B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
5 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Sosyal Medya Raporlama Nedir ve Nasıl Yapılır
B2B E-ticarette Sosyal Medya Raporlama Nedir ve Nasıl Yapılır?
8 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

B2B e-ticarette tıklama başına ödeme reklamcılığı konusunda henüz yeniyseniz, büyük bir olasılıkla küçük bir test bütçesiyle başlayarak yolunuza devam etmeyi isteyebilirsiniz. Fakat Google reklam bütçesi içinde yer alan bir test sürümünü denemek, bütçe planlamalarının arkasında bulunan gerçek kavramları öğrenmeye yardımcı olamamaktadır. Bütçe planlamasını oldukça profesyonel bir biçimde anlamak isteyen B2B işletmeleri, kampanya hedefleri ve hedef kitlelerini en iyi şekilde tanımlayarak ne kadar harcama yapmaları gerektiğine karar vermeleri gerekmektedir.

Kampanya Hedefi ve Hedef Kitleyi Tanımlamak 

Hedef kitle davranışlarının, coğrafi konumunun, ilgi alanlarının ve kullandıkları cihaz tipinin bir resmini oluşturabilmek bütçeyi doğru kullanabilme açısından oldukça önemli unsurlardır. İlk süreçte ne amaçla reklam verildiğini belirlemeden bir bütçe hesaplaması yapmak neredeyse imkânsız gibidir. B2B işletmeleri 20 gün içerisinde, reklamlarını mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırmayı istemektedir. Bu insanların kim olduklarının ve ne istediklerinin bilindiğinden emin olunması gerekmektedir. B2B e-ticarette Google Ads bütçesi, sektörün anahtar kelimelerinin maliyeti ve web sitesine ait dönüşüm oranları gibi bileşenlere bağlıdır. Hatırlanılması gereken en önemli unsur, en çok tıklama başına maliyeti doğru ayarlamanın ne kadar önemli olduğudur.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

B2B E-ticarette Google Ads Bütçesi Nasıl Belirlenir? 

Seçilen kelime öbeklerinin tıklanma başına maliyetini kullanarak, reklama en az 100 tıklama maliyetinin ne olacağı düşünülüyorsa en az bir bütçe belirlenebilir. Fakat ne kadar çok ödeme yapılırsa, gelecekteki reklamlar daha fazla kârlılık için o kadar optimize edilmektedir. B2B İşletmelerin ilk kullanımlarında ilk olarak mükemmel optimize edilmiş reklamlar oluşturabilmeleri oldukça zordur.

Bu süreçte Google reklam maliyeti hesaplamaları yapabilmek için profesyonel yardım alınması en doğru tercihtir. Kampanyanın ilk üç ayına, reklamları bir sonraki aşama doğrultusunda optimize etmeye yardımcı olabilecek faydalı veriler üreten bir deneme aşaması olarak bakılmalıdır. Profesyonel yardım almak, bu süreci hızlandırabilmenin en etkili yollarından biri olarak bilinmektedir.

Google Reklam Yayınlama Bütçesi İçin Uzun Vadeli Düşünmek

Eğer kampanyalara büyük miktarlarda harcama yapılıyorsa, karşılığında iyi bir dönüşüm oranı olabilmkte ve ölçeklendirilmeyi hak eden kampanyalara daha fazla harcama yapıldıktan sonra makul Google reklam ödemeleri elde edilebilmektedir. Yüksek getirili kampanyalar için ne kadar çok harcama yapılırsa, o kadar yüksek dönüşüm oranı elde edilebilmektedir.

Beklenen Geliri Hesaplama

Beklenen geliri hesaplamak için önceki verilere dayanarak ortalama sipariş değerlerinin ve dönüşüm oranlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu değer, bir web sitesi üzerinden veya bir müşteri mobil uygulamalar üzerinden her sipariş verdiğinde harcanılan ortalama para miktarını ortaya koymaktadır.

Dönüşüm oranı, reklamlara tıklayan ve ödeme yapan kişilerin yüzdesi olarak bilinmektedir. Müşteri başına maliyeti bilinerek, süreç için ne kadar para harcanıldığı daha kolay şekilde anlaşılabilmekte ve bu şekilde daha fazla kar elde edilip edilemediği de ortaya çıkmaktadır. Fakat bu maliyetin katlanabilmesi için ürünün yüksek kârlı olduğundan emin olunması gerekmektedir, aksi durumda bütçe ve müşteri edinme maliyetinin yeniden gözden geçirilmesi gerekebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Bu, kampanya dönüşümlerinden sonra Google Adwords günlük bütçe maliyetinin ve kazancın ne olacağını hesaplayarak kampanya bütçelerini buna göre planlamaya yardımcı olabilmektedir.

Kampanya Bütçesi Nasıl Çalışır?

Google Ads bütçe planlaması, bütçeyi birden çok kampanyaya ayırmak için paylaşılan bütçeyi kullanmanıza veya her bir kampanya için günlük bir bütçe atamanıza olanak tanımaktadır. Bireysel kampanya bütçelerini ayarlayabilmek ve izleyebilmek için fazla zaman yoksa yine de belirli bir bütçe dâhilindeki reklamlar için mümkün olan en fazla tıklama alınmak isteniyorsa, paylaşılan bütçe daha ideal olmaktadır. Kısacası değişik kampanyalar arasında paylaşılacak yeterli bütçeye sahip olunduğundan emin olmak gerekmektedir.

Kampanya arasında eşit olarak bölünmüş olan günlük bütçeler ayrıldıysa, belirli bir günde, bir kampanya normalden daha az gösterim ve tıklama alabilir. B2B e-ticarette paylaşılan bir bütçeyle Google Ads, kampanya sonuçlarını ve kalan tutarı en üst seviyeye çıkarabilmek için ikinci kampanyaya yeniden tahsis edebilmektedir.