Black Hat SEO’nun B2B’ye Zararları
24 Mart 2021
B2B’de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu
30 Mart 2021

B2B’nin En Çok Bilinen Faydaları

B2B’nin En Çok Bilinen Faydaları

B2B, ülkemiz firmalarının yakından tanıdığı bir ticaret modelidir. Firmadan firmaya ürün ve hizmet pazarlamayı ifade etmektedir. Son kullanıcıya ulaşmak yerine firmalara satış yapmayı ve çok daha kolay kazanç elde etmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra B2B’nin firmalara sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. B2B’ye atılmak ve bu sektör içerisinde hizmet vermek istiyorsanız ancak kafanıza sorular bulunuyorsa, bu rehberimiz üzerinden B2B’nin faydalarını ele alarak bu sorularınıza bazı yanıtlar vermeye çalışacağız.

7/24 satış yapma imkanı vardır

Fiziki mağazaların belli bir çalışma saatleri vardır. Bu çalışma saatleri dışında potansiyel müşterilere ulaşmak ve onların mağazanızdan alışveriş yapabilmeleri mümkün değildir. Ancak B2B ile satış yaptığınızda, web siteniz 7/24 açık olacağı için herhangi bir mesai saatine bağlı kalmanız gerekmemektedir. Böylelikle de gecenin bir yarısı veya sabahın ilk ışıklarında bile satış yapabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra tatil günlerinde de siteniz açık olacağı için ürün ve hizmetlerinizi pazarlamaya devam edebilirsiniz.  Özellikle de pandemi döneminde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları değiştiği için hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.

Tek bir lokasyona bağlı kalmanız gerekmez

B2B’nin en çok bilinen faydalarından biri de tek bir lokasyona bağlı kalınmamasıdır. Fiziki mağazalar sadece mağazanın bulunduğu cadde, sokak ve bunun çevresi ile sınırlıdır. Burada yaşayanların ve buradan geçenlerin sayısına göre müşteri kitlesi belirlenmektedir. Özellikle çok yoğun bir trafiğin olmadığı konumlarda, müşteri kitlesi bir hayli sınırlı kalmaktadır.

B2B sitenizde aktif olarak hizmet verdiğinizde ise belli bir konuma bağlı kalmanız gerekmez. Ülkenin dört bir yanındaki herhangi bir tüketiciye ulaşma fırsatınız bulunmaktadır. Aynı zamanda yapacağınız SEO, reklam ve pazarlama çalışmalarıyla dilediğiniz hedef kitleye ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

Müşterilere kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunabilmek mümkündür

Siteniz üzerinden alışveriş yapan tüketicilere daha kişisel bir alışveriş deneyimi sunmanız oldukça önemlidir. Bu noktada B2B ile onların ilgi alanları dahilinde ürün önerileri sunabilmeniz mümkündür. E-posta pazarlama çalışmalarıyla ilgi alanlarına yönelik öneriler yapabilirsiniz. E-posta abonelerinizi farklı kategorilere ayırarak müşterilerinizin daha fazla ilgisini çekebilirsiniz. Böylelikle onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Pek çok reklam ve pazarlama fırsatı sunar

B2B sektöründe yer almanız, pek çok farklı reklam ve pazarlama çalışması oluşturmanıza yarar sağlamaktadır. Bu çalışmalar sayesinde firmanızı ve ürünlerinizi daha geniş bir müşteri kitlesine tanıtma fırsatına sahip olabilirsiniz. Bu kitleyi web sitenize çekerek, onların alışveriş yapmalarını da kolaylaştırabilirsiniz.

Sosyal medya ve diğer dijital platformlar üzerinde reklam kampanyaları hazırlayabilir, içerik pazarlama çalışmalarıyla da bunları tamamlayabilirsiniz. Böylelikle organik trafik elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformları üzerindeki çalışmalarınızla hedef kitleniz ve takipçilerinizle daha yakından bir iletişim kurabilirsiniz. Dolayısıyla da marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Daha düşük bir maliyetle işe başlayabilirsiniz

Bir B2B web sitesi kurmanın ve yönetmenin maliyetleri fiziki mağazalara oranla oldukça düşüktür. Fiziki mağazaların mekan kirası, çeşitli faturalar, personellerin maaşları ve sigorta ücretleri gibi pek çok masrafı bulunmaktadır. Ancak B2B siteniz ile bu tür masraflarınız mevcut değildir. Hatta ilk zamanlar personele bile ihtiyacınız bulunmadan kendiniz yürütebilirsiniz. İşleriniz arttığında da profesyonel bir ekip ile çalışabilirsiniz.

Birçok farklı B2B paketi bulunmaktadır. Bu paketler arasından ihtiyacınıza uygun bir çözüm bularak sitenizi kurabilmeniz mümkündür. Özellikle de hazır bir altyapı paketi satın alarak, arka plandaki yazılım ve site bakım çalışmalarıyla ilgilenmeden sadece işinizi yönetebilirsiniz. Yaptığınız reklam ve pazarlama çalışmalarının yanı sıra günlük olarak belli bir mesai ayırarak, web sitenizi yönetebilirsiniz.

Web sitenizin büyümesi ve tüketicilere daha iyi bir hizmet sunarak ürün ve hizmetlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak için B2B sitenize daha fazla vakit ayırmanız gereklidir. Ancak küçük ve orta ölçekli firmalar düşük maliyetlerle B2B sitelerini yürütebilmektedir.