B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilmekte Olan Google Reklam Modelleri
17 Mayıs 2022
B2B Şirketleri İçin Etkin Pazarlama Özellikleri Nelerdir?
19 Mayıs 2022

Marka Yönetimi B2B Pazarlamanın 5 Temel Kuralı

Marka Yönetimi B2B Pazarlamanın 5 Temel Kuralı

Günümüz koşullarında hızla değişmekte olan müşteri davranışlarına ve rekabet ortamlarına rağmen kar ederek büyümekte olan B2B şirketler bulunmaktadır. Kar ederek büyümekte olan bu şirketler diğer şirketlere göre neleri farklı yapmaktadır? Büyümekte olan bu şirketler;

  • Kar Etmekte Olan B2B Şirketleri Değişen Müşteri Davranışlarını Doğru Değerlendirmesi

Neredeyse artık tüm müşteriler internetten araştırmalar yaparak satın alma yolculuğuna başlamaktadır. B2B alanında pazarlama yapan işletmelerin müşterileri de satın almaya karar vermeden önce arama motorları üzerinden detaylı araştırmalar yaparak, müşteri yorumlarını, kıyaslama yapmakta olan sitelerin içeriklerini ve uzman kişilerin bloglarını incelemektedir. Youtube’da araştırma yaparken de sosyal medya içeriklerine göz atmakta ve çeşitli videolar izlemektedir.B2B müşterilerinin oldukça büyük bir çoğunluğu araştırmalarını cep telefonlarından yapmakta ve satın alma işlemlerini gerçekleştirecek oldukları şirketin satıcısına son aşamada ulaşmayı tercih etmektedir.

Günümüz koşullarındaki müşteriler, ihtiyaçları olan markaları kendi kendilerine araştırarak keşfetmeyi tercih etmektedir. Müşterilerin keşif süreçlerini kolaylaştırmakta olan web sitelerinde müşterilere yol gösterebilen ve doğru bilgiler veren markalar ancak yeni nesil müşterilere hitap edebilmektedir. Yani şeffaf pazarlama anlayışı benimseyen, samimi ve doğru bilgiler veren B2B şirketleri kazanabilmektedir.  Kısacası günümüz koşullarında başarılı marka yönetimi yapmak için B2B şirketlerinin değişen müşteri davranışlarını doğru değerlendirmeleri ve dijitalleşen yenidünyaya ayak uydurmaları gerekmektedir.

  • Başarılı B2B Şirketleri Nasıl Sattıklarının Ne Sattıkları Kadar Önemli Olduğunun Farkında Olması

Büyümekte olan B2B şirketlerinin neredeyse hepsi ürünlerini ve hizmetlerini yeni bir anlayışla pazarlayarak satmaktadır. Bu yeni anlayış, üretmiş oldukları ürünleri ya da kullanmış oldukları teknolojileri değil, satış süreçlerini kapsamaktadır. Yani başaralı olabilen B2B şirketlerinin ortak noktası satın alma deneyimleridir. Kar ederek başarı elde edebilen B2B şirketler, müşterilerinin satın alma ile alakalı deneyimlerini kolaylaştırabilen ve bu deneyimleri oldukça verimli bir hale getirebilen, müşterilerine hizmetlerin en iyisini sunabilen şirketlerdir.

Başarılı olabilen B2B şirketleri müşteriyi merkez alarak, web sitelerini ziyaret etmekte olan tüm potansiyel müşterilere oldukça misafirperver bir şekilde yaklaşmaktadır. Müşterilerin sorunlarını, endişelerini ve ihtiyaçlarını anlayarak çözümler üretmektedir. Yani kısacası başarılı B2B şirketlerinin ortak noktası ne sattıkları değil, satmış oldukları hizmet ya da ürünlerini nasıl sattıklarıdır.

  • Büyüyen B2B Şirketlerinin Müşterilerini Tanıyarak Hizmet Etmesi

Rakipleri ile arasında oldukça büyük farklar yaratabilen B2B şirketlerin her biri kendilerine ait olan web sitelerine giren müşterileri tanımakta olup, müşterilerin ziyaretler sırasında hangi içerikleri incelediklerini, siteyi kaç kez ziyaret etmiş olduklarını, ihtiyaçlarını ve müşterilerin ne aradıklarını kayıt altında tutmaktadır.

Büyüyen B2B şirketleri dijital müşterilerini oldukça iyi tanımaktadır. Müşterilerin potansiyel ihtiyaçlarını, bir önceki site ziyaretinde nelere baktığını analiz ederek müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Böylece B2B şirketler hizmetlerinin değerlerini artırmakta hem de müşterilerinin satın alma deneyimlerini bireyselleştirebilmektedir.

  • Başarılı Olan B2B Şirketleri Pazarlama ve Satış Departmanlarını Bilgi Teknolojileri Departmanlarına Dönüştürmesi

Başarılı olan B2B şirketlerinin neredeyse büyük bir bölümü satış ve pazarlama otomasyonu yazılımlarını kullanmayı tercih etmektedir. Web sitelerine ziyaretçi çekebilmek, gelen ziyaretçileri tanıyabilmek ve ihtiyaçlarına uygun içerikler sunabilmek amacıyla da Inbound Pazarlama yazılımlarını kullanmaktadır. Doğru bilgilere yer veren web sitelerini ziyaret etmekte olan müşteriler de yaşamları kolaylaştığından çözümü başka yerde arama ve başka markalara gitme ihtiyacı hissetmemektedir. Yani pazarlama ve satış departmanlarını bilgi teknolojileri departmanlarına dönüştürebilen B2B şirketler başarıyı elde edebilmektedir.

  • Başarılı Olan B2B Şirketleri İletişimlerinde Tutarlılık ve Bütünlük Sağlaması

Marka yönetimlerinde artık çarpıcı marka kimlikleri inşa etmek ve marka öyküleri yaratmak yeterli olmamaktadır. Markaların müşterilerini tanıması ve iletişimlerinde tutarlı olması her geçen gün dijitalleşmeye devam eden dünyanın vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir.

B2B şirketleri, kullanmış oldukları Ibound Pazarlama yazılımları ile marka iletişimleriyle birlikte sosyal medya iletişimlerini tutarlılık içinde yürütebilmektedir. Markaların içeriklerinin tutarlılık ve bütünlükleri müşterilerin markaya güven duymalarını sağlamaktadır.