B2B’de Telegram Kullanımından Nasıl Yararlanılır?
16 Şubat 2021
B2B’de İhracat Yapabilme Rehberi
18 Şubat 2021

İşinizi Neden B2B’ye Taşımalısınız?

İşinizi Neden B2B’ye Taşımalısınız?

İngilizce karşılığı ‘Business to Business’ tanımının kısaltması olan B2B, bir firmanın ürün ve hizmetlerinin diğer firmalara pazarlanmasıdır. Son zamanların en popüler elde etme yöntemlerinden biri olan B2B sayesinde firmalar hızlı bir şekilde marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmektedir. Bu noktada ‘B2B mantıklı mı?’ sorusu, işini B2B’ye taşımayı düşünen pek çok firmanın öncelik olarak aklına takılan sorulardan biridir. Bu sorunun cevabına yazımız üzerinden ulaşabilir, işinizi B2B’ye taşımak için gerekli nedenleri bulabilirsiniz.

İşinizi B2B’ye Taşımanız İçin Önemli 6 Neden

7/24 satış yapabilme imkanı

Fiziki mağazalar genellikle bir açılış ve kapanış saati olan, belli mesai saatleri içerisinde hizmet sunan mağaza türleridir. Ülkemiz göz önünde bulundurulduğunda fiziki mağazalar sabah 08:00 saatlerinde çalışmaya başlayıp, akşam 22:00 saatlerine kadar açık kalmaktadır. Bu saat aralıklarında belirli sayıda müşteri ağırlamakta ve satış yapabilmektedir.

İşinizi B2B’ye taşımanız için en önemli nedenlerden biri 7/24 satış yapabilme imkanına sahip olmanızdır. B2B’ye başlayan firmaların mağazaları 7 gün 24 saat açık olacağı için her zaman satış yapabilmektedir. B2B’nin sağladığı avantajlardan yararlanan küçük ve orta ölçekli firmalar hızlı bir şekilde dijitalleşme süreçlerini tamamlamaktadır.

Sayısız ürün çeşidi sunabilme

Fiziksel mağazası olan satıcılar genellikle mağazalarının alabildiği kadar ürünü sergileyebilmektedir. Bu durum da firmaların müşteri sayısının azalmasına neden olmaktadır. Ancak B2B yapan firmalar göz önünde bulundurulduğunda bir firma sayısız ürün çeşidi sunabilmekte ve ürün satabilmektedir. Aynı zamanda hedef müşteri kitlesini büyütebilmekte ve sitenize gelen ziyaretçi sayısını arttırabilmektedir.

Firmanızın satışını yaptığı ürün sayısının fazla olması oldukça önemlidir. Böylelikle potansiyel müşterileriniz artacağı gibi ürünlerinizi daha fazla kişiye ulaştırabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Daha geniş bir kitleye ulaşabilme

Fiziki mağazaların ve B2B yapan dijital mağazaların özellikleri karşılaştırıldığında fiziksel mağazaların ulaşabildiği kişi sayısının sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun nedeni, genellikle bir fiziki mağazayı ziyaret eden kişilerin aynı çevrede yaşayan kişiler olmasıdır.

İşini B2B’ye taşıyan firmalar göz önünde bulundurulduğunda ise bu firmaların daha geniş bir hedef kitleye ulaşabildiğini söylemek mümkündür. Bunun nedeni de genellikle B2B yapan firmaların dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlara ulaşılabilmesidir. Bu noktada daha geniş bir kitleye ulaşılabilmesinin marka bilinirliğini ve ürün satışlarını büyük oranda arttıracağı unutulmamalıdır.

Fiziki mağazalara göre daha az maliyetli olması

İşinizi B2B’ye taşımanın önemli nedenlerinden biri de B2B yapan dijital mağazaların fiziki mağazalara göre daha az maliyetli olmasıdır. Genellikle fiziksel mağaza açmak isteyen firmaların mekan kirası, mekana gelen faturalar, ürün ücretleri, personellerin maaş ve sigorta ücretleri gibi daha birçok alanda harcama yapması gerektiği bilinmektedir. Bu da mağaza açma sürecindeki firmaların yüksek masraflarla karşılaşmasına neden olmaktadır.

İşini B2B’ye taşıyan dijital mağazalar göz önünden bulundurulduğunda da öncelik olarak B2B altyapısı, ürün ve reklam maliyetleri gibi masraflarla karşılaşılmaktadır. Hatta pek çok firma Dropshipping yöntemi ile çalışarak, stoksuz satış yapabilmektedir. Bu da ürün tedariği aşamasında sermaye harcamamak anlamına gelmektedir.

Rakip firmaları analiz edebilme ve onların önüne geçebilme

Ürün pazarlaması yaparken rakip firmaların analizinin yapılabilmesi oldukça önemlidir. Rakip analizi imkanı sunan B2B sektörü ile rakip firmalara ulaşabilmek ve onların önüne geçebilmek son derece kolaydır. Böylelikle rakip firmalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ürün fiyatları, hizmet şekilleri, kampanya stratejileri ve SEO çalışmaları açısından markanızı farklılaştırabilirsiniz. Kendi markanıza özgü stratejiler geliştirerek, aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar ile rekabet edebilirsiniz.

Müşterilerle iletişim kurma fırsatı

İşini B2B’ye taşımanın önemli nedenlerinden bir diğeri de müşterilerle iletişim kurma fırsatı yakalayabilmektir. B2B firmalar potansiyel müşteri adaylarını arttırdığı için daha fazla kişi ile kısa sürede iletişime geçebilmektedir. Bu kişilere ürün ve hizmetlerini anlatarak daha hızlı satış gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra siteye abone olan kullanıcılara kampanyaları duyurmak ve ürün hakkında bilgilendirme yapmak için SMS ve e-posta pazarlama gibi çalışmalardan yararlanılmaktadır.