B2B’de Gelir Tablosu Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler
30 Haziran 2021
B2B’de SEO Uyumlu URL Kullanımı
9 Temmuz 2021

B2B’de Spam Mail Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de Spam Mail Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Günümüzde e-mail iletişimin yaygın olarak kullanılması, hepimizin hayatını bir hayli kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra da pek çok istenmeyen içeriklere maruz bırakmaktadır. Bu içeriklerden biri de spam maillerdir. Spam mailler, kullanıcıların e-posta adreslerine gönderilen ve farklı ticari amaçlar taşıyan maillerdir. Peki, daha detaylı bir tanımla spam mail nedir? Spam mail nasıl oluşturulmakta ve nasıl engellenmektedir? Gelin bu sorulara rehberimiz aracılığıyla cevap bulalım.

Spam Mail Nedir?

Köken İngilizce olan spam, Türkçe’de ‘istenmeyen’ anlamına gelmektedir. Spam mail ise ticari reklam ve tanıtım içeriklerini yaymak ya da belirli bir konuda kamuoyu yaratmak amacıyla toplu olarak gönderilen e-postalardır.

Spam mailler genellikle ticari reklamlardan oluşmaktadır. Bu reklamların diğerlerinden farkı, güven vermeyen ürün veya hizmetlerle ilgili olmasıdır. Aynı zamanda da yasal zemini olmayan ya da yarı yasal zemini olan maillerdir. Çoğunlukla spam mailler kullanıcıları kandırma amacı gütmektedir.

Spam Mail İçerik Türleri Nelerdir?

Spam mail içerik türleri, internet kullanıcılarına etki etme biçimine göre iki farklı grupta incelenmektedir. Bunlardan en yaygın olarak karşımıza çıkanı spam mail iletileridir. E-posta yoluyla gönderilen spam mail iletileri, direkt olarak kullanıcıların mail kutularına gelerek bireysel kullanıcıları hedef almaktadır. Spam mail listeleri ise Google aram motoru sayfalarının taranmasıyla, farklı mail gruplarının abone listelerinin çalınmasıyla veya web üzerinden e-posta adreslerinin aranmasıyla oluşturulmaktadır.

Diğer spam mail içerik türü ise Unsolicited Bulk E-mail ifadesinin kısaltması olan UBE’dir. UBE, istenmeyen toplu e-posta anlamını taşımaktadır. Bu spam mai içerik türü aracılığıyla yüzbinlerce kullanıcıya aynı mail içeriği ulaştırılmaktadır. Böylelikle de belirli bir konuda kamuoyu oluşturarak, herhangi bir fikri hızlıca yaymayı sağlamaktadır.

B2B Sektöründe Dikkat Edilmesi Gereken Spam Mail Türleri Nelerdir?

Spam mail, istenmeyen postalar olarak genel bir tanımla ifade edilse de her spam mail içeriği aynı değildir. Farklı türlerde içeriklere sahip olan spam mail içerikleri, belirli bir amaç doğrultusunda kullanıcılara gönderilmektedir. B2B sektöründe dikkat edilmesi gereken spam türleri ise şunlardır:

 • Ticari reklamlar ve ürün tanıtımları
 • Kampanya duyuruları
 • Ürün pazarlama amacı taşıyan içerikler
 • Yarı yasal olan ya da tamamen yasal olmayan hizmet ve faaliyetlerin duyuruları
 • Gerçeği yansıtmayan, boş vaat barındıran içerikler
 • Belirli bir konu hakkında kamuoyu oluşturma amacı güden içerikler
 • Siyasi ya da ideolojik propaganda içerikleri

Spam Mail Nasıl Açılır?

Junk mail olarak da adlandırılan spam mail; kullanıcıların e-posta hesaplarına girdiklerinde engellene, zararlı ögelere taşıyan bir ileti türüdür. Spam mailin açılma aşamaları şunlardır:

 • Öncelik olarak mailinizi açarak işe başlayın
 • Ardından spam klasörü kısmına girin
 • Açmak istediğiniz maili seçin
 • Sağ üst kısımdan maili ‘spam değil’ olarak işaretleyin
 • Spam klasöründen çıkarak güvenilir iletilerin bulunduğu gelen kutusuna girin
 • Gelen kutusunda spamdan çıkarılan maili karşınızda göreceksiniz
 • Maili açarak normal bir şekilde görüntüleyebilirsiniz

Spam Mail Nasıl Engellenir?

B2B sektöründe spam mail konusunda en çok merak edilen sorulardan biri de ‘Spam mail nasıl engellenir?’ sorusudur. Spam mail engelleme özelliği ile herhangi bir kişi ya da kurumdan gelen mailleri engellemeniz mümkündür. Böylelikle artık bu kişi ya da firmadan gelen iletiler spam klasöründe toplanacaktır. Gmail hesabınıza girerek, ayarlar sekmesinden ya da mailin sağ üst kısmını tıklayarak engelleyebilirsiniz.

Spam Score Nedir?

MOZ, arama motoru optimizasyonu konusunda yardımcı olabilecek güvenilir bir sistemdir. Bu sistem tarafından geliştirilen spam score, B2B firmasına ait olan sitenin ya da baclink verilen farklı sitelerin aldığı spam sayısını öğrenmeyen imkan tanıyan bir skordur. Spam skoru sayesinde link alınan sitelerin spam hacmi tespit edilmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü siteye girildiğinde karşılaşılan spam içerikleri engellenmektedir. Spam score ile hangi içerik ya da bağlantıların kaldırılması gerektiği hakkında ipucu edinerek sitenizi daha güvenilir hale getirebilmeniz mümkündür.