B2B’de Z Kuşağına Hitap Etmek Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
13 Şubat 2021
B2B’de Telegram Kullanımından Nasıl Yararlanılır?
16 Şubat 2021

B2B Site Trafiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

B2B Site Trafiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

B2B’de oldukça önemli olan site trafiği, web sitesini ziyaret eden kullanıcıları ifade etmektedir. Özellikle belirli bir kitleyi hedef alan B2B sitelerinin ne kadar etkin bir yol izlediğini ölçmenin yollarından biridir. Site trafiğinin hangi kaynaktan geldiğini ve hangi sayfanıza geldiğini çeşitli performans araçlarıyla analiz etmek mümkündür. Aynı zamanda web site performansınıza ilişkin önemli öngörüleri de sergilemektedir. Peki, B2B sitenize gelen trafik nasıl ölçülebilir ve arttırılabilir? Bu yazımız üzerinden B2B site trafiği hakkında bilmeniz gereken her şeye ulaşabilirsiniz.

B2B Site Trafiği Nasıl Ölçümlenebilir?

B2B site trafiğini ölçümlemeye yardımcı olacak uygulamalardan en önemlileri Google Console ve Google Analytics’tir. Ücretiz olan bu uygulamalar sayesinde dilediğiniz zaman aralığına ait site trafiği hakkında bilgi alabilmeniz ve siteniz üzerinde iyileştirmeler yapabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda trafik kaynaklarını öğrenebilir, yönlendirilen trafik gibi istatistikleri de elde edebilirsiniz. Bu istatistikler doğrultusunda nasıl bir strateji geliştirebileceğinizi bulabilir, kullanıcıların davranışları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B2B sitenizi ziyaret eden kullanıcıların toplam sayısı, site trafiği ölçme konusunda dikkat edilen ilk metriktir. Belirlenen zaman aralığına ait ziyaretler dahilinde, ne kadar kişiye ulaştığınızı öğrenebilir ve satışa dönüştürmenize yarayan geri dönüşümleri görebilirsiniz.

B2B Site Trafiği Nasıl Arttırılır?

Günümüzde pek çok B2B markası reklam ve pazarlama çalışmalarında TV reklamları yerine dijital dünyayı tercih etmektedir. Dijital dünya sayesinde hem daha geniş bit kitleye ulaşabilir hem de reklam maliyetlerinizi minimuma indirebilirsiniz. Bunun için de ücretli ve ücretsiz yollara başvurarak web site trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları

Site trafiğini arttırmak için yaygın olarak kullanılan ve ücretli olan yollardan biri Google’ın sunmuş olduğu Adwords platformudur. Bu platforma reklam veren olarak reklamların yer alacağı ülke, şehir ve bölgeyi; reklamların gösterileceği cinsiyet, yaş gibi demografik faktörleri seçebilirsiniz. Aynı zamanda reklamların yayınlanacağı gün ve saat aralığını da tercih edebilirsiniz.

Google Adwords’ün Network’üne dahil olup, kullanabileceğiniz reklam modelleri:

  • Metin reklamları
  • Alışveriş reklamları
  • Görüntülü ve videolu reklamlardır.

Bu reklam modellerinden yararlanarak, arama sonucu sayfasında en üstte yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca rakip firmaların da önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya, günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu bağlamda kullanıcılar tarafından uzun saatler harcanan popüler platformlar; Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube’tur. Bu sosyal medya platformları sayesinde firmalar, ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırıp tanıtabilmektedir. Firmanın marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesi sahibinin en sık duyduğu kavramlardan biridir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde site trafiğinizi organik olarak arttırabilmekte ve kullanıcılar sitenizi arama motorlarında kolaylıkla bulabilmektedir. Yapılan iyileştirmeler ve optimize etme işlemleri kapsamında arama sonuçlarında rakip firmalara göre daha üstte çıkılabilmektedir.

SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması B2B firmaları için hayati önem taşımaktadır. Bu noktada içerik oluşturma, planlama ve kullanıcı deneyimi gibi çeşitli alanlarda kurallar oluşturulmalıdır. Aynı zamanda SEO çalışmalarına yatırım yapılmalıdır. Yatırım yapılmadığı takdirde organik trafik elde edemezsiniz. Bu da ücretli reklamlara başvurmanıza ve reklam bütçesi açısından firmanızı zorlamanıza neden olacaktır.

Diğer Sitelerden Gelen Yönlendirme Trafiği

Google Analytics’in istatistiksel verilerinde karşılaşılan referral trafik kavramı, diğer sitelerdeki linklerden web sitenize gelen trafik anlamına gelmektedir. Web sitenize gelen trafiği arttıran diğer sitelerdeki linkler, doğal yollarla ya da satın aldığınız bağlantı yollarıyla kazanılmış olabilmektedir.

Referral trafik, çevrimiçi pazarlamada oldukça etkili olan bir yönlendirme trafiğidir. Çünkü farklı kaynaklar üzerinden web sitenize potansiyel müşteri ziyaretleri gerçekleştirmektedir. Bu ziyaretler arasından öne çıkan kaynaklardan biri Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter gibi sosyal medya platformlarıdır. Bu sosyal medya platformlarında yer alan yönlendirici linkler üzerinden gerçekleştirilen ziyaretler, B2B sitenizin referral trafiğini arttıracaktır.