B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
19 Temmuz 2023
B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
25 Temmuz 2023

B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden ürün satışı gerçekleştirmek isteyen B2B markaların e-ticaret siteleri dışında da satış yapabilecek oldukları alanlardan biri de Trendyol’dur. Trendyol, e-ticaret pazaryeri mantığıyla çalışmakta olan bir alandır. B2B İşletmeler bu alanda mağaza açabilmek için başvuruda bulunmakta ve ardından başvurularının kabul edilmesi halinde Trendyol üzerinden satışlarını gerçekleştirebilmektedir. Trendyol’da pek çok B2B marka satış gerçekleştirdiği için, rekabetin oldukça yüksek olduğu bir alan olarak bilinmektedir.

Genel olarak Trendyol’da ön plana çıkabilmeyi isteyen B2B işletmeler bu amaçla belirli çalışmalar yürütmektedirler. E-ticaret sitelerinden SEO çalışmaları yapmakta olan markalar Trendyol SEO çalışmalarıyla da Trendyol arama sonuçlarında ön planda olabilmeyi amaçlamaktadır. Trendyol SEO çalışmalarını en doğru biçimde yapabilen B2B markalar hem daha fazla satış yapabilmekte, hem marka bilinirliklerini artırmakta, hem de hedef kitlelerine ulaşma imkânına sahip olabilmektedir.

Trendyol’da ön plana çıkabilmeyi amaçlayan B2B firmaların Trendyol SEO teknikleri hakkında bilmeleri gereken önemli detaylar yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Trendyol SEO Ne Demektir?

Trendyol SEO çalışmaları, hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarabilmeyi isteyen B2B markaların yapmış oldukları çalışmaların tümüne verilmekte olan addır. Genel olarak Google’a yönelik olarak yapılmakta olan SEO çalışmalarından bazı özellikleri açısından ayrılmaktadır. Bunun nedeni de Trendyol’un değişik bir algoritmasının olmasıdır.

Trendyol SEO tekniklerini kullanmayı tercih ederek çok daha fazla kişiye ulaşabilmeyi isteyen B2B markaların Trendyol algoritmasına karşı bazı stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Ancak bu stratejileri profesyonel bir biçimde geliştirebilen markalar daha çok verim elde etme şansına sahip olabilmektedir.

B2B Ticarette Trendyol SEO Tekniği Neden Önemlidir?

 • Trendyol’da satış yapmayı tercih eden tüm B2B markalarının önem vermeleri gereken Trendyol SEO teknikleri, sağlamış olduğu avantajlar açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Trendyol’da bir mağaza nasıl ön plana çıkarılabilir sorusunun cevabını arayan B2B mağazalar SEO tekniklerinden yararlanarak mağazalarını ön plana çıkarabilmektedirler.
 • Trendyol’da B2B mağazalar ön plana çıkarılarak marka bilinirliği artırılabilinmektedir.
 • Trendyol SEO stratejileri ile rakiplerle daha kolay bir biçimde rekabet edilebilmektedir.
 • Hizmet ve ürünler doğru hedef kitleye ulaştırılarak daha fazla satış yapılmasına imkân tanımaktadır.
 • Trendyol SEO stratejisi ile işletmelerin değişik ürünleri de görmelerine yardımcı olunabilmektedir.
 • Trendyol SEO teknikleri ile B2B e-ticaret sitelerine trafik çekilebilmektedir.

Trendyol SEO tekniklerinin B2B markalara sağladığı başlıca avantajlarından bazılarıdır. Bu avantajlardan faydalanabilmek isteyen B2B işletmeler Trendyol’da SEO çalışmaları yaparak amaçlarına ulaşabilmektedir.

B2B Ticarette Trendyol SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar

B2B ticarette Trendyol SEO çalışma sonuçlarından verim alınabilmesi için açıklamadan fiyatlara, görsellerden ürün başlıklarına kadar pek çok unsura dikkat edilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

 • Trendyol ürün başlığı,
 • Ürün açıklaması,
 • Ürün görseli,
 • Ürün fiyatları,
 • Kargo süreçleri,
 • Stok sayıları,
 • Müşteri soruları,
 • Satıcı puanları,

Gibi önemli unsurlar B2B alanında e-ticarette SEO çalışmalarında önemli metriklerdendir.

Ürün başlıklarına önem verilmesi

Trendyol SEO çalışmaları ile rakiplerin önüne geçerek satışlarını artırmak isteyen B2B işletmelerin önem vermeleri gereken ilk unsur ürün başlıklarıdır. Ürün başlıkları SEO çalışmaları ile ne kadar uyumlu olabilirse ürünler Trendyol aramalarında hızlı bir biçimde ön plana çıkabilmektedir. Bu nedenle ürün başlıkları belirlenirken öncelikle anahtar kelime araştırması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Ürün açıklamasına önem verilmesi

Trendyol mağazayı öne çıkarma çalışmaları yapılırken SEO çalışmalarına önem veren B2B işletmelerin mutlaka ürün açıklamalarına da önem vermeleri gerekmektedir. Ürün başlıklarında da anahtar kelime kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürünlere ait özelliklerin ürün açıklamalarında tanıtılması da oldukça önemli unsurlardandır.

Ürün görseline önem verilmesi

Trendyol algoritması genel olarak kullanıcılara değer yaratabilecek ürünleri ön plana çıkarabilmeye yönelik olarak çalışmaktadır. Bu sebeple B2B markaların ürün yüklemelerini gerçekleştirirlerken kullanacakları ürün görsellerine de önem vermelidirler. Doğal görünüme sahip yüksek çözünürlüklü görseller yüklenmesi oldukça önemlidir.