B2B’de Melek Yatırımcı Nedir? Nasıl Ulaşılır?
25 Şubat 2021
2021 Yılında B2B’de En Çok Satılması Beklenen 7 Ürün
2 Mart 2021

B2B Sektörüne Atılacak Firmaların Yenmesi Gereken Korkular

B2B Sektörüne Atılacak Firmaların Yenmesi Gereken Korkular

Günümüzde B2B sektöründe hizmet gösteren binlerce firma ve girişimci bulunmaktadır. Binlerce firmanın varlığına rağmen hala B2B sektöründe yerinizi almıyorsanız girişimciliğe dair bazı korkularınız vardır demektir. Bu korkuları yenerek, hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeniz gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B sektörüne atılacak firmaların yenmesi gereken korkuları ele alacağız. Siz de yazımızı rehber alarak korkularınızın üzerine gidebilir ve bu korkularınızı anlamlandırarak üstesinden gelebilirsiniz. Böylelikle firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi hedeflediğiniz konuma getirebilirsiniz.

‘Ya başarısız olursam?’ korkusu

Birçok firmanın ve girişimci adaylarının B2B sektörüne atılması için yenmesi gereken öncelikli korkulardan biri ‘Ya başarısız olursam?’ korkusudur. B2B sektöründe başarı demek; marka bilinirliğinin ve satışların artması demektir. Bu nedenle her firma ve girişimci yaptığı işte başarılı olmak istemektedir. Ancak günümüzde pek çok girişimci firma başarısız olurum korkusu yüzünden ya başlamayı ertelemektedir ya da bu fikrin devamlılığını getirmemektedir. Bu noktada B2B’ye atılmak isteyen firmalar başarısızlık korkusunu yenmelidir. Bu korkuyu yenebilmek için de;

 • İlgili girişimin bulunduğu sektöre yönelik araştırmalar yapılmalı,
 • Rakip firmalar analiz edilmeli,
 • Firmaların deneyimleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalı,
 • Sizin girişiminizin bu rekabet ortamına getireceği yenilikler düşünülmelidir.

Böylelikle girişimci firmalar B2B’yi daha yakından tanıyacakları için neleri, nasıl ve nerede yapabileceklerine karar vereceklerdir. Bu durum da önlerini görmelerine yardımcı olacaktır.

‘Nereden başlayacağımı bilmiyorum’ korkusu

B2B sektörüne atılmak isteyen firmaların yaptığı en büyük hatalardan biri nereden başlayacaklarına karar veremeyip profesyonel bir yardım almaktan çekinmektir. Bu da girişimci firmaların iş planı hazırlayamamalarına veya nereden başlamaları gerektiğini bilmedikleri için iş planlarını hayata geçirememelerine neden olacaktır. Bir B2B firmanın girişimini hayata geçirebilmesi için karar vermesini kolaylaştıracak pek çok şeyi göz önünde bulundurması ve iş planı yapması oldukça önemlidir. Bunu yaparken göz önünde bulundurulması gereken sorular:

 • B2B siteniz için ihtiyacınız olan unsurlar nelerdir?
 • Ürün ve hizmetlerinizi tedarik etmek hangi aşamalardan geçmeniz gereklidir?
 • Ürün ve hizmetlerinizi hangi kanallar üzerinden pazarlayacaksınız?
 • Reklam ve pazarlama çalışmaları için yapacağınız harcamalar ve ayıracağınız bütçe ne kadar olmalıdır?

Bu soruları göz önünde bulundurarak işinizin bütün süreçlerini planlayabilirsiniz. Bir süreci tamamladığınızda diğer sürece geçerken bir önceki süreçte yaptıklarınızı kontrol edebilirsiniz. Böylelikle işlerinizin nasıl gelişeceğini görebilirsiniz.

‘Bu alanda uzmanlığım yok’ korkusu

Çoğunlukla girişimciler belirli önlisans ya da lisans eğitimleri sonrasında bir alanda uzmanlaşmaya başlamıştır. Fakat B2B sektörüne atılırken işlerine uzman olarak başlamamış girişimciler de mevcuttur. Bu girişimciler de sizin yaşadığınız türdeki korkuları sektöre adım atarken yaşamışlardır.

Uzmanlık korkusunu yenmek isteyen girişimcilerin çevrelerindeki uzman kişilerden ya da firmalar için danışmanlık veren ajanslardan destek alabilmeleri mümkündür. Bu noktada destek ne kadar fazlaysa ‘bu alanda uzmanlığım yok’ korkusunu yenmeniz de o kadar kolaydır.

‘Bu alanda uzmanlığım yok’ korkusunu yenmek için göz önünde bulundurulması gereken birtakım sorular vardır. Bu sorular:

 • B2B sektörüne atılırken eksik yönleriniz nelerdir?
 • Hangi tür desteklere ve yardımlara ihtiyacınız vardır?
 • Destek alabilmek için ne kadar sermayeniz bulunmaktadır?

Yukarıdaki sorulara cevap vererek hangi alanlarda destek alarak yola başlayacağınızı, sermayelerinizi bu alanda nasıl harcayacağınızı belirleyebilirsiniz. Böylelikle uzmanlık korkusunu yenerek, işinizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

‘İşi batırırsam’ korkusu

Firmaların ve girişimci adaylarının B2B sektörüne atılırken yenmesi gereken korkulardan bir diğeri de ‘işi batırırsam’ korkusudur. Bu korkuyu yenmek bir girişimin başarılı olmasını, hedeflenen işlere ulaşılmasını beraberinde getirecektir.

Genellikle işte batma korkusunun temelinde sermaye eksikliği, belirli bir alanda uzman olmamak, başarısız olmak gibi nedenler bulunmaktadır. Bu noktada girişimciler neden bu korkuya sahip olduklarını göz önünde bulundurmalıdır. Bunun yanı sıra yeni girişimcilerin rakip firmalardan nasıl farklılaşacağını ve sektöre ne tür yenilikler getireceğini göz önünde bulundurması gereklidir. Böylelikle B2B sektöründe başarılı işlere imza atılması mümkündür.