İyi Bir B2B Sitesi Nasıl Olmalıdır?
14 Nisan 2021
B2B Sektöründe Müşteri Yorumunun Önemi
19 Nisan 2021

Fiziki Mağaza Açmaya Gerek Kalmaksızın B2B ile Satış Yapma Rehberi

Fiziki Mağaza Açmaya Gerek Kalmaksızın B2B ile Satış Yapma Rehberi

Günümüz iş dünyasında bir fiziki mağaza açmaya gerek kalmaksızın ticaret yapmak girişimci firmalara büyük avantajlar sağlamaktadır. B2B sektöründe yer almak, fiziki mağaza açmadan online satış yapmak için en doğru yaklaşımlardan biridir. B2B ile satış yapmak fiziki mağazaların ortaya koyduğu pek çok riskten uzak bir şekilde zarar etmeksizin para kazanmayı mümkün kılmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B ile satış yapma konusunda sizlere rehberlik edeceğiz. Sizler de rehberimizden yola çıkarak fiziki mağaza açmadan B2B ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

B2B ile Satış Yapmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Pek çok firma fiziki mağaza açmaya gerek kalmaksızın B2B’nin sağladığı avantajlardan yararlanabilmektedir. Bu avantajlar:

 • Belirli çalışma saatleriyle sınırlı kalmadan 7/24 satış yapma imkanı
 • Geniş bir ürün yelpazesine sahip olunması
 • Sadece bir lokasyona sabit olarak kalmayıp dünyanın öbür ucuna bile ulaşabilme
 • Zamandan ve mekandan bağımsız bir kullanıcı deneyimi sunulması
 • Her yerden yönetilebilir olunması
 • Başlangıçta tek bir kişiyle bile yönetilebilmesi
 • İş gücünden ve zamandan tasarruf edilmesi
 • Fiziki mağazaların ödemek zorunda olduğu mekan kirası, faturalar, personellerin maaşları gibi masrafları ödemekle yükümlü olunmaması
 • Düşük bütçe ile yüksek gelir elde edilebilmesi

B2B ile Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

B2B ile ürün satışı yapmak için bazı adımları uygulamanız gereklidir.

Vergi mükellefi olun

Fiziki mağaza açmaya gerek kalmaksızın bir B2B sitesi açmanız mümkündür. Öncelik olarak şirketiniz yoksa bir şirket kurmanız gereklidir. Şirket açmanız online satışınızı resmileştirerek, vergi mükellefi olmanızı sağlamaktadır. Bu sayede de müşterilerinize fatura kesebilirsiniz. Bir şirket sahibi yani vergi mükellefi olduktan sonra ise sıra B2B sitesi kurmaya gelecektir. Ürün satışı için güvenli bir altyapı seçerek site kurulumu, ödeme yöntemleri, kargo hizmetleri ve site tasarımı ile işe başlayabilirsiniz.

Hangi ürünlere yönelik hizmet vereceğinize karar verin

B2B sitesi açtıktan sonraki süreçte tam olarak hangi ürünlere yönelik hizmet vereceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Süreçteki en önemli adımlardan biri ürün seçimidir. Satılacak ürüne karar verirken genelden başlamanız gereklidir. Sonrasında ise niş bir ürüne çevirmeniz mümkündür.

Doğru bir alan adı seçin

B2B siteniz için seçeceğiniz alan adı (domain) seçimi uzun vadeli markalaşma seçenekleri için oldukça önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

 • Seçimini yapacağınız alan adı kısa, akılda kalıcı ve anlaşılır olmalıdır.
 • Müşterilerin dikkatini çekmelidir.
 • Kurumsal kimliğinizi, ürün ve hizmetlerinizi yansıtmalıdır.
 • Basit ve kolay olmalıdır.

Online mağaza tanıtımı yapın

Web sitenizi kurduktan sonra en önemli bir diğer adım ise ürün ve hizmetlerin doğru araçlarla tanıtılmasıdır. B2B sektöründe dijital pazarlama çalışmaları ürün satışı ve marka bilinirliği için oldukça etkilidir. Bu noktada yararlanabileceğiniz dijital pazarlama çalışmaları:

 • Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformları
 • E-posta pazarlaması
 • Google Adwords reklamları
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Farklı ödeme seçenekleri sunun

B2B sitenizde ürün satışı yaparken farklı ödeme seçenekleri sunmanız oldukça önemlidir. Böylelikle farklı tüketici profillerine de hitap edebilmek mümkündür. Bu noktada sitenizde sunmanız gereken ödeme yöntemlerine kredi kartı, kapıda ödeme, havale/EFT, mobil ödeme örnek olarak verilebilmektedir.

Kredi kartları online alışverişte en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biridir. Kredi kartlı ödemelerde ister bankalardan tek tek sanal pos alabilir ister ödeme kuruluşlarıyla anlaşarak tüm bankaların sanal posunu aynı anda kullanabilirsiniz.

Kargo yöntemlerine önem verin

B2B’de ürün satışı yaparken en önemli unsurlardan biri de kargo yöntemleridir. Kargolama sürecinde tedarik, nakliye ve teslimat aşamalarını hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönetmeniz gereklidir. Böylelikle satışlarınızı arttırmanız ve müşteri memnuniyeti oluşturmanız mümkündür.

B2B’de kargo yöntemlerine önem vermelisiniz. Bu noktada aynı gün kargo, ücretsiz kargo gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyerek, satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.