B2B E-ticaret Siteleri ve İçeriklerinde Kullanılabilecek Ücretsiz Stok Video Siteleri
B2B E-ticaret Siteleri ve İçeriklerinde Kullanılabilecek Ücretsiz Stok Video Siteleri
4 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
6 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B e-ticarette veri odaklı pazarlama, pazarlama ekiplerinin satış yöntemlerini büyük verilerin analizlerine dayalı bir biçimde oluşturmasıdır. Bu analizler ile bir pazarlama kampanyası başarı sağlayabileceği gibi müşteri eğilimlerini öğrenebilme konusunda da oldukça etkili bir yol olarak bilinmektedir.

B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Ne Demektir?

B2B e-ticarette veri odaklı pazarlama, pazarlama ekiplerinin satış yöntemlerini büyük verilerin analizlerine dayalı bir biçimde oluşturmayı tercih ettikleri pazarlama yöntemidir. Hedefli medya satın alma, yaratıcı mesajlaşma için müşteri bilgilerinin kullanılmasına dayalı bir stratejidir. Dijital reklamcılık alanında meydana gelmekte olan en dönüşümsel değişikliklerden biri olarak bilinmektedir. Artan nicelik ve nitelikteki pazarlama verilerini, otomasyon ve yaratıcı üretim teknolojileri ile elde etmeyle beraber B2B işletmeler artık daha profesyonel ve nokta atışı ve pazarlama faaliyetleri gösterebilmektedir.

Veriye dayalı pazarlama sayesinde karar verme, hangi mesaj, nerede, ne zaman, kim gibi soruların yanıtlarını alabilmek ve aynı zamanda uygulayabilmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. B2B e-ticarette pazarlamada veri odaklı bir yaklaşım benimsemek önceden daha az tercih edilirken çok sayıda niş medya kanalı, gelişen tüketici beklentileri gibi unsurlar sayesinde modern pazarlama kampanyalarındaki veri analizlerini daha önemli bir hale getirmiş durumdadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlamanın Avantajları Nelerdir? 

B2B e-ticarette pazarlama ekipleri, veriye dayalı bir strateji kullanmayı tercih ederken her bilgiye anında erişebileceğinden bu iş için saatlerini ayırmak zorunda kalmamaktadır. Veriler işletmeler yerine derinlemesine araştırmalar yaparak pazarlama faaliyetleri hakkında B2B işletmelere ipuçları vermektedir. Veriye dayalı stratejiler,B2B işletmelere tüketicilerin ilgi alanları ve tüketicilerin ihtiyaçları hakkında bir anlayış sağlamaktadır. Müşteri deneyimi ve marka algısını iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır.  Veri odaklı pazarlamanın bilinen en önemli avantajlarından bazıları şunlardır;

Müşteri Deneyimini Artırması 

Veriye dayalı pazarlama, müşteri deneyimlerini daha iyi bir hale getirebilmek için derinlemesine tüketici profillerini kullanmaya odaklanmaktadır. Tüketicilerin kötü deneyimler yaşayarak rakip işletmelere gitmemesi için müşteri deneyimlerini iyileştirebilmek oldukça önemli bir unsurdur. Veriye dayalı pazarlamanın sağlamakta olduğu ilave kişiselleştirme, olumlu müşteri deneyimleri yaratabilmeye yardımcı olurken aynı zamanda tüketici ve marka arasında güven de oluşturmaktadır.

 Bütçe Optimizasyonu Sağlaması 

B2B e-ticarette pazarlamacılar için ortak zorluklardan biri de reklam bütçelerinin nerede boşa harcandığının belirlenmesidir. Veriye dayalı pazarlama, analitik araçlarla yönetilen bir pazarlama olup, ekiplerinin reklam bütçesinin hangi bölümünün marka bilinirliği veya dönüşümler üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu keşfedebilmelerine imkân tanımaktadır. B2B işletmeler potansiyel müşterileri ve müşterileri dönüşüm hunisinde nelerin hareket ettirdiğini belirleyerek buna göre dolar tahsis edebilmektedirler.

Alakalı İçerik Üretilmesini Sağlaması 

B2B e-ticarette tüketici verilerini değerlendirmek, pazarlama ekiplerine hedef kitlenin etkileşim kurmayı tercih ettikleri içerik türleri, metin, görsel ve reklam öğesi hakkında da bilgi vermektedir. Kişisel çıkarlara hitap eden değer yaratan doğru mesajı doğru zamanda iletmek ve tüketicilerle bağlantı kurabilmek için de oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Daha İyi Markalaşma Sağlaması 

B2B e-ticarette veri toplama ve analiz, pazarlama ekiplerinin marka oluşturabilme çabalarını daha iyi takip edebilmelerini sağlamaktadır. Markalaşma girişimleri sayesinde B2B işletmeler bir marka olarak konuşabilecek oldukları tüketici değerleri ile ilgili daha fazla görünürlük elde edebilmektedir. Marka bilinirliği ve sadakati, müşteriyi elde tutma ve uzun vadeli büyüme açısından oldukça önemlidir.

 Pazarlama Ekiplerinin Analitik Düşünmesini Sağlaması 

B2B e-ticarette pazarlamada veri odaklı bir yaklaşım benimseyebilmek, ekiplerin daha bilinçli kararlar alabilmelerine imkân tanımaktadır. Veri analizi, B2B alanında pazarlamacıların teoriler üretmek yerine gerçek dünyadaki kullanım örneklerine dayalı seçimler yapabilmelerine imkân tanımaktadır. Bununla beraber veriye dayalı pazarlama, tüketicilerin satın alma kararlarına yol açabilecek duygusal değerlendirmeleri azaltmamaktadır. B2B e-ticarette pazarlama ekipleri, kampanyalarda düzgün bir biçimde dengelenmelerini sağlayabilmek için verileri duygusal ve rasyonel karar verebilmeyi dikkate alan bir çerçeve içinde değerlendirmeleri gerekmektedir.