Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
13 Temmuz 2023
B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Ticarette Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24 Temmuz 2023

B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet üzerinden çevrimiçi bir mağaza kurmayı tercih ederek B2B e-ihracat yapmayı istemekte olan işletmelerin ihracat yapmayı tercih edebilecekleri pek çok ülke yer almaktadır. Markalar genel olarak pazar ülkelerini tercih ederlerken ülkenin avantajlarını, jeopolitik konumunu, e-ihracata ve e-ticarete olan yakınlığını ve ülkenin para birimini göz önünde bulundurarak hareket etmeyi tercih etmektedir. Amerika da yurtdışına satış yapabilmeyi istemekte olan markaların hedefledikleri ülkeler arasında bulunmaktadır.

Son zamanlarda ise B2B e-ihracat yapmayı isteyen işletmelerin ve kişilerin yoğun olarak Amerika’ya yönelmiş oldukları bilinmektedir. Çünkü Amerika’ya satış yaparak gelir elde etmek isteyen işletmeler pek çok avantajlardan faydalanarak e-ihracat yapabilmektedir.

Amerika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika veya bilinen diğer bir adıyla Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika kıtasında bulunmakta olan bir ülkedir. Amerika, Kanada ve Meksika gibi ülkelerle komşu olup, eyaletler ve federal bölgelerden oluşmaktadır.

Amerika’nın başkenti Washington olup, ülkede 329,5 milyon kişi yaşamaktadır. Amerika, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olup, ticari faaliyetler yürütebilmeyi istemekte olan işletmeler ve kişiler için oldukça avantajlara sahip olan bir ülke olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

B2B ile Amerika’ya Nasıl Satış Yapılabilmektedir?

B2B e-ihracat ile Amerika’ya hizmet ve ürün satışı gerçekleştirebilmeyi isteyen işletmeler Amerika’ya nasıl satış yapılabilineceğini oldukça merak etmektedir. E-ihracat pazaryeri ve e-ihracat siteleri gibi alanlar Amerika’ya satış yapmayı istemekte olan kişilerin tercih edebilecekleri alanlardır. Ancak bu noktada pek çok işletme, gelirlerini artırabilmek ve komisyonsuz bir biçimde satış yapabilmek için, satışlarını e-ihracat siteleri üzerinden yapmayı tercih etmektedir.

B2B e-ihracat pazaryerleri: Markaların;

 • com,
 • Amazon Business,
 • Shopify B2B,
 • ETSY,
 • Ebay Business Supply,
 • Magento B2b,
 • Open Cart B2b Marketplace,
 • Big Commerce,

Gibi bilinmekte olan alanlarda mağaza açarak Amerika’da satış yapılabilmesine verilen addır.  Bu alanlar genel olarak komisyon ve mağaza açma ücreti ile çalışmaktadır.

B2B E-ihracat siteleri: Markaların kendilerine ait olan sanal bir mağaza açarak satış yapmakta olduğu yönteme verilen addır. Genel olarak hazır B2B e-ticaret paketi, açık kaynak kodlu yazılım ve site yazdırma gibi yöntemlerle markalar site kuruluşu yaparak hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Amerika’da satış yapmayı isteyen işletmeler bu iki yöntemden birini tercih ederek hizmet ve ürünlerini Amerika’daki diğer işletmelere satabilmektedir.

Amerika’ya Mikro İhracat Yapılabiliyor Mu?

Amerika’ya ürün satmayı istemekte olan B2B markaların tercih edebilecek olduğu yöntemler arasında mikro ihracat da yer almaktadır. Mikro ihracat, markaların 300 kg ağırlığa ve 15.000 Euro’ya kadar olan ürünlerini ETGB ile satmış olduğu ihracat türüne verilmekte olan addır.

Amerika’ya mikro ihracat yapabilen işletmeler KDV’siz biçimde fatura kesebilmekte ve aynı zamanda KDV’li kesilen faturalardan da geri ödeme alabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Amerika ile E-ihracat Gümrük Şartları Nasıldır?

Amerika, e-ihracat gümrük şartları açısından pek çok dünya ülkesine göre daha esnek bir ülke olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Buda markalarını yurtdışına açabilmeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin ilk önce Amerika’ya yönelmek istemelerine neden olmaktadır.

Türkiye’den Amerika’ya satış gerçekleştirmek isteyen işletmeler ve kişiler 800 dolara kadar yapmış oldukları satışlar için gümrük vergisi ödememektedir. Bu durum işletme ve kişilerin kolayca satış yapabilmesine imkân tanımaktadır.

Amerika’ya Ne Satılabilmektedir?

Türkiye’den Amerika’ya satış yapmak isteyen işletmeler en fazla Amerika’ya ne satılabileceğini merak etmektedir. Çünkü işletmeler en doğru hizmetleri ve ürünleri tercih ederek satış risklerini en az seviyeye indirebilmeyi istemektedir.

 • Çocuk, Erkek ve Kadın Giyim Ürünleri,
 • Çocuk, Erkek ve Kadın Ayakkabısı,
 • Çanta ve Aksesuar Ürünleri,
 • Ev ve Dekorasyon Ürünleri,
 • Hazır Gıdalar ve Organik Gıdalar,

Amerika’ya satılabilecek olan ürün grupları arasında yer almaktadır. Amerika’ya satış yapmak isteyen B2B işletmeleri bu ürün grupları arasından tercih yaparak satış gerçekleştirebilirler.