2023 Yılında B2B E-Ticarette En Çok Satan Ürünler Hangileridi
2023 Yılında B2B E-Ticarette En Çok Satan Ürünler Hangileridir?
22 Haziran 2023
Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
Toptan Takı ve Bijuteri Satabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler
13 Temmuz 2023

Alibaba’dan Toptan Ürün Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alibaba’dan Toptan Ürün Alınması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ihracat veya e-ticaret alanında faaliyetler yürütmekte olan işletmeler ve kişiler satacak oldukları ürünleri tedarik edip çalışmalarını sürdürebilmektedirler. Günümüzde e-ihracat veya e-ticaret firmalarının dropshopping  iş modeliyle çalışmış oldukları bilinse de gerçekte pek çok firma stoklu satış yapma yöntemine yönelmektedir. Markalar bazen ülkemizdeki tedarikçilerden ürünlerini temin ederlerken bazen de Alibaba gibi alanlarında ürün stoklarını genişletmeyi tercih etmektedir.

Ürünlerini Alibaba’dan tedarik etmeyi tercih eden e-ihracat veya e-ticaret firmaları genel olarak Alibaba’dan tek bir ürün almak yerine toptan ürün almak istemektedir. E-ihracat veya e-ticaret firmalarının en çok araştırdıkları sorular arasında da Alibaba’dan toplu alışverişin nasıl yapılabileceği sorusu yer almaktadır. Bunun nedeni de Alibaba’dan ürün alımı gerçekleştiren firmaların ürünlere oldukça hızlı bir biçimde ulaşabilmeleri ve almış oldukları ürünleri de daha yüksek kar ile satabilmeleridir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Alibaba Ne Anlama Gelmektedir?

Alibaba veya bilinmekte olan bir diğer adı ile Alibaba Grup, e-ihracat veya e-ticaret alanlarında ticari anlamda faaliyetlerini yürütmekte olan işletmelerin ister tekli isterlerse de toptan olarak ürün satın alabilecekleri bir tedarik alanı olarak bilinmektedir. Alibaba,  Çin’de 1999 senesinde kurulmuş bir tedarik alanı olup aynı zamanda dünyanın da en büyük e-ticaret alanları arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.

Alibaba’nın; Aliexpress, Taobao, AliGenie ve Alipay gibi yan hizmetlerinin bulunduğu da bilinmektedir. 23 senedir Alibaba Grup bulunmakta olduğu alanın liderleri arasında yer almakta olan bir tedarik alanıdır.

Alibaba’dan Ürün Alımları Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

E-ihracat veya e-ticaret alanlarında ticari faaliyetlerini yürütmekte olan işletmelerin ürün tedarik etmek isterlerken en fazla yanıtını aradıkları sorulardan bir de Alibaba’dan ürün satın alınabilinir mi ve nasıl alınır sorusudur. Alibabadan ürün satın almayı isteyen işletmeler veya kişiler;

 • Tekli ürün,
 • Toplu ürün,

Seçeneklerini tercih ederek ürün satın alabilmektedir. Bu şekilde markalar Alibaba’dan ürün tedarik ederken aynı zamanda büyük oranlarda kar da edebilmektedirler. Bu durum markaların almış oldukları ürünleri e- ihracat ya da e-ticaret sitelerinden satarlarken oldukça karlı satışlar yapmalarına imkân sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Alibaba’dan Ürün Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

İşletmeler ya da kişiler Alibaba’dan tekli veya toplu ürün satın alırlarken en büyük amaçları Alibaba’dan ürün almanın sağlamış olduğu avantajlardan da faydalanabilmektir. Çünkü Alibaba’nın kişilere ya da işletmelere sağladığı pek çok avantaj yer almaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Alibaba, dünyanın en büyük e-ticaret alanlarından biri olduğundan satış yapılan pek çok kategori bulunmaktadır. Bu durum, ürünlerini Alibaba’dan almak isteyen markaların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ürünlere ulaşabilmelerini oldukça kolaylaştırmaktadır.
 • Alibaba’da satış yapmakta olan pek çok tedarikçi bulunduğundan e-ticaret firmaları satın almayı istedikleri hizmetlere ve ürünlere daha uygun fiyatlar ile ulaşabilmektedirler.
 • Genel olarak Alibaba’da tekli ürün fiyatları biraz daha yüksekken toplu ürün alımlarında kişiler indirimlerden de yararlanabilmektedir.
 • Alibaba’da satışı yapılmakta olan ürünlerin oldukça büyük bir bölümü kaliteli ürünlerden oluşmaktadır. Yani bu durum Alibaba’dan ürün tedarik etmek isteyenlerin oldukça kaliteli ürünlere ulaşabilmelerine de imkân tanımaktadır.
 • Alibaba’da toptancılar yer almadığı için ürün satın almak isteyen kişiler ürünleri direk ilgili hizmetleri ve ürünleri satmakta olan üreticilerden almaktadırlar. Bu durum markaların toptancılara kar payı ödemelerinin önüne geçmektedir.
 • Alibaba, 20 seneyi aşmış bir süreden beri e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan bir alan olduğundan bu alan üzerinden gerçekleştirilen alışverişler güvenle yapılabilmektedir.

Alibaba’dan hizmet ya da ürün satın almak isteyen işletmelerin ve kişilerin yararlanabileceği başlıca avantajlardandır.

Alibaba’dan Tek Ürün Alımı

Alibaba’dan tek ürün almayı isteyenlerin bazı süreçleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

 • com internet sitesine giriş yapılmalı,
 • Üye ol bölümünden üye olunmalı,
 • Satın alınmak istenen ürünü satan satıcı ile iletişime geçilmeli,
 • Sipariş oluşturulduktan sonra ödemesi yapılmalı,
 • Teslimat ve kargo seçenekleri belirlenmelidir.