B2B’de PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
19 Mart 2021
Black Hat SEO’nun B2B’ye Zararları
24 Mart 2021

B2B’de Kampanya Dönemlerine Hazırlık

B2B’de Kampanya Dönemlerine Hazırlık

B2B’de marka bilinirliğini ve satışları arttırmak için sıklıkla kullanılan reklam ve pazarlama araçlarından biri farklı kampanyalar düzenlemektir. Kampanya düzenlerken kampanyanın içeriği ve yönetimi oldukça önemlidir. Bunun için de iyi bir hazırlık sürecinden geçilmesi gereklidir. Kampanyanın iyi bir hazırlık süreci, kampanyadan alınacak sonuçların da daha iyi olmasını sağlamaktadır. Biz de bu yazımızda B2B’de kampanya dönemlerine hazırlık sürecinde yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

B2B’de Kampanya Dönemlerine Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Size uygun olan özel günleri belirleyin

B2B sitenizde sattığınız ürün veya hizmetler her tatil dönemine uygun olmayabilmektedir. Bu da tüketicilerin ilgisini çekmemesine neden olabilecektir. Örneğin ramazan ayına yönelik hizmetleriniz bulunmuyorsa ramazan ayında kampanyaya çıkmanız firmanız için uygun olmayacaktır. Bu nedenle de takviminizi hazırlarken size uygun olan özel gün ve haftaları belirlemelisiniz. Kampanyalarınızı da bu doğrultuda oluşturmalısınız.

Kampanyalar için bir takvim oluşturun

B2B’de kampanya dönemlerine hazırlık sürecinde yıl içerisinde çıkacağınız kampanyaları önceden belirlemeniz ve buna yönelik bir takvim oluşturmanız oldukça önemlidir. Bu sayede reklam ve pazarlama çalışmalarınız üzerinde stratejiler geliştirmek için ön hazırlığa vaktiniz kalmış olacaktır.

Kampanyalar için takvim oluştururken tüketicilerin en çok alışverişe yönelmelerine sebep olan yıl içerisindeki önemli gün ve haftaları belirlemelisiniz. Yılbaşı, bayram tatili, okulların sömestr ve yaz tatilleri, Blackfriday etkinlikleri gibi tüketicilerin alışverişe yöneldikleri zaman aralıklarını oluşturduğunuz takvime not etmelisiniz. Belirlenen gün ve haftalarda ne tür çalışmalar yapacağınız konusunda hazırlık yapmalısınız.

İçeriklerinizi hazırlayın

Kampanyaya çıkmadan önceki süreçte birkaç farklı çalışma yapmanız gerekebilmektedir. Bu durumda hangi ürün ve hizmetlerinizi kampanyaya çıkaracağınız, ürünlerin kampanya fiyatlarının belirlenmesi, kampanya içeriklerinin hazırlanması, web site üzerinde kampanyayla ilgili değişikliklerin yapılması gibi pek çok detaya yer vermelisiniz. Bu hazırlıkları sürdürürken de öncelik olarak kendinize zaman tanımalısınız.

Kampanya içeriklerini hazırlarken içerik çalışmalarınızı son güne bırakmamaya özen göstermelisiniz. Son güne bırakılan çalışmaların kampanyada beklenen sonuçların yakalanamamasına neden olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle bir içerik takvimi oluşturmalısınız. İçerik takvimi sayesinde gelecek kampanya dönemlerine yönelik önceden bir çalışma yapabilirsiniz.

Çapraz satış ve upsell yöntemlerinden yararlanın

B2B’de ürün ve hizmetlerinize yönelik kampanyalar düzenlerken çapraz satış ve upsell yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle ortalama sepet tutarını arttırabilir ve kampanyalarınızı daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda özellikle çapraz satış teknikleriyle daha etkili bir kampanya dönemi oluşturabilirsiniz. Ürün veya hizmetinizi tamamlayacak bir aksesuarı çapraz satış ve bundle olarak kampanyalarınızda sunabilirsiniz. Tüketicilerin bu satıştan elde edecekleri kazançları farklı şekillerde gösterebilirsiniz. Böylelikle hem tüketicileri cezbedebilir hem de daha karlı bir alışveriş yaptıklarını onlara gösterebilirsiniz.

Kampanyaların geçerliliğini belirleyin

B2B sisteminde kampanya dönemlerine hazırlık sürecinde kampanyalarınızın geçerli olacağı süre aralıklarını belirlemeniz bir hayli önemlidir. Özellikle tatil ve özel gün dönemlerindeki kampanyalarda tüketicilere alışveriş yapabilmeleri için belli bir zaman tanımanız gereklidir. Aynı zamanda da reklam ve pazarlama çalışmalarında bu içeriğin istediğiniz hedef kitleye ulaşması da belli bir zaman alacaktır. Bunların yanı sıra da online alışverişlerdeki kargo süreçlerini hatırlatmakta fayda vardır. Tüketiciler sipariş verdikten birkaç gün sonra ürünü teslime almak isteyeceklerdir. Bu nedenle de kampanyaların geçerliliğini iyi bir şekilde planlamanız gereklidir. Böylelikle tüm bu süreçlerin iyi bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.

Kullanacağınız kampanya türlerine karar verin

Özel gün ve haftalarda hangi kampanya türlerinden yararlanacağınızı belirlemenizde fayda vardır. Yüzde odaklı indirimler mi yoksa belli bir limit üstü alışveriş odaklı indirimler mi düzenleyeceğinizi belirlemelisiniz. Aynı zamanda kampanya sürecinde kullanacağınız kargo seçeneklerine de karar vermelisiniz. Aynı gün içerisinde teslimat, ücretsiz kargo gibi kargo seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede kampanyalarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra da kampanya dönemlerinde ne tür hazırlıklar yapmanız gerektiğini yeterince kavramış olursunuz. Farklı kampanya türleriyle müşterilerin ilgisini çekerek marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.