Alibaba’dan Toptan Ürün Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Alibaba’dan Toptan Ürün Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
8 Temmuz 2023
B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
B2B E-ihracat Yöntemiyle Amerika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
19 Temmuz 2023

Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler

E-ticaret alanının her geçen gün gelişim göstermesi internet üzerinden satış yapan işletme sayılarının artış göstermesine neden olmaktadır. Günümüz koşullarında pek çok işletme dijital alanlardaki dönüşümlerini tamamlayarak artık işlerini internet ortamına taşımayı tercih etmekte ve böylece hızlı bir biçimde internet üzerinden satış yapmaya başlamaktadır. Bazı işletmeler elektronik ürünler, bazıları giyim, bazıları ev tekstil ürünleri bazıları da takı ve aksesuar ürünleri satışı yaparak gelir elde etmektedir.

Modanın tamamlayıcı olarak bilinen ürünlerinden biri olan aksesuarlar gün geçtikçe daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bu durum da toptan takı ve bijuteri satışı yapmak isteyen firmaların sayılarının artış göstermesine yol açmıştır. İnternet üzerinden toptan takı ve bijuteri satışı yapmayı isteyenlerin belirli unsurları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bu unsurlar;

Şirket Kuruluşu Yapmak

E-ticaret yöntemi ile internet üzerinden toptan takı ve bijuteri ürünleri satmak isteyen işletmelerin ilk olarak bir şirket kuruluşu yapmaları gerekmektedir. Bunun nedeni de işletmelerin ve kişilerin internetten sattıkları her bir ürün için fatura kesme zorunluluklarının bulunması ve vergi mükellefi olmalarının gerekliliğidir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Bu sebeple toptan bijuteri firması kurup internet üzerinden satış yapılabilmesi için bir şirket kurulması gerekmektedir. Genel olarak e-ticaret yapmakta olan firmaların oldukça büyük bir kısmı;

 • Şahıs şirketi,
 • Limited şirket,
 • Anonim şirket,

Türlerinden birini tercih ederek şirket kurup, yasal olarak ticari faaliyetlerini yürütmeye başlamaktadır. Genel olarak e-ticaret firması kuracağı zaman işletmeler, kurmak istedikleri şirket türüne karar verme aşamasında sermayelerini ve gelecekteki hedeflerini  göz önünde bulundurmaktadırlar.

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin oldukça büyük bir bölümü, hem kolay açılıp kapanabilmesi hem de kuruluş masraflarının az olması sebebi ile şahıs şirketi kurmayı daha uygun görmektedir. Büyük ölçekli işletmeler de anonim ya da limited şirket kurarak yasal olarak ticari faaliyetlerini yürütmektedirler.

Ürün Tedarik Edilmesi ve Yönetimi

Toptan takı ve bijuteri malzemelerinin satışını yaparak gelir elde edebilmeyi isteyen firmaların göz önünde bulundurmaları gereken unsurlardan biri de ürünlerin tedarik aşamasıdır. Genel olarak toptan takı ve bijuteri  aksesuar satışı yapmak isteyen kişiler internet üzerinden satmak istedikleri ürünlere karar verirlerken  ve tedarikçi belirlerlerken bazı hususlara dikkat etmektedirler.e- ticaret firmaları;

 • İnternet üzerinden en çok hangi aksesuarların satıldığı,
 • Trend ürünlerin neler olduğu,
 • Yeni çıkan ürünlerin hangileri olduğu,
 • Son dönemin modasını en çok hangi ürünlerin yansıttığı,

Gibi konular üzerinde araştırmalar yapıp, modayı da yakından takip ederek satmak istedikleri ürünlere daha kolay bir şekilde karar verebilmektedirler. Ayrıca e-ticaret firmaları toptan takı nerelerden alınabilir sorusunun yanıtlarını ararken, tedarikçi firma tercihi sırasında da dikkatli olmaları gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlardan bazıları;

 • Stok sayısı ve tedarikçinin ürün çeşitliliği,
 • Firmaya olan mesafesi,
 • En az alışveriş tutarları,
 • Modayı yakından takip edip etmediği,
 • Teknolojiye adapte olup olmadığı,

Gibi unsurlar tedarikçi tercihi sırasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardandır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

E-Ticaret Sitesi Kurmak

İnternet üzerinden toptan takı ve aksesuar ürünleri satmayı isteyen işletmelerin ya da kişilerin bir e-ticaret sitesi kurmaları gerekmektedir. Firmalar e-ticaret sitelerini kurarlarken açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları, hazır e-ticaret alt yapıları ya da e-ticaret sitesi yazdırmayı tercih edebilmektedirler. Ancak e-ticaret sitesi açma yöntemleri farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kurmadan önce detaylı bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Anlaşmalara Önem Vermek

Firmalar, satış kanallarını artırabilmek ve e-ticaret süreçlerini yönetebilmek için bazı anlaşmalara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu anlaşmalar genellikle kargo ve pazaryeri anlaşmalarıdır. Pazaryeri anlaşmaları ülkemizde bulunmakta olan Hepsiburada, Trendyol, N11, Gittigidiyor ve Çieök Sepeti gibi pazaryerlerinden satış yapılmasına imkân sağlayan anlaşmalardır. Kargo anlaşmaları da firmaların satmış oldukları ürünlerin uygun fiyatlarla gönderilebilmesine yardımcı olan anlaşmalardır.