B2B’de Stok Devir Hızı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
16 Ocak 2021
B2B’de Alışveriş Reklamlarının Kısıtlanması
20 Ocak 2021

B2B’ye Adım Atmanın En Önemli Nedenleri

B2B’ye Adım Atmanın En Önemli Nedenleri

Son zamanlarda pandeminin de etkisiyle alışveriş alışkanlıkları kökten değişti. Tüketiciler artık B2B firmalarından alışveriş yapmaya başladı. Teknolojinin ön planda olduğu günümüzde B2B, çok sayıda girişimci firma için oldukça önemli bir seçenek haline geldi. Bu durum da her geçen gün daha çok girişimci firmanın B2B’ye adım atmalarına neden oldu. Peki, B2B’ye adım atmanın en önemli nedenleri nelerdir? Sadece fiziki mağaza olarak satışlarını yürüten firmalar neden B2B’ye geçmelidir? Bu yazımızda sizlere B2B sektörüne adım atmanın önemli nedenlerinden bahsedeceğiz.

7/24 satış yapma imkanı vardır

B2B sektörüne adım atmanın en önemli nedenlerinden biri günün her saati tüketicilere ulaşma imkanının olmasıdır. Her tüketicinin meşguliyet zaman aralığı farklı olabilmektedir. Bu nedenle tüketiciler ister günün ilk ışıklarında ister gecenin bir yarısında alışverişlerini yapabilirler. B2B’ye adım atarak 7/24 satış yapma imkanına ulaşabilirsiniz. Üstelik bir güvenlik görevlisine ihtiyaç duymadan, 7/24 açık kalabilen bir mağazaya sahip olabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanına erişim sağlayabilirsiniz

B2B’ye adım atmanın önemli nedenlerinden biri de Türkiye’nin her yerine erişim sağlayabilmektir. B2B’ye adım atarak bir lokasyon ile sınırlı kalmak mümkün değildir. B2B firmanız sınırları aşmanız ve işinizi büyüterek yurtdışına satış yapmanız için en iyi aracınız olacaktır.

Dünyanın dört bir yanına satış yaparak markanızın dünya çapında bilinir olmasını sağlamak mümkündür. Böylelikle yerel rakip firmalardan çok daha önce kar elde etmenizi sağlamaktadır.

Fiziki mağazaya göre düşük maliyetlidir

2020 yılının ilk aylarından beri tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19, en çok ekonomiye darbe vurdu. Önümüzdeki döneme dair belirsizliğinin de hala sürmesiyle firmaların daha iyi bir bütçe planlaması yapması gerekli hale geldi.

Pandemi döneminde alınan önlemlerden dolayı işini fiziki perakende sektöründe devam ettiren bir firma için birtakım zorluklar yaşanmaktadır. Sürekli ödemesi gereken mekan kirası ve stopaj bedeli, satış ekipmanları, mağaza faturaları ve giderleri, satış personellerinin maaşları ve sigorta masrafları gibi birçok gider kalemi mevcuttur. B2B ile bu gider kalemlerinden hiçbiri sizinle beraber değildir. B2B, satış personeli desteğine ihtiyaç duyduğunuzda bile uzaktan iş yürütebilmeye uygun bir iş modelidir. Fiziki mağazaya göre düşük maliyetli olduğu için B2B’ye adım atmak oldukça önemlidir.

Web sitenizi tek başınıza yürütmeniz mümkündür

B2B sektörüne adım atmanın önemli nedenlerinden biri de B2B web sitenizi tek başınıza yönetmenizin mümkün olmasıdır. Çalışan konusunda esneklik sunan B2B iş modelinde fiziki mağazalara göre daha az çalışana ihtiyaç vardır. Hatta bir B2B web sitesini tek başınıza başlatabilmek ve yönetebilmek mümkündür. İşlerinizi büyütmeye başladığınızda ve desteğe ihtiyaç duyduğunuzda çalışma arkadaşları edinebilir ve onlara esnek bir çalışma ortamı sunabilirsiniz.

İlgi çekici görseller ve açıklamalarla müşteri çekebilirsiniz

B2B, gelişime açık bir sektördür. Bu nedenle dilediğiniz zaman kendinizi yenilemeniz mümkündür. İlgi çekici ürün fotoğrafları ve açıklamalarıyla, slogan ve logo tasarımlarıyla, renk seçimiyle web sitenizi ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Web sitenizde blog çalışmaları yaparak, hem ürünlerinizden bahsedebilir hem de hedef anahtar kelimelerinizi burada kullanarak sitenize organik trafik çekebilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyerek, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Görünürlüğünüzü ve ulaşılabilirliğinizi arttırmanız oldukça kolaydır

Internetteki görünürlüğünüzü ve ulaşılabilirliğinizi arttırmanızın oldukça kolay olması B2B’ye adım atmanın nedenlerinden biridir. Fiziki mağazalarda müşteri skalası sadece oraya gelebilecek kişilerle sınırlıdır. Fakat B2B web sitesi ile her zaman sınırları aşabilmek mümkündür. Fiziki mağazalarda sergileyeceğiniz ürün ve hizmetler sınırlıyken online mağazanızda bunları çeşitlendirebilirsiniz.

Fiziki mağazalarda bir ürünü satın almaktan vazgeçen tüketicilere yeniden ulaşma imkanınız oldukça düşüktür. Ancak web sitenizden alışveriş yapan bir müşteriye yeniden ulaşmanız, satın alma kararlarını etkilemeniz daha kolaydır. Hatta ürün ve hizmetlerinize yönelik reklam ve pazarlama çalışmaları yaparak görünürlüğünüzü ve ulaşılabilirliğinizi kat kat arttırmanız mümkündür.