B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
25 Temmuz 2023
B2B Alanında Trendyol Ödeme Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B Alanında Trendyol Ödeme Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
27 Temmuz 2023

İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler Nelerdir?

İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler nelerdir

E- ticaret sektörünün sürekli büyümekte olan sektörler arasında yer bulmasıyla her geçen gün internetten satış yapmak isteyen kişilerin sayısını artırmaktadır. Pek çok yeni girişimci e-ticaretin her dönem artmakta olan hacminden faydalanmak için bireysel olarak internetten satış yapmak istemektedir. Ayrıca bir mağazası olduğu halde satış yapan birçok firmada işlerini dijital ortamlara da taşıyarak satışlarını internet üzerinden de devam ettirmektedir.

E- ticarete başlamak isteyen işletmelerin bu sektörde başarılı olmaları için e-ticaret alt yapısı seçimi, şirket kurulumu, e-ticaret teşvikleri ve iş planlaması hazırlama gibi e- ticaretle yakından ilgili olan konular hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İşletme veya kişiler bu konularla ilgili bilgi sahibi olmadıklarında e-ticarette süreçleri yönetebilmede zorlanacakları için başarısızlıklarla karşılaşabilmektedir.

Bireysel olarak internetten satış yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı yardımcı taktikler bulunmaktadır. Bunlar;

E- Ticaret Hibe ve Desteklerinden Yararlanılması

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı diğer bilinen adıyla KOSGEB, e-ticaret firmalarının da yararlanabilecek olduğu pek çok destek ve hibe programları hazırlamaktadır.

 • Geleneksel olan girişimci destekleri,
 • İleri girişimciler için destekler,
 • İş planları için olan destek programları,
 • Girişimcilik için destek programları,

KOSGEB tarafından girişimcilere ve işletmelere verilen desteklerin başında yer almaktadır. Ancak bu destek ve hibeden yararlanmak isteyen işletmelerin şirket kuruluşundan önce geleneksel ve ileri girişimci eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitimlerini tamamlamadan şirket kuran işletmeler destek ve hibeden yararlanamamaktadır.

E- Ticaret Yapabilmek İçin Şirket Kuruluşu Yapılması

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen kişilerin e-ticaret yapabilmeleri için şirket kurmaları gereklidir. Çünkü e-ticarette internetten satılan her bir ürün için fatura keserek devlete belirli oranlarda vergi ödüyor olunması gerekmektedir. Faturasız olarak ürün satışı yapmak firmalara çok ağır cezalar olarak geri dönmektedir. Bu sebeple e-ticaret yapabilmek için şirket kuruluşu yapmak çok önemlidir.

E-ticaret yapmak amacıyla şirket kurmak isteyen kişiler; hedeflerini ve sermayelerini göz önünde bulundurmak şartıyla, Anonim, Limited veya Şahıs şirket türlerinden bir tanesini seçerek şirket kuruluşlarını gerçekleştirebilmektedir. Birçok işletme şirketlerinin kuruluş aşamasında E-ticaret Nace Kodu olarak bilinen 47.91.14 Nace kodunu vergi levhalarına işleterek vergiden muaf olabilmektedir.

Bir e-ticaret şirketi kurmayı düşünen kişilerin mutlaka bir muhasebeciden e-ticaret Nace Kodunu vergi levhalarına işletmesini isteyerek vergiden muaf olabilmektedir.

İş Planı Hazırlanması

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen herkesin bir iş planı hazırlayarak hareket ediyor olması gerekmektedir. E-ticaret iş planları genellikle;

 • E- ticaret sektörü,
 • Tedarik ve ürün yönetimi,
 • E-ticaret sitesinin kurulumu,
 • Bütçe yönetimi,
 • Sanal pos ve kargo anlaşmaları,
 • Dijital pazarlama,
 • Satış artırma taktikleri

gibi birçok temel konuda detaylı şekilde hazırlanmaktadır. E-ticaret sektöründe emin ve güvenilir adımlar atabilmek için e-ticaret firmalarının iş planları doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.  internet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapmak isteniyorsa firmaların  e-ticaret iş planı hazırlayarak e-ticarette başarılı olabilmeleri mümkündür.

Sektör ve Ürün Belirlemede Dikkatli Olunması

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen işletmeler ve kişilerin e-ticaret üzerinden satmak istedikleri ürünlere en doğru şekilde karar vermeleri gerekmektedir.  İnternetten satış yapmak isteyen firmaların ilk olarak e- ticaret istatistiklerini inceleyerek hareket etmeleri gerekmektedir.  Bu istatistiklerle e-ticarette büyümekte olan sektörlerin hangileri olduğunu görerek karar vermelerini kolaylaştırmaktadır.

E-ticaret sitelerinin tedarikçi ve ürün seçimi yapabilme konusu da oldukça önemlidir. Kişiler genel olarak ürün seçimi yaparlarken internetten pazar yerinde en çok satılan ürünler,  sezon trendleri,  en çok satan ürünler tarzındaki konularda araştırmalar yapmaktadırlar. İşletmeler bu şekilde arz ve talebi görerek hangi ürünleri satabileceklerine daha kolay ve hızlı şekilde karar verebilmekte ve bu şekilde hem satışlarını artırabilmekte hem de kar edebilmektedir.