B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24 Temmuz 2023
İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler nelerdir
İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler Nelerdir?
26 Temmuz 2023

B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?

B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?

B2B alanında sosyal medya rekabet analizi sayesinde işletmeler sektörün tehditlerini ve fırsatlarını belirleyebilmekte ve aynı zamanda birçok bilgiye de ulaşılabilmektedir. Kitleyi daha iyi tanıyabilmek ve bu doğrultuda hareket edebilmek için B2B alanında sosyal medya rakip analizleri oldukça önemlidir. Markayı rakiplerden farklılaştırma yolları bulabilme, hedef kitle ile doğru bir alanda etkileşim kurabilme, yaratıcı fikirlerin ortaya çıkarılabilmesi ve potansiyel müşterilere ulaşılabilmesi gibi konularda sosyal medya analizleri oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

B2B Alanında Sosyal Medya Rekabet Analizi Ne Demektir?

B2B alanında rekabet analizi, rakiplerin zayıf ve güçlü olan yönlerini keşfederek işletmelerin kendi markaları ile karşılaştırabilmelerini, alınabilecek olan önlemleri, tehditleri ve fırsatları belirleyebilmeye yardımcı olan bir süreçtir. B2B alanında sosyal medya rakip analizleri, işletmelerin kendi sosyal medya analizleri ile sektöre ait bilgiler edilebilinmesi amaçlamaktadır. Rekabet analizi sayesinde sektördeki büyüme ve fırsatlar analiz edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

B2B Sosyal Medya Rekabet Analizleri Hangi Bilgilere Erişilebilmeyi Sağlamaktadır?

B2B sosyal medya rekabet analizleri sayesinde işletmeler birçok önemli sayılabilecek bilgiye ulaşabilmekte ve alanın fırsatları ile tehditlerini önceden analiz ederek belirleyebilmektedir. Rekabet analizi ile ilgili bilgiler hakkında şu konularda fikir sahibi olunabilmektedir;

  • Sosyal medya alanlarında rakiplerin kim olduğunun belirlenebilmesi,
  • Rakiplerin daha çok hangi sosyal medya alanlarında aktif olabildiğini anlayabilme,
  • Rakiplerin sosyal medya alanlarını nasıl kullandıklarını belirleyebilme,
  • Sosyal stratejilerin ne kadar iyi çalıştıklarını anlayabilme,
  • Sosyal medya sonuçlarının rekabetle karşılaştırılması,
  • İşletmelere yönelik sosyal tehditlerin belirlenebilmesi,
  • Sosyal medya pazarlama stratejilerinin gözden geçirilebilmesi,

B2B firmalar bu gibi konular hakkındaki bilgilere erişebilmeyi sağlamaktadır.

B2B Sosyal Medya Rakip Analizlerine Niçin İhtiyaç Duyulmaktadır?

B2B alanında sosyal medya rakip analizi yapılabilmesinin tek nedeni rakiplerin tanınması değildir. Aynı zamanda işletmelerin kendiişleri ve hedef kitleleri hakkında bilgi vermek istemeleridir. Ses paylaşımı, etkileşim oranları ve ortalama takipçiler gibi işletmeler kendiişleri için performans ölçütlerine ulaşabilmektedirler. Sosyal medyada yayınlamak için en iyi zamanların ne zaman olduğu hakkında da bilgi sahibi olunabilmektedir.

Kitleyi daha iyi bir şekilde tanıyabilmek ve bu doğrultuda hareket edebilmek için B2B sosyal medya rakip analizleri oldukça önem taşımaktadır. Hedef kitleler ile doğru alanlarda etkileşim kurulabilmesi, hedef kitle üzerinde dikkat uyandırabilecek içerikler için yaratıcı fikirler ortaya çıkarılabilmesi ve potansiyel müşteriler ile sıkıntı yaratan noktaların anlaşılabilmesi gibi konular hakkında bilgiler, markaları rakiplerden farklılaştırabilecek yollar denenmesi konusunda yardımcı olabilmektedir.

B2B Sosyal Medya Rakip Analizi Nasıl Yapılabilmektedir?

B2B rakip analizi nasıl yapılabilir konusu işletmelerin en çok merak ettikleri konular arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Sosyal medya rakip analizleri için;

Rakipleri belirleyebilmek

Rakiplerin belirlenmesi için B2B işletmelerin odaklanmış oldukları anahtar kelimeler arama motorlarında aratılarak işletme ile yarışmakta olan markalara ulaşılabilmektedir. Hangi konularda diğer işletmelerin üstün olduklarının araştırmaları yapılabilmektedir. Google Adwords anahtar kelime planlayıcısı sayesinde marka ile ilgili anahtar kelimeler belirlenebilmekte ve böylelikle gerçek rakipler de belirlenebilmektedir.B2B işletme ile en ilgili olan ilk beş ya da on anahtar kelime seçildikten sonra bunlar Google ‘a eklenerek çevrimiçi olarak rakipler tanınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Hedef kitlelerin tanımlanabilmesini sağlamak

B2B alanında hedef kitlelerin tanımlanması, hangi markalar ile etkileşimde olunduğu sosyal medya rakip analizleri açısından oldukça önemlidir. Twitter Analytics ve Facebook Audience Insights hedef kitlenin bu sosyal medya ağlarında takip etmekte olduğu diğer markalar hakkında işletmelere oldukça iyi bilgiler sağlamaktadır. Eğer bu markalar analiz yapan işletmeye benziyor ise onlar potansiyel rakipler olarak değerlendirilmelidir.

Rakiplerin ayrıştırılabilinmesini sağlamak

Analizler sonucunda ortaya çıkarılan rakiplerin ayrıştırılabilinmesi işleri kolaylaştırma konusunda oldukça önemlidir. Listenin sosyal medyada en yakın şekilde rekabet edilen ilk iç ile beş markaya kadar daraltılması gerekmektedir. Hedef nişe en yakın olan markaların seçilerek onlara odaklanılması en doğrusudur.