B2B’de Özel Günler İçin Pazaryeri Entegrasyonu
9 Nisan 2021
B2B’nin Bilinmeyen 5 Büyük Faydası
12 Nisan 2021

B2B’de Özel Günler İçin Müşteri Memnuniyetinin Önemi

B2B’de Özel Günler İçin Müşteri Memnuniyetinin Önemi

B2B firmaları için müşteri memnuniyetini sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü B2B sektöründe müşteri memnuniyetinin sağlanması firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır. Firmalar normal dönemlerde müşteri deneyimini kolay bir şekilde sağlayabiliyorken özel günlerde yaşanan yoğunluklar nedeniyle müşteri deneyiminde olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bu durum da müşteri memnuniyetini etkilemektedir. Bu nedenle firmaların özel günleri iyi bir şekilde değerlendirmeleri için bazı planlamalar yapmaları gereklidir. Biz de bu rehberimizde satış yoğunluğunun fazla olduğu yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, ramazan ve kurban bayramları gibi özel günlerde müşteri memnuniyetini sağlamak isteyen firmalara yönelik detaylı bilgi vereceğiz.

Müşteri Memnuniyetinin B2B Sitelerine Sağladığı Avantajlar

Normal dönemlerde olduğu gibi özel günlerde de müşteri memnuniyetine önem veren ve buna yönelik hizmetlerini çeşitlendiren B2B firmaları pek çok avantajdan yararlanmaktadır. Bu avantajlar:

  • Müşteri memnuniyetini sağlayan B2B firmalarının marka bilinirliği artmaktadır. Böylelikle daha kolay bir şekilde müşteri kazanabilmektedir.
  • Müşteri memnuniyetine önem veren bir B2B firmasının diğer rakipleriyle rekabet etme imkanı artmaktadır.
  • Müşterilerin firmaya olan güvenini arttırmaktadır. Güven kavramı, B2B firmasının geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir.
  • Müşteri memnuniyetine önem veren B2B firmaları daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmaktadır. Böylelikle mevcut müşteriler ile sınırlı kalmayıp bu müşterilerin çevresi tarafından da tanınmaktadır.
  • Müşteri memnuniyeti, viral pazarlama yapma konusunda firmalara olanak sağlamaktadır.

Müşteri Memnuniyetini Arttırmak İçin Özel Günlere Yönelik Tüyolar

Doğru ürün fiyatlandırması yapın

Genellikle internetten ürün satın alan kişiler bir ürüne uygun fiyatlar ile ulaşmayı amaçlamaktadır. Aradığı bir ürünü uygun fiyatlarla satın alan bir müşterinin firmaya olan güveni artmaktadır.

Müşteri memnuniyetini arttırmak için özel günlere yönelik verilebilecek en önemli tüyolardan biri ürün fiyatlandırmasıdır. Özel günlerde daha çok satış yapmak ve kalıcı müşteriler kazanmak için B2B firmaları bazı çalışmalar yapmalıdır. Bu çalışmalar;

  • Arz – talep analizi
  • Rakip analizi
  • Buybox takibi

şeklindedir. Siz de özel günlerde bu çalışmaları sürdürdüğünüzde hem satışlarınızı hem de müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

Ürünlere gerçek indirim oranları uygulayın

B2B firmaları özel günlerde satışlarını arttırabilmek için indirimli ürün satışı yapmaktadır. Bazı firmalar gerçek bir indirim oranı uygularken bazı firmalar ise ürün fiyatlarını yükseltip indirim yapmış gibi göstermektedir. Bu durumu farkeden tüketicilerin kendilerini kandıran firmalara güveni azalacak ve kötü biz izlenime sahip olacaklardır. Müşterilerin bu durumla karşı karşıya kalması hem marka itibarını hem de markaya duyulan sadakati zedeleyecek en önemli unsurdur. Bu nedenle ürünlere gerçek indirim oranları uygulamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde müşteri memnuniyetini olumsuz şekilde etkileyebilirsiniz.

Sipariş durumu hakkında müşterilere bilgilendirme yapmaya önem verin

B2B sitelerinden ürün satın alan müşteriler satın alma sonrasındaki aşamaları merak etmektedir. Müşteriler, özel günlerde satın aldıkları ürünler hakkında bilgi almak istediği için B2B firmalarının bu dönemlere özel uygulamalar geliştirmeleri gereklidir. Bu noktada firmalar e-mail ve SMS bilgilendirmesinden yararlanabilmektedir. Böylelikle müşterilere sipariş durumları hakkında bilgi verebilmeleri mümkündür.

Kargo süreçlerini takipte kalın

B2B sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin en önem verdiği unsurlardan biri de satın aldıkları ürünlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaktır. Satışı gerçekleşen bir ürünün herhangi bir aksilikten dolayı teslimat süresinin uzaması müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle yaşanacak aksiliklerin önüne geçilmesinde fayda vardır. B2B firmalarının kargo süreçlerini takipte kalması gereklidir.

Özel günlerde ürün satışlarının arttığı ve firmalarda yoğunluk yaşandığı için teslimat sürelerinde problemler yaşanması olası bir durumdur. Fakat özel günlere yönelik müşteri memnuniyetini arttırmak isteyen firmaların bu süreci iyi değerlendirmesi gereklidir. Siz de kargo süreçlerini takipte kalarak ürün teslimat sürenizi en aza indirmeye çalışmalısınız. Böylelikle ürünleri müşterilerinize hiçbir aksilik yaşanmadan ulaştırabilirsiniz. Ürünlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşan müşterilerin firmanıza karşı duydukları güven duygusu ve memnuniyet oldukça artacaktır.