B2B Örnekleri Nelerdir?
16 Mayıs 2022
Marka Yönetimi B2B Pazarlamanın 5 Temel Kuralı
18 Mayıs 2022

B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilmekte Olan Google Reklam Modelleri

B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilmekte Olan Google Reklam Modelleri

B2B yöntemiyle hizmet ve ürün satışı yapmakta olan firmaların ortak gayeleri, hedef kitlelere ulaşarak satışlarını ve marka bilinirliklerini artırabilmektir. Bunun gerçekleşmesi için de firmaların reklam çakışmaları yapmaları gerekmektedir. B2B alanında reklam çalışmaları denildiğinde akla ilk gelmekte olan Google Adword’tür. Diğer ismiyle Google ADS olarak bilinmektedir.

Google ADS, firmaların Google reklam modellerinden ve belirli anahtar kelimelerden yararlanarak bir bütçenin dâhilinde reklam verebilmelerini sağlamakta olan reklamcılık hizmeti olarak bilinmektedir. Reklamların amaçlarına ve gösterilecek olduğu yere göre farklı modelleri bulunmaktadır. B2B firmalarının en çok tercih ettikleri Google reklam modelleri şunlardır:

İlginizi Çekebilir: B2B Ticaret Alanında SEO Teknikleri

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, Googlee Adwords reklam modelleri arasında yer almakta olup B2B alanında pazarlama yapan firmalar tarafından en fazla tercih edilmekte olan reklam modeli olarak bilinmektedir. Arama ağı reklam modeli, firmaların belirlemiş oldukları anahtar kelimeler sayesinde Google arama ağı’nda reklam verildiğinde reklam, anahtar kelimelerden biri ile ilgili terimler aratıldığında aramayla alakalı sonuçlarının yanında gösterilebilmektedir. Firmaların vermiş olduğu reklamlar alakalı anahtar kelimelerin aracılığı ile Google üzerinde arama yapmakta olan kişilere gösterilebilmektedir.

Arama ağı reklamlarının B2B alanında pazarlama yapmakta olan firmalar tarafından oldukça sık tercih edilmesinin sebebi, reklamların gösterilmekte olduğu birçok alan olmasından kaynaklanmaktadır. Bu alanlar ise şunlardır:

 • Alışveriş sekmesi,
 • Haritalar,
 • Görsel aramaları,
 • Arama sonuçlarının üst bölümü,
 • Arama sonuçlarının alt bölümü,
 • Google play uygulamaları,

B2B ile sıralanmış alanlardan birisinde hizmet faaliyetleri veren firmalar arama ağı reklamlarından faydalanabilmektedir. Bu şekilde marka bilinirliği ve satışların artırılması da mümkün olamkatadır.

Yeniden Pazarlama ( Remarketing ) Reklamları

B2B alanında faaliyet göstermekte olan firmaların oldukça çok tercih etmekte oldukları bir başka reklam modeli de Remarketing diğer bilinen adı ile Yeniden Pazarlama Reklamlarıdır. Remarketing reklamları, firmaların bireyselleştirilmiş pazarlama çalışmaları yapabilmesine imkân sağlamaktadır. Bireyselleştirilmiş pazarlama olanağı bulmakta olan B2B firmaları,hizmet ve ürün satışlarını oldukça kolay bir şekilde artırabilmektedir.

Gogle yeniden pazarlama reklamları, B2B işletmelerinin web sitelerini önceden ziyaret etmiş olan ve belli bir ürünle ilgilenmiş olan tüketicilere aradan biraz zaman geçmesinin ardından, ilgilenmiş oldukları ürünleri hatırlatabilmektedir. Böylece B2B firmaları da tüketicileri yeniden web sitelerine çekmeyi başararak alakalarının bulunduğu ürünleri satabilme ihtimallerini artırmaktadır.

Google Yeniden Pazarlama (Remarketing ) reklamları, kendi içinde beş ayrı kateroriye ayrılır. Bu kategoriler şunlardır;

 • Video remarketing,
 • Standart remarketing,
 • Arama ağı remarketing,
 • Müşteri listeleri ile remarketing,
 • Dinamik remarketing,

B2B firmaları hizmet ve ürünleri ile ilgili kampanyaları tanıtabilmek için Remarketing reklamlarından kendilerine en uygun olanı tercih ederek reklamlardan yararlanabilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları

Hizmetlerini ve ürünlerini ön plana çıkarabilmeyi isteyen B2B işletmelerinin yararlanmaları gereken Google reklam modellerinden bir diğeri ise Google alışveriş reklamları olarak bilinmektedir. Alışveriş reklamları genel olarak Google Merchant Center’da gösterilebilmektedir.

Google alışveriş reklamları, birçok ülkede kullanılabilmekte olan bir reklam çeşidi olarak bilinse de Google’ın almış olduğu bir kararla Türkiye’de kullanımı kaldırılmıştır. Ancak B2B işletmeleri farklı Google reklam modellerini tercih ederek hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarabilmeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Spor Malzemelerinin Satışı Nasıl Yapılabilmektedir?

Google Görüntülü Reklamlar

Goole görüntülü reklamlar, B2B işletmeleri tarafından hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek amacıyla en çok tercih edilmekte olan Google reklam modelleri arasında yer almaktadır. Google görüntülü reklam modeli genel olarak Gmail’de, YouTube’da ve mobil uygulamalarda tüketicilerin karşısına çıkabilmektedir. Google görüntülü reklamlar kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler;

 • Video reklamları,
 • Bumper reklamlar,
 • Discovery reklamlar,

B2B alanında pazarlama yapan işletmeler kampanyalarını, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtabilmek amacıyla Google görüntülü reklam modellerinden yararlanabilmektedir. Bu şekilde hedef kitlelerinde bulunmakta olan ve daha çok video izlemekte olan kişilere işletme ile ilgili tanıtımları yapabilmektedir.