B2B Siteniz İçin Bayram Hazırlığı Rehberi
28 Nisan 2021
B2B’de Markalaşma Önerileri
4 Mayıs 2021

B2B İçin Ürün İnceleme Rehberi

B2B İçin Ürün İnceleme Rehberi

B2B firmalarının yaptığı en önemli çalışmalardan biri ürün incelemesidir. Ürün incelemesi; bir ürünün fiyatının, performansının, teknik özelliklerinin ve kullanım alanlarının dikkate alınarak yapıldığı incelemedir. Ürün incelemesi yapan firmalar genellikle fotoğraflar ve videolar ile bu çalışmayı tamamlamaktadır. Böylelikle hem ürünlere talep yaratabilmek hem de ürün detayları konusunda tüketicileri bilgilendirmek mümkündür. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için ürün inceleme konusunda sizlere rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak ürün inceleme çalışmaları yapabilir, satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

B2B Firmaları İçin Ürün İncelemesinin Önemi Nedir?

B2B firmaları için ürün incelemesi oldukça önemlidir. Firmalar için ürün inceleme çalışmalarının neden önemli olduğuna gelin bir bakalım.

  • Müşteriler ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istemektedir. B2B firmaları ürün inceleme çalışmaları sayesinde müşterilere ürünler hakkında detaylı bilgi verebilmektedir.
  • Ürün inceleme videoları, bir şey okumak yerine görselleri incelemeyi tercih eden tüketiciler tarafından sevilen videolardır. Bu videolara yer vererek video izlemeyi seven hedef kitlelere kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkündür.
  • Ürünlerin incelendiği videolar çekerek müşterilere ürünler hakkında daha kolay bilgi verilebilmektedir. Bu da müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir.
  • Ürün inceleme videoları çeken firmalar satışlarını ve marka bilinirliklerini de kolaylıkla arttırabilmektedir.

Sizler de ürün inceleme videolarında hazırlayarak, bu videoların firmalara sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Fakat bu noktada ürün inceleme videoları çekerken bazı unsurlara dikkat etmeniz gereklidir.

Ürün İnceleme Videosu Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa videolar hazırlayın

B2B için ürün inceleme videoları çekerken yapılan en büyük hatalardan biri uzun videolar çekmektir. Çünkü uzun videolar bir yerden sonra tüketicileri sıkmakta ve onların ilgisini çekmemektedir. Uzun videolar genellikle Youtube gibi sosyal medya platformlarında tercih edilmektedir. Bu nedenle ürün incelemesi için kısa videolara yer vermeniz oldukça önemlidir.

Ürün inceleme videosu çekerken video süresini 3 ila 5 dakika süre ile sınırlı tutmanız gereklidir. Böylelikle hem videonun izlenme süresin arttırabilir hem de videonun içerisindeki gereksiz bilgilerin önüne geçebilirsiniz.

Kaliteli videolara yer verin

Ürün inceleme videosu çekmek isteyen B2B alanında bulunanların dikkat etmesi gerekenlerden bir diğeri de video kalitesidir. Bu noktada firmaların, müşterilerinin videolar ile bilgi sahibi olmasını sağlamak ve profesyonel bir marka izlenimi yaratmak için ürün inceleme videolarını çekerken profesyonel cihazlar kullanması gereklidir. Bunun yanı sıra;

  • Kamera veya cep telefonunu bir tripod aracılığı ile sabitlemeye özen gösterin.
  • Video çekilen ortamın gürültülü olmamasına ve ortamda sesin yankılanmamasına dikkat edin.
  • Videoda kullanılan sesin kalitesini arttırmak için kulaklık ya da mikrofon kullanın.
  • Ürün inceleme videolarını yatay bir şekilde çekmeye özen gösterin.

Videoda kullanacağınız arka plana özen gösterin

B2B firmalarının ürün inceleme videoları çekerken dikkat etmesi gerekenlerden biri de arka plandır. Bu noktada ürün inceleme videoları için kullanacağınız arka planın sade olmasına özen göstermelisiniz. Sade arka plan, videoyu izleyen kişilerin sadece ürününüze odaklanmasını sağlayacaktır. Bu sayede tüketicilerin satın alma kararı vermesini kolaylaştıracaktır.

Firmaların ürün inceleme videolarında önem vermesi gereken konulardan biri de video konseptidir. Firmaların video konseptini belirlemesinde en etkili olan unsur ise videonun paylaşılacağı platformdur. Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının dinamikleri birbirine göre oldukça farklılaşmaktadır. Bu nedenle B2B firmaları ürün inceleme videoları çekerken bu dinamiklere uygun bir video çekmeye özen göstermelisiniz.

Ürününüzü ön plana çıkarın

Ürün inceleme videosu çeken firmaların videolarda ürünü ön plana çıkarması oldukça önemlidir. Ürünün öne çıkarıldığı videolar markaların öne çıkarıldığı videolara göre daha başarılı sonuçlar getirmektedir. Bu nedenle ürün inceleme videolarında marka hakkında çok kısa bir bilgi vererek ürünlerinize odaklanmalısınız. Ürünlerinizin fiyatı, kullanım alanları, teknik özellikleri hakkında bilgi vermelisiniz. Ürününüzün dikkat çekici özellikleri bulunuyorsa bunları ön plana çıkarmalısınız. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.