B2B İçin Ürün İnceleme Rehberi
28 Nisan 2021
B2B’de Kullanılan Fatura Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4 Mayıs 2021

B2B’de Markalaşma Önerileri

B2B’de Markalaşma Önerileri

Markalaşma; bir firmanın ürününün adı, sembolü, renkleri tasarımı ve kullanım alanlarıyla bütünleştirilerek oluşturulan bir kimliktir. Rekabetin günden güne arttığı iş dünyasında markalaşma; küçük, orta ya da büyük firma fark etmeksizin bir zorunluluk haline gelmiştir. Başarılı bir marka haline gelmek, gerek fiziki gerekse online firmalar için oldukça önemlidir. Markalaşma sürecinde müşteri memnuniyeti kazanmakla birlikte B2B sektöründe kalıcılığı sağlamak gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B için markalaşmanın öneminden bahsedip, markalaşma önerilerini sizlerle paylaşacağız. Sizler de önerilerimizi dikkate alarak marka değerinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Markalaşmanın B2B İçin Önemi Nedir?

Markalaşma süreci, B2B’ye pek çok avantaj sağladığı için önemli bir yere sahiptir.

 • Yeni müşterilere ulaşma imkanı sunar: İyi bir markalaşma süreciyle birlikte firmalar olumlu bir izlenime sahip olmaktadır. Böylelikle potansiyel müşterilerin firmayı tercih etme oranı büyük ölçüde artacaktır.
 • Müşteri algısını olumlu yönde etkiler: Başarılı bir marka haline gelmek, müşterilerin markayı algılamasını sağlayacaktır. Dolayısıyla da firmanın başarısı daha çok artacaktır.
 • Sektör içerisinde güven sağlar: Rekabetin oldukça fazla olduğu B2B sektöründe markalaşmak, firmaya katkı sağlarken aynı zamanda tüketicilerin firmaya güven duymasına yardımcı olacaktır.
 • Pazarlama çalışmalarına katkı sağlar: Firmaların pazarlama faaliyetlerinde markalaşmanın önemi oldukça fazladır. Reklam stratejilerinin belirlenmesi ve hedef kitleye ulaşması için başarılı bir markalaşma süreci gereklidir.
 • Satışları geniş ölçüde artırır: Başarılı bir markalaşma süreci ile B2B’de gelir arttırmak oldukça kolaydır. Çünkü marka algısıyla birlikte hazırlanan pazarlama stratejileri firmaya büyük ölçüde başarı getirmekte ve kazancı arttırmaktadır.
 • Marka bilinci oluşturur: Markalaşmak, B2B’de marka değeri oluşturmayı ve tercih edilebilirlik oranını arttırmayı amaçlamaktadır. İyi bir marka algısı oluşturmak için markanın değer yargılarını, amaçlarını, hedeflerini, misyonunu ve vizyonunu öne çıkarmak gereklidir.

Başarıya Ulaştıracak Markalaşma Önerileri

Müşteri geri bildirimlerine önem verin

B2B’de markanıza değer katmak için müşteri geri bildirimlerine önem vermek gereklidir. Bu noktada müşterilerin beklentilerin karşılayabilirsiniz. Böylelikle müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda tavsiye mekanizmasının da gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Müşterilerde iyi bir izlenim yaratın

Markalaşma sürecinde müşterilerde bırakılan izlenim marka değeri oluşturma da gereklidir. İyi bir izlenim yaratmak için markanın değer yargılarını analiz ederek işe başlamalısınız. Müşteri memnuniyeti ve güven duygusuyla birlikte profesyonel bir bakış açısı oluşturmalısınız. Bu stratejileri reklam çalışmalarınıza uygulayarak da müşteriler de iyi bir izlenim yaratabilirsiniz.

Kararlı adımlarla ilerleyin

B2B’de markalaşmak için somut ve soyut kavramlarla birlikte kararlı adımlar atmak gereklidir. Kararlı adımlarla ilerlemek müşteriye ve markaya olan bağlılığı kanıtlamak açısından bir hayli önemlidir. Başarılı bir marka oluşturmak için kararlı adımlar atmak, müşteri sadakatini arttırmaktadır. Markaya iyi bir itibar kazandırırken ürün ve hizmetlere güven duyulmasını da sağlamaktadır.

Markanın görünürlüğünü arttırın

Markalaşma sürecinde markanın pek çok kanalda görünür olması gereklidir. Bu nedenle pazarlama faaliyetlerine önem verilmelidir. Pazarlama çalışmalarıyla birlikte başarılı bir marka algısı oluşturabilmek mümkündür. Hedef kitleye ve potansiyel müşterilere ulaşılmasını sağlarken ürün ve hizmetlerin bu kitle tarafından duyulmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hem marka bilinirliğini hem de satışları arttırmaktadır.

Rakip firmaların arasından öne çıkın

Markalaşma sürecinde markanın vaat ettikleri ve sunduklarıyla müşterinin gözünde vazgeçilmez bir durumda olması gereklidir. Bu nedenle müşterilerin rakip firmaları değil de sizi tercih etmeleri gerekmektedir. Bu noktada rakip analizi yapabilirsiniz. Böylelikle onlarda olmayan özellikleri markanızda öne çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla da rakip firmalara karşı fark yaratarak müşterilerin gözünde öne çıkabilirsiniz.

Markalaşma sürecinde bazı unsurları dikkate alın

B2B Markalaşma süreciyle birlikte uzun vadede itibar ve sektör kalıcılığı kazanabilmek için firmaların bazı unsurları dikkate alması gereklidir Bu unsurlar:

 • Markanın hedef kitlesi
 • Hedef kitlenin markadan beklentileri
 • Markanın hedefleri ve amaçları
 • Markanın yüzü ve hikayesi
 • Markanın misyon ve vizyonu
 • Markanın öne çıkan özellikleri
 • Markayı rakip markalardan ayıran özellikler
 • Müşteri memnuniyeti