B2B Firmaları Açısından Youtube Reklamcılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25 Ağustos 2022
B2B Alanında Fiyatlandırma Stratejileri Nelerdir?
29 Ağustos 2022

B2B Ticarette Instagram Sayfa Düzeni Nasıl Olmalıdır?

B2B Ticarette Instagram Sayfa Düzeni Nasıl Olmalıdır?

B2B alanında ticari faaliyet göstermekte olan her firmanın önem verdiği çalışmaların en başında İnstagram sayfa büyütme çalışmaları yer almaktadır. Bir B2B firmasının İnstagram sayfası ne kadar büyürse hedef kitlelerine vermiş oldukları güven de bu ölçülerde artış göstermektedir. Bu da İnstagram kullanarak dijital pazarlama çalışmaları yapmakta olan B2B firmalarının marka bilinirliklerinin ve satışlarının artmasına yardımcı olmayı sağlayabilecek bir durumdur.

İnstagram hesaplarını geliştirmek isteyen firmalar için iki farklı instagram hesabı büyütme yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemler; ücretli şekilde instagram büyütme ve organik olarak instagram büyütme yöntemleridir. B2B markaları genel olarak bu instagram büyütme yöntemlerinden organik instagram büyütme çalışmalarına daha fazla önem vermektedir. Bu yöntem ile geliştirilen ınstagram hesaplarında yaşanmakta olan gelişmeler diğer yöntemle karşılaştırıldığında daha kalıcıdır.

B2B İnstagram Sayfası Nasıl Büyütülebilir?

Organik olarak İnstagram hesaplarını büyütmek istemekte olan B2B işletmelerinin önem vermeleri gerekli olan pek çok nokta yer almaktadır. İnstagram hesaplarını büyütmek isteyen işletmelerin önem vermeleri gereken başlıca hususlar şunlardır:

 • Hedef kitle ve rakiplerin analizleri,
 • İnstagram stratejileri,
 • Düzenli paylaşımlar yapma,
 • Hashtagler ve içerik kaliteleri,
 • İnstagram reklamları

İnstagram hesaplarını büyütmek istemekte olan markaların önem vermeleri gereken unsurlardan bazıları olarak bilinmektedir.

Hedef Kitle ve Rakipleri Analiz Etmek

Organik olarak instagram sayfalarını büyütmek isteyen B2B markalarının önem vermeleri gerekli olan konuların ilk sırasında hedef kitle ve rakipleri analiz edebilme yer almaktadır. B2B markaların hizmet ve ürünlerini tanıtabilmek ve ürünlerini satabilmeyi istedikleri topluluğa hedef kitle adı verilmektedir. Genel olarak her B2B markasının hedef kitlelerinde bulunan diğer firmalar birbirlerinden farklılıklar göstermektedir.

İnstagram sayfa büyütmeyi ve geliştirmeyi istemekte olan firmalar için hedef kitle analizleri de oldukça önemlidir.  Hedef kitle analizleriyleB2B işletmeler;

 • Ne zaman paylaşım yapabilirim?
 • İnstagramda ne çeşit içerikler paylaşabilirim?
 • Gönderi metinlerinde kullandığım dil nasıl olmalıdır?
 • Video paylaşımlarına mı yoksa görsel paylaşımlara mı önem vermeliyim?
 • Takipçilerin ürünlerimi satın alabilmeleri için nasıl bir yöntem tercih etmeliyim?

Benzeri soruların cevaplarını bulabilmekte ve bu şekilde instagram stratejilerini daha başarılı şekilde geliştirme imkânı yakalayabilmektedir.

Markaların aynı sektörde faaliyet göstermekte olan rakiplerini tanıyabilmek, rakiplerinin zayıf ve güçlü taraflarını keşfetmek amacıyla yapmış oldukları analizlere rakip analizi adı verilmektedir. Rakip analizleri ile firmalar rakiplerinin instagram stratejileri hakkında bilgi sahibi olabilmekte kendilerini rakiplerinden nasıl faklılaştırabileceklerini görebilmektedir.

İnstagram Paylaşım Stratejileri

Organik olarak instagram hesabını büyütmek istemekte olan B2B işletmeleri instagram stratejilerini geliştirirken;

 • Paylaşım saatleri ve günleri,
 • Hashtagler, metinler ve paylaşım görselleri,
 • Reels, hikâye gibi kullanılacak olan İnstagram özellikleri,
 • Bütçe ve benzeri reklam çalışmaları

Benzerindeki bazı konulara önem verilmeleri gerekmektedir. Böylece işletmeler bir reklam stratejisi geliştirerek instagram sayfalarını büyütme imkânı yakalayabilecektir.

İnstagramda Düzenli Paylaşım Yapmak

İnstagramda düzenli olarak paylaşım yapmakta olan B2B firmaları daha da ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple organik olarak instagram hesabını büyütmek isteyen firmaların düzenli olarak instagram paylaşımları yapmaları gerekmektedir. Düzenli olarak paylaşım yapmak isteyen markalar aylık olarak sosyal medya planları hazırlamakta ve bu plan doğrultusunda paylaşımlarını gerçekleştirmektedir. Ayrıca B2B işletmeler paylaşım saatlerine ve günlerine uygun olarak hareket edebilmek için sosyal medya planlama programlarını tercih etmektedir.

Doğru Hashtagler ve İçerik Kalitesini İyileştirmek

Eğer instagram sayfası organik olarak büyütülmesi düşünülüyorsa içeriklere önem verilmesi gerekmektedir. İnstagram kullanıcıları genel olarak profesyonel görünen hesapları takip etmeyi tercih etmektedir. Bu sebeple de video ve fotoğrafların profesyonel stüdyo ortamında çekilmiş olmasına önem verilmesi gerekmektedir. Gönderi metinlerinde kullanılan cümlelerin etkileşimi artıracak niteliklerde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Gönderilerde doğru hashtag seçerek hashtag kullanımlarına önem verilmesi de gerekmektedir. Bu şekilde firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmeyi başarabilmektedir.