ROI Nedir? B2B’deki Yeri Nedir?
23 Şubat 2021
B2B’de Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Ulaşılır?
25 Şubat 2021

B2B’de Canlı Yayın Satışı Hakkında Her Şey

B2B’de Canlı Yayın Satışı Hakkında Her Şey

B2B sektöründe yeni bir dönemin başlamasını sağlayan en popüler konulardan biri canlı yayın satışlarıdır. Canlı yayın satışı, sosyal medya platformlarının canı yayın özelliği ya da B2B firmaları tarafından kullanılan canlı yayın programları üzerinden gerçekleştirilen satışlardır. Bu satış tekniği sayesinde her gün dünya genelinde milyonlarca ürün satışa sunulmaktadır. Biz de bu yazımızda B2B’de canlı yayın satışı hakkında bilinmesi gereken her şeyi ele alacağız. Siz de çeşitli platformlarda canlı yayın satışlarından yararlanarak, markanız için pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Canlı Yayın Satışı Yapılabilecek Platformlar Nelerdir?

B2B sektöründe pek çok avantaja sahip olmak için canlı yayın özelliği olan platformları üzerinden canlı yayın satışlarını gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Genellikle Facebook, Instagram, Youtube, Twitch, Scope ve Zoom gibi platformlar B2B firmaları ya da girişimcileri tarafından yaygın olarak kullanılan canlı yayın platformlarıdır. Sizler de bu program veya platformları kullanarak canlı yayın satışları yapabilirsiniz. Böylelikle B2B firmanızın hızlı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Instagram ve Facebook canlı yayın özelliği ile chat bölümü üzerinden müşterilerin ürünler hakkındaki sorularını cevaplayabilirsiniz. Instagram canlı yayınlarının kaydedilme özelliği ile satışlarla ilgili yayınları IGTV’de veya hikayenizde yayınlayabilirsiniz. Facebook canlı yayınlarını ise firmanızın sayfasında gönderi olarak paylaşabilirsiniz.

Youtube’ta ürün ve hizmet tanıtımı ve canlı yayın satışı yapmak isteyen B2B firmalarının ise yayında etkili olması gereklidir. Bunun için de B2B firmanızın en az 1000 aboneye sahip olması gerektiğini ve ilk canlı yayınınızın etkinleştirilmesi için 24 saat gibi bir süreye ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Canlı Yayın Satışı Yapmanın B2B’ye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Son zamanların en popüler satış tekniklerinden biri olan canlı yayın satışları B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar:

  • Canlı yayında satış yapmak firmaların daha geniş bir kitleye ulaşmasını kolaylaştırır.
  • B2B firmaları ve müşteriler için çok kullanışlı ve pratik bir deneyim elde etmesine yardımcı olur.
  • Ürün ve hizmet tanıtımı yaparken müşterilerin daha kolay ve 3 boyutlu bir şekilde ürünleri incelemesini sağlar. Böylelikle müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkiler.
  • Firmalar yalnızca bir akıllı telefon kullanarak canlı yayın satışı yapacağı için stüdyo, fotoğraf çekimi, montaj gibi alanlarda yapılan harcamaların azalmasına olanak sağlar.

B2B’de Canlı Yayın Satışı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet bağlantınızın iyi olduğundan emin olmalısınız

B2B firmalarının canlı yayın satışı yaparken öncelikle dikkat etmesi gerekenler hususlardan biri iyi bir internet bağlantısıdır. İnternet bağlantınızın iyi olması canlı yayınızda donma, bağlantı kopukluğu ve çözünürlük ile ilgili problem yaşamanızın önüne geçmektedir. Böylelikle müşterilerinizde iyi bir marka izlenimi yaratabilirsiniz.

İyi ışık alan bir ortamda bulunmalısınız

Canlı yayınınızda ürün tanıtımı esnasında müşterilerinizin tanıtacağınız ürünleri daha detaylı bir şekilde inceleyebilmesi için bulunduğunuz ortamın ışığına dikkat etmelisiniz. İyi ışık alan bir ortamda bulunarak, müşterilerin ürünlerinizi daha net bir şekilde görebilmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin satın alma kararlarını kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerinizi çeşitlendirmelisiniz

Canlı yayın satışı yapmak isteyen bir B2B firmasıysanız dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de yalnızca bir ürüne odaklanmamaktır. Bunun için de ürün ve hizmetlerinizi çeşitlendirmeniz gereklidir. Örneğin spor giyim ürünleri satan bir B2B firmasıysanız ve bir tayt tanıtımı yapacaksınız, bu ürünün nelerle kombinleneceğinden bahsedebilirsiniz. Bir canlı yayın içerisinde sporcu atleti, spor ayakkabısı, eşofman takımı ve spor çantası gibi ürünlerin de tanıtımı yaparak müşterilerinize fikir verebilirsiniz.

Müşterilerin sorularına önem vermelisiniz

B2B’de canlı yayın satışı yaparken izleyici ve müşterilerin sorularına yanıt vermeniz oldukça önemlidir. Canlı yayında ürün tanıtımı yaparken müşterilerden gelebilecek sorulara anlaşılır bir dille cevap vermeli ve onlara online ortamda fiziksel bir mağaza deneyimi yaşatmalısınız. Böylelikle müşterilerin daha kolay bir şekilde satın alma kararı vermesini sağlayabilirsiniz.