B2B’nin En Çok Bilinen Faydaları
27 Mart 2021
B2B Siteleri İçin CTR Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey
30 Mart 2021

B2B’de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

B2B’de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

Günümüzde B2B, birçok firmanın yer aldığı ve firmaların da satın alımlarını bu noktadan gerçekleştirdiği bir sektördür. Siz de firmanıza bu online pazaryerlerinde yer vermek istiyor olabilirsiniz. Satışlarınızı, kampanyalarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırmak için B2B yapmanız öncelikli olarak firmanızın faydasına olduğunu bilmelisiniz. Ancak B2B pazarlama nasıl yapılır bilmiyorsanız ya da daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Biz de bu rehberimizde B2B’de dikkat edilmesi gereken 5 konuyu ele alacağız.

Online Pazarda Firmanıza Ait Bir Dükkan Açın

B2B’de dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardan biri online pazarda firmanıza ait bir dükkan açmaktır. Firmanıza ait bir dükkan açarak ürün ve hizmetlerinizi bu dükkanda tüketicilerle paylaşabilirsiniz. Böylelikle arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Ürün ve hizmet listeme konusunda da daha az harcama yapabileceğiniz için sizin adınıza avantajlı olacaktır. Aynı zamanda marka adınızı duyurabileceğiniz bir alana sahip olmakla satışlarınızı da büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Web Sitenize Gelen Ziyaretçileri İyi Bir Şekilde Ağırlayın

B2B sisteminde dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardan biri de web sitenize gelen ziyaretçileri iyi bir şekilde ağırlamaktır. Sitenize gelen ziyaretçileri iyi bir şekilde ağırlamıyor ve elinizde tutamıyorsanız yapmış olduğunuz tüm reklam ve pazarlama yatırımları boşa gidiyor anlamına gelmektedir. Bu noktada web sitenizin özellikle iyi bir responsive yani mobil uyumlu bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Daha sonrasında ise sitenizin hızın önem vermeniz gereklidir. Site hızı, iyi bir performans ve yüksek satışlar getireceği için oldukça önemlidir.

Bunların yanı sıra B2B’de ürün ve hizmet satışı yapmak için SEO hususunda bilgi ve birikime sahip olunması gereklidir. Bu hususta da yeterli donanıma sahip personelle çalışılmalıdır. Aynı zamanda da her ürünün özgün ve SEO uyumlu bir içeriğe sahip olması gerektiği de dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

B2B sektöründe en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de sosyal medya kullanımıdır. Hedef kitlenize göre Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarından yararlanmanız gereklidir. Bu platformlar üzerinde büyük bir hedef kitleye ulaştıktan sonra satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırmanız mümkündür.

Bunun yanı sıra hedef kitlenizin en çok aktif olacağını düşündüğünüz sosyal medya paylaşım saatlerinde web sitenizde paylaştığınız içerikleri sosyal medya kanallarında paylaşarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bu sayede sitenize daha çok organik trafik gelmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumunuza Dikkat Edin

SEO uyumuna dikkat edilmesi demek web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması anlamına gelmektedir. Bu nedenle B2B’de SEO uyumunuza dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle de arama motorlarında kullanıcıların ikinci sayfaya sahi geçmediklerini düşünürsek binlerce arama içerisinde ilk sıralarda yer almak için bu uyuma dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada da belirli kurallar yer almaktadır. Siz de SEO kurallarını inceleyerek Bu kurallara yönelik içerikler hazırlamalısınız.

SEO uyumunun dışında anahtar seçimine de dikkat etmeniz gereklidir. Doğru anahtar seçimi SEO uyumu içerisinde en önemli olanlardan bir tanesidir. Anahtar kelime doğru seçildikten sonra yazının uzunluğuna göre ne az ne çok olacak şekilde yazı içerisinde kullanılmalıdır.

Domain Seçimine Önem Verin

B2B sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları doğru analiz etmek oldukça önemlidir. Bu noktada da bir alan adı (domain) ve hosting ihtiyacınız vardır. Alan adı (domain) kuracağınız firmanın internet üzerindeki adıyken; hosting ise sitenizi kurmak ve sitenizin tüm verilerini barındırdığınız alandır. SSL sertifikası ise bir web sitenizin kimliğini doğrulayan dijital bir sertifikadır. Tüm bunlara önem vererek rakip firmalardan önce satın almanız son derece önemlidir. Böylelikle web sitenizin kimliğini ve varlığını ortaya koyabilirsiniz. Aynı zamanda sitenizi ziyarete gelen kullanıcılara güven verebilirsiniz.