B2B’de Marka Sloganı Yaratırken Bilinmesi Gerekenler
14 Ocak 2021
B2B’ye Adım Atmanın En Önemli Nedenleri
18 Ocak 2021

B2B’de Stok Devir Hızı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Stok Devir Hızı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ürün veya hizmetlerin ortalama stoğa bölünmesiyle ortaya çıkan katsayıya stok devir hızı denilmektedir. B2B ile uğraşan firmalar için oldukça önemli olan stok devir hızı; firmanızın ilgili dönem içerisinde elindeki stokları kaç kez yenilediğini ve stok yapmak için harcanan miktarın kaç kere harcandığını ifade etmektedir. Bu yazımızda sizlere B2B’de stok devir hızı hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B2B’de Stok Devir Hızı Nasıl Bulunur?

Stok devir hızı ile ilgili hesaplamalar yapılırken ürün maliyetleri / ortalama stok formülü uygulanmalıdır. Ortalama stoğu hesaplarken de dönem başındaki stok ile dönem sonundaki stok toplanarak ikiye bölünmelidir. Bu hesaplamaya örnek verecek olursak, A firması ve B firması için stok devir hızını bulalım. A firması ve B firması için yapılan ürün maliyeti / (dönem başı stok+dönem sonu stok)/2 işlemi uygulandığında A firmasının devir hızı 7,9 B firmasının devir hızı ise 20 olsun. Bu durumda A firması bir yıl içerisinde 7,9 kez, B firması ise 20 kez stok yenilediğini gösterecektir.

İdeal Bir Stok Devir Hızı Kaç Olmalıdır?

B2B’de stok devir hızı ile ilgili herhangi bir ideal gün sayısının olduğunu söylemek mümkün değildir. Bunun nedeni ise; genellikle stok devir hızlarının içerisinde bulunan sektöre göre değişiklik göstermesidir. Örneğin, tekstil ürünleri satan bir firmanın stok devir hızı oldukça yüksek olabilecekken lüks ürünler satan bir işletmenin stok devir hızı oldukça düşük olabilmektedir.

Yüksek Stok Devir Hızı Nasıl Değerlendirilir?

Yüksek stok devir hızı B2B firmalarının başarılı bir şekilde satış yaptığını göstereceği için her firmanın hedeflediği bir durumdur. Yüksek devir hızına sahip bir firma için şunları söylemek mümkündür;

  • Yüksek stok devir hızı, firmaların iyi ve başarılı bir stok kontrol politikası bulunduğunu ve satışlarında başarılı bir konumda yer aldığını göstermektedir.
  • Stok devir hızının yüksek olması, ürün stoklarının zamanında yenilendiğini ifade etmektedir.
  • Firmanın çalıştığı tedarikçiler ile yaptığı iş birliğinin başarılı olduğunu belirtmektedir.

Düşük Stok Devir Hızı Nasıl Değerlendirilir?

Düşük stok devir hızı B2B firmalarının belirli problemlerinin olduğunu gösterdiği için her firma tarafından istenmeyen bir durumdur. Düşük devir hızına sahip bir firma için şunları söylemek mümkündür;

  • Düşük stok devir hızı, ürün fiyatlarındaki artışın düşünülmesiyle aşırı satın alım yapıldığını ve ürün stoklarının yükseltildiğini göstermektedir.
  • Stok grupları arasında bir dengesizlik olduğunu ifade etmektedir.
  • Firmanın çalıştığı tedarikçiler ile yaptığı iş birliğinde problem olduğunu belirtmektedir.
  • Stok devir hızının düşük olması dönem sonu stoklarında yüksek gösterme isteğinin olduğunu göstermektedir.

Düşük Devir Hızı Nasıl Yükseltilir?

Düşük stok devir hızına sahip bir firmanın gelir elde etmesi ve pazarlama faaliyetlerinin doğru yapılması açısından problem yaşamaması için stok devir hızını yükseltmesi gereklidir. Bunun için de birtakım işlemlerin uygulanması gerekir.

Stok devir hızının yükseltilmesi için öncelik olarak uygulanması gereken işlemlerden biri arama motoru optimizasyonudur. Firmanız için arama motoru optimizasyonu yaparak, Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Böylelikle daha hızlı bir şekilde ürün satabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde ürün satmak ve stok devir hızını yükseltmek için uygulanması gereken işlemlerden biri de sosyal medya platformlarında ve pazaryerlerinde yer almaktır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yer alarak, tüketicilerle etkileşime geçebilirsiniz. Aynı zamanda da Trendyol, N11 gibi pazaryerlerinde yer alarak ürünlerinizi daha geniş bir tüketici kitlesine ulaştırabilirsiniz. Bu işlemlerin marka bilinirliğinizi arttırmada oldukça etkili olacağını bilmelisiniz.

Çeşitli kampanyalar düzenleyerek de stok devir hızını yükseltmek mümkündür. Özellikle B2B web sitesinde satılmayan ürünlerin elden çıkarılması için kampanyalar düzenlemek oldukça doğru bir tutumdur. Bu noktada 3 al 2 öde, 2. ürüne %50 indirim gibi kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.