B2B’de Canlı Yayın Satışı Hakkında Her Şey
24 Şubat 2021
B2B Sektörüne Atılacak Firmaların Yenmesi Gereken Korkular
1 Mart 2021

B2B’de Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Ulaşılır?

B2B’de Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Ulaşılır?

Günümüzde pek çok firma ve girişimci B2B sektörüne atılma fikrine sahiptir. Bazı girişimciler bu fikri hızlı bir şekilde hayata geçirirken bazı girişimciler ise yalnızca planlama aşamasında kalmaktadır. Planlama aşamasında kalarak B2B’ye atılamayan girişimcilerin en büyük sorunu yeterli sermayenin olmamasıdır. Genellikle B2B planını hayata geçirmek isteyen girişimciler, yeterli sermayeyi bulmak için melek yatırımcılara ulaşmaktadır. Melek yatırımcı, iş dünyasında harekete geçirilecek yeni fikirlere yatırım yaparak bu firmaların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak sermayeyi sağlayan kişilerdir. Peki, melek yatırımcılar hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Melek Yatırımcılar Hangi Özelliklere Sahiptir?

 • Melek yatırımcılar, istedikleri her alana yatırım yapabilmektedir.
 • Yatırım yaptıkları firmaların gelişmesinde ve büyümesinde aktif rol oynamaktadır.
 • Yatırım yaptıkları firmalara mali destek sağlamaktadır.
 • Genellikle %25 üzerinde getiri fırsatı tanıyan sektörlere yatırım yapma eğilimindedirler.
 • B2B sektöründeki bilgilerini ve tecrübelerini yatırım yaptıkları firmalarla paylaşmaktadırlar. Genellikle danışmanlık, yönetim, reklam ve pazarlama hizmetlerine odaklanmaktadırlar.

Belirttiğimiz bu özellikler melek yatırımcıların özellikleri arasında yer almaktadır.

Melek Yatırımcı Bulmanın B2B’ye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Melek yatırımcı bulmak her ne kadar zor olsa da bu yatırımcılara ulaştıktan sonra B2B sektörüne pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar:

 • Melek yatırımcılar, firmalara ve girişimcilere B2B’ye atılma fikrini hayata geçirmelerine olanak sağlayan geliri elde etmeleri konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Melek yatırımcılardan sağlanan sermaye kaldıraç etkisi göstermektedir. Bu da B2B firmalarının diğer melek yatırımcılara ulaşmalarına da olanak sağlamaktadır.
 • B2B’de işiniz başarısız olsa dahi melek yatırımcılardan alınan finansman geri ödenmemektedir.
 • Çoğunlukla melek yatırımcılar yatırım yapsa da kredi imkanı da sunmaktadır.

Melek Yatırımcı Bulmanın B2B’ye Sağladığı Dezavantajlar Nelerdir?

Melek yatırımcı bulmak, firmanıza pek çok avantaj sunup işinizi kolaylaştırsa da melek yatırımcının dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar:

 • Melek yatırımcılara ulaşıldıktan sonra firmalar işlerindeki üstünlüğün bir kısmını yitirmektedir.
 • Yatırımcılar kendi istedikleri şekilde işlerin nasıl yürütebileceği hakkında firmaya bilgi vereceği için bu firmanın fikirlerinin uygulanmasını olumsuz etkileyecektir.
 • Melek yatırımcısı başarılı olunan işlerde elde edilen karın kendi payına düşen kısmını alacaktır.
 • Melek yatırımcıların güvenirliği tartışılabilir durumdadır. Bu kişiler genellikle ülke içinde veya dışında büyük bir prestij sahibi değillerdir.

B2B’de Melek Yatırımcılara Ulaşma ve Onları İkna Etme Yolları Nelerdir?

Çeşitli ağlara katılın

Genellikle iş dünyasında melek yatırımcı arayan kişiler için oluşturulmuş melek yatırımcı networkleri bulunmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan networkler AngelList, Quora, Microventures ve Linkedin gibi melek yatırımcı ağlarıdır. Sizlerin de B2B’ye atılmak gibi bir fikriniz varsa ancak yeterli sermayeniz yoksa bu ağlara katılabilirsiniz. Böylelikle melek yatırımcınıza kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Çevrenizle görüşmeler yapın

B2B’ye atılmak için melek yatırımcılara ulaşmanın en önemli yöntemlerinden birisi iş ve üniversite arkadaşları ile görüşmeler yapılmasıdır. Bu kişiler ile iletişime geçerek, onlardan yardım isteyebilirsiniz. Size yardım edemeyecek olsalar da sizi elbet tanıdıkları insanlara yönlendirmeyi seçeceklerdir. Aynı zamanda arkadaşlarınızın çalıştığı firmaları kurucuları ve kurucu ortaklarının da bir melek yatırımcı olarak düşünülmesi gereklidir. Bu kişilerle de görüşme yapabilirsiniz.

İş planı hazırlayın

Melek yatırımcılar yeni girişimlerin iş planını incelemek isteyecekleri için onları ikna ederken iş planı hazırlamanız oldukça önemlidir. Bunun için de anlaşılır ve etkileyici bir iş planı oluşturmanız gereklidir. İş planınızı akıllarda soru işareti kalmayacak şekilde oluşturmalısınız. Böylelikle melek yatırımcılara karşı ne istediğini bilen bir girişimci profili oluşturarak, onları kısa bir şekilde ikna edebilirsiniz.

Sunumunuza önem verin

Melek yatırımcılarla yapacağınız sunumu hazırlarken akıcı ve etkili olmasına önem vermelisiniz. Sunumunuz sırasına melek yatırımcılar tarafından size yöneltilen soruları eksiksiz ve tatmin edici bir şekilde cevaplamalısınız. Aksi halde melek yatırımcınız sunumunuzdan ve verdiğiniz cevaplardan etkilenmeyecektir. Bu durumda ilgili konularda ikna kabiliyetiniz düşecektir. Bu da melek yatırımcınızın firmanıza yatırım yapmamasına neden olacaktır.