışlar da elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücüyle Müşteri Çekebilirsiniz

Sanal mağazacılığın günümüz dijitalleşmesinin bir parçası haline gelmesiyle birlikte bir web sitesi açtığınızda dijital çağın getirdiği yenilikleri mağazanızda kullanmanız gereklidir. Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında aktif olarak web sitenize olan etkileşimi arttırabilirsiniz. Sosyal medyada farklı reklam fikirlerinden yararlanarak farklı hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra web siteniz ile sosyal ağ bağlantılarınızı yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Sizler de sosyal medyanın gücünden yararlanarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.