B2B Site Trafiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
15 Şubat 2021
İşinizi Neden B2B’ye Taşımalısınız?
17 Şubat 2021

B2B’de Telegram Kullanımından Nasıl Yararlanılır?

B2B’de Telegram Kullanımından Nasıl Yararlanılır?

Whatsapp uygulamasının gizlilik sözleşmesi hamlesinden sonra insanlar farklı mesajlaşma uygulamalarına yönelmektedir. Bu mesajlaşma uygulamaları arasında Telegram ciddi bir ivme kazanmaktadır. Telegram, mesajlaşırken kullanıcılara hem hız hem de güvenlik hizmeti sunan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamayı B2B firmaları da ürün tanıtımı ve kampanya duyuruları için aktif olarak kullanmaya, pazarlama faaliyetlerini bu kanal üzerinden yürütmeye başlamışlardır. Bu yazımızda B2B’de Telegram kullanımı hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Siz de yazımızdan yararlanarak, pazarlama stratejilerinizi Telegram’a etkin bir şekilde adapte edebilirsiniz.

B2B’de Neden Telegram Uygulaması Tercih Edilebilir?

Telegram, tüm mesajlaşma uygulamalarıyla benzer hizmetleri sunsa da rakiplerinden ayıran ve B2B’de tercih edilebilmesini sağlayan birtakım özelliklere de sahiptir. Bu özellikleri aşağıda sıraladık.

 • Telegram, telefon numarası olmadan da müşterilerle iletişim kurma imkanı sunmaktadır. Böylelikle numarasını vermek istemeyen müşterilerle de Telegram aracılığıyla iletişim kurulmaktadır.
 • Müşterilerin firmanızla paylaşacakları özel bilgiler, yüksek güvenlik ve gelişmiş şifreleme sistemi sayesinde güvenli bir şekilde korunmaktadır.
 • Telegram verileri bulutta depolanmaktadır. Bu sayede hesabınıza farklı cihazlardan aynı anda erişim sağlamak mümkündür. B2B sitenizi temsil eden Telegram kanalında birden fazla yönetici bulunuyorsa siz de bu özellikten yararlanabilirsiniz.
 • Telegram uygulamasında gerçekleştireceğiniz sohbetlere entegre edebileceğiniz ve otomatik görevler tanımlayabileceğiniz özelleştirilmiş botlar bulunmaktadır. Özelleştirilmiş botlar sayesinde müşterilerinize otomatik yanıtlar verebilirsiniz. Aynı zamanda müşteri hizmetleri kanalı olarak Telegram’dan faydalanabilirsiniz.
 • Çeşitli görselleri ve videoları medya boyutu sınırlaması olmadan mesajlarınızda kullanabilirsiniz. Böylelikle satışını yaptığınız ürünlerin detaylı görsellerini ve videolarını herhangi bir sınırlama olmadan müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Telegram’ın B2B’ye Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Telegram hem B2B firmalarına hem de firmaların sahip olduğu müşteri kitlesine pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları:

 • Ürün ve hizmet tanıtımı
 • Ürün veya firma ile ilgili güncel bilgilerin müşterilere ulaştırılması
 • Online sipariş verebilme imkanı
 • Müşteri hizmetleri kanalı olarak kullanılabilmesi
 • Marka bilinirliğinin ve satışların arttırılabilmesi
 • Müşterilerden gelen geri bildirimleri içeren anket oluşturulabilmesi
 • B2B sitenize organik trafik sağlanabilmesidir.

B2B’ye sağlanan bu avantajlar sayesinde Telegram’ı firmanız için bir pazarlama stratejisi olarak tercih edebilirsiniz.

B2B’de Pazarlama Stratejilerinize Telegram Uygulamasını Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Telegram’da Kanal Oluşturmak

Popülerliği günden güne artan Telegram uygulamasını B2B’de pazarlama stratejilerinize dahil etmek için öncelik olarak yapmanız gereken Telegram’da kurumsal bir kanal oluşturmaktır. Kanalınız üzerinden sınırsız sayıda oluşturabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz gönderiler ile geniş kitlelere ulaşabilmeniz mümkündür.

Oluşturduğunuz kanal ile düzenli ve güncel bilgi aktarımları yapabilir, ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Telegram’da birbirinden farklı satış tekliflerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Ürünlerinize ilgi duyan bir tüketici kitlesi oluşturduktan sonra da Telegram üzerinden çeşitli stratejilerle pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Telegram Sticker Galerisinden Yararlanmak

Müşterilerinizle kurduğunuz iletişim esnasında çeşitli çıkartmalar kullanmak, B2B sitenize daha eğlenceli ve samimi bir görünüm kazandırmanın etkili bir yoludur. Bunun için Telegram’ın sticker galerisinden yararlanabilir, karakteristik özellikler taşıyan resim ve animasyonlu gifleri kullanabilirsiniz.

Markanıza özel bir çıkartma paketi tasarlamak ise daha farklı ve özel bir yöntemdir. Marka logonuzu ya da kullandığınız renkleri temsil eden eğlenceli çıkartmalar, hem markanızın hem de ürünlerinizi tanıtımı için orijinal bir yol olacaktır. Markanıza özel sticker tasarımı ile kanalınızı kişiselleştirerek daha ilgi çekici ve akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Chatbot ile Müşteri Desteği Sağlamak

Telegram Chatbot, sunduğu pek çok fırsatla B2B sitenizin Telegram kanalını zengin bir hale getirmektedir. Bu botları kanalınıza entegre ederek, sık sorulan sorulara müşterilerinizi bekletmeden otomatik cevaplar vermeniz mümkündür.

Chatbot’lar, kullanıcı isteklerini ve ihtiyaçlarını tahmin etmeye odaklandığı için markanızın rutin görevlerini otomatikleştirerek müşteri desteği sağlamaktadır. Böylelikle müşterilerin sipariş ve sevkiyat durumları hakkında anında güncelleme alabilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Müşterilere çeşitli görseller, videolar ve belgeler gönderebilirsiniz. Bunun yanı sıra gönderilerinizi planlamak ve gönderilerinizin istatistiklerini görüntülemek için de Telegram botlarından yararlanabilirsiniz.