B2B’de E-posta Pazarlaması Nedir?
13 Ocak 2021
B2B’de Stok Devir Hızı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
16 Ocak 2021

B2B’de Marka Sloganı Yaratırken Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Marka Sloganı Yaratırken Bilinmesi Gerekenler

Bir B2B firmasının kendi marka değerini oluşturması için kullandığı mesajlara marka sloganı denir. Firmaların akılda kalıcı, özgün ve marka kimliğini yansıtan bir marka sloganı ortaya koyması oldukça önemlidir. Bunun için de göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Bu yazımızda B2B’de marka sloganı yaratırken bilinmesi gerekenleri ele alacağız. Siz de bu öneriler doğrultusunda marka sloganı oluşturursanız, markanızın değeri ve bilinirliği yükselecektir.

Özgün bir marka sloganı ortaya koyun

B2B’de marka sloganı yaratırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sloganın özgün olmasıdır. Özgün bir marka sloganı, sizi rakip firmalardan farklılaştıracaktır. Rakip firmaların arasından sıyrılıp farklılaşmanız da marka değeriniz için oldukça önemlidir. Böylelikle markanız tüketicilerin dikkatini çekecektir.

Bir marka sloganı oluştururken rakip firmaların tercih ettikleri sloganlardan yararlanmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Onlardan yararlansanız da ortaya kendinize özgü bir marka sloganı stratejinizi koymanız gereklidir. Aksi takdirde rakiplerinizin yaptıklarını tekrarlamış olursunuz. Bu da marka değerinizi olumsuz etkileyecektir.

Kısa ve öz bir marka sloganı oluşturun

B2B’de marka sloganı yaratırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kısa ve öz bir marka sloganıdır. Kısa ve öz sloganlar tüketicilerin daha fazla akıllarında yer edinecektir. Marka sloganınızı uzun ve karmaşık cümleler ile oluşturursanız, tüketicilerin hafızalarından kısa sürede silinecektir. Örneğin, Hayat su tarafından kullanılan ‘‘Su Hayat’tır’’ sloganı yerine daha uzun ve karmaşık bir slogan kullanılsaydı, insanların dikkati çekmez ve akıllarında kalmazdı.

Marka sloganı yaratırken çoğu firmanın yanlış bildiği bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de uzun bir marka sloganının daha etkili olacağıdır. Oysa bir marka sloganının uzun olması etkileyiciliği ile ters orantılıdır. Kısa ve öz sloganlar daha fazla etkileyici olduğu bilinmesi gereken hususlardan biridir.

Hedef kitlenize yönelik bir slogan hazırlayın

B2B sektörü için oldukça önemli olan hedef kitle, ürün veya hizmetlerin kim ve ne için pazarlamasının yapılacağına yönelik oluşturulan istatiksel bilgilerdir. Markaların işe başlamadan önce hedef kitle analizi yapması gereklidir. Hedef kitle analizin yapılması; ürün ve hizmetlerin nasıl ön plana çıkarılacağını, hangi ürünlerin satışa sunulacağını ve nasıl bir iletişim dili tercih edileceğini belirleyecektir.

Marka sloganını yaratırken de hedef kitleye yönelik olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle markaların hangi yaş aralığındaki tüketicilere hitap edebileceğini, ürün ve hizmetlerin kimler tarafından satın alınabileceğini bilmenize yardımcı olacaktır. Siz de dinamik bir marka sloganı yaratmak istiyorsanız, öncelikli olarak yapmanız gerekenin hedef kitle analizi olduğunu bilmelisiniz. Elde ettiğiniz analizlere göre hedef kitlenize yönelik bir marka sloganı yaratabilirsiniz.

Sloganınızın marka kimliğini yansıttığından emin olun

B2B sektöründe marka kimliği oldukça önemlidir. Bir B2B firmasının marka kimliğini yansıtması müşterilerin yalnızca bir ürün satın almasına değil bu marka tarafından satılan ürünlerin hikayelerinin de satın almasına olanak sağlayacaktır. Bu durum da sadık müşteriler kazanma yolunda önemli bir adımdır.

B2B firmalarının, marka sloganları aracılığıyla doğrudan marka kimliğini yansıtmaları gereklidir. Bunun için marka sloganının marka kişiliği ile uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Marka sloganını yaratırken bu husus göz önünde bulundurulduğunda tüketicilerin aklında daha kolay bir şekilde kalabilmek mümkündür.

Uzun vadeli düşünerek bir marka sloganı yaratın

B2B sektöründeki çoğu marka, marka sloganlarını yaratırken uzun vadeli düşünmemektedir. Bu da onların hataya düşmelerine neden olmaktadır. Marka sloganını yaratırken uzun vadeli düşünmek oldukça önemlidir.

Genellikle markalar sloganlarını uzun yıllar boyunca kullanmaktadır. Bu nedenle insanlar tarafından uzun yıllar boyunca hatırlanabilecek, geleceğe de hitap edebilecek ve marka imajını doğrudan yansıtabilecek bir marka sloganı oluşturulması gereklidir. Geleceğe ayak uyduramayan, akılda kalıcı olmayan bir marka sloganı yaratmak yanlış bir tutum olacaktır. Bu durumda sürekli olarak sloganı yenilemek gerekecektir. Bu da hem zaman hem de maddi kayıplara yol açabilecektir.