B2B’de Backlink Kazanımı
17 Mart 2021
B2B’de Kampanya Dönemlerine Hazırlık
23 Mart 2021

B2B’de PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

B2B’de PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Günümüz dünyasında bilgisayardan, tabletten, telefondan alışveriş yapılabilmesinin mümkün hale gelmesiyle insanların alışveriş alışkanlıkları da değişti. Bu durumda ürün ve hizmetler de çeşit zenginliğine ulaştı. Ama tüketicilerin B2B sitelerinden alışveriş yapmalarının tek sebebi çeşitlilik ve erişilebilirlik değil. Teknolojiye ayak uyduran insanlar için daha önemli bir unsur var: hız. Dijital dünyada her şey bu kadar hızlıyken bir B2B sitesinin yavaş olması söz konusu olamaz. Peki, sizin web siteniz ne kadar hızlı? Bu sorunun cevabına PageSpeed Insights aracıyla ulaşabilirsiniz.

PageSpeed Insights Nedir?

B2B sisteminde başarıyı yakalayabilmek için doğru bir ölçümleme oldukça önemlidir. Bu noktada PageSpeed Insights aracından yararlanmak doğru bir yaklaşımdır. PageSpeed Insights, Google tarafından geliştirilen ve sayfa performanslarını ölçümleyen bir web aracıdır. 2010 yılında hizmete sunulan PageSpeed Insights ile site sahiplerinin sayfa performanslarını ölçebilmesi, geliştirebilmesi ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulabilmesi amaçlanmıştır. Tamamen ücretsiz olup Türkçe dil desteği sunmaktadır. Çeşitli kaynaklardan beslenerek pek çok farklı metriği bünyesinde barındıran araç, söz konusu metriklerin durumunu analiz edebilmek için kullanışlıdır. Bunun yanı sıra da tüm site sahipleri tarafından kullanılabilecek düzeyde olup geliştiriciler için de yol göstericidir.

Google PageSpeed Insights Aracının Görevleri Nelerdir?

Google Pagespeed Insights aracı, B2B sitenizin daha verimli bir sayfa performansı sunması için hizmet veren bir personel niteliğindedir. En önemli özelliği, arama motoru optimizasyonu için kritik öneme sahip sayfa yüklenme hızını ölçebilmesidir. Aynı zamanda da sitenizde var olan bir sayfanın hem mobildeki hem de masaüstündeki performansını ölçümleyerek, rapor oluşturmaktadır. Rapor oluştururken laboratuvar verilerini de dikkate almaktadır. Böylelikle hem sorunları bulmakta hem de bu sorunlara çözüm önermektedir.

Analiz ve rapor oluşturmasının ardından sunduğu optimizasyon çözümleri, PageSpeed Insights aracının verimli olmasını sağlayan asıl detaydır. Optimizasyon çözümlerini doğrudan Google sunduğu için oldukça güvenilirdir. Bu araç, aktif olarak kullanıldığı zaman sitenin yüklenme hızını en üst düzeye çıkarmaya imkan tanımaktadır.

Core Web Vitals (Önemli Web Metrikleri) Nedir? B2B Siteniz İçin Neden Önemlidir?

Core Web Vitals hem sitelerin geliştirilebilirliğine hem de son kullanıcı deneyimine odaklanan yeni bir ölçüm yöntemidir. Google’ın PageSpeed Insights aracı dahil olmak üzere pek çok geliştirici aracında Core Web Vitals’e yer vermektedir. Google’ın 2021 yılı Mayıs ayında geçmeyi planladığı bu önemli web metriklerini sıralayacak olursak;

  • Etkileşim ölçümleri için İlk Giriş Gecikmesi (FID)
  • Yükleme ölçümleri için En Büyük Zengin İçerikli Boya (LCP)
  • Görsel stabilite ölçümleri için Kümülatif Düzen Kayması CLS) şeklindedir.

Bu web metriklerinin B2B siteniz için önemi, arama motoru sıralaması ile ilgilidir. Bunun nedeni ise; Google’ın Önemli Web Metrikleri güncellemesinin ardından bu metriklerin arama sonuçları sıralama faktörü olacağını duyurmuş olmasıdır. Bu metriklerin olumlu değerlere sahip olması da web sitenizin müşterilerinize sunduğu kullanıcı deneyimi de doğrudan etkileyerek, müşterilere nasıl bir deneyim sunabileceğinizi önceden bilmenize yardımcı olmaktadır. Dolaylı olarak da müşteri memnuniyetini de arttırmaktadır.

B2B Sitenizde Mobil Site Hızına Neden Önem Vermeniz Gerekir?

Kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmak adına B2B sitenizin her zaman hızlı olması gereklidir. Mobil site hızı hem müşterilerinizi hem de Google’ı memnun etmek için oldukça önemlidir. Aynı zamanda SEO çalışmalarının da bir parçası olan site hızı, artık tamamen kullanıcı odaklı bakan arama motorlarını ve müşterilerinizi tatmin etmek için de son derece önemlidir. Çünkü 1 Temmuz 2019 tarihinde Google’ın yapacağı açıklamaya göre sayfalara mobil öncelikli indeksleme uygulanmakta ve mobil kullanıcıların sayısı günden güne artmaktadır.

Mobil internet kullanımındaki artışın gözle görülebilecek boyuta ulaşmış olması, B2B sitenize mobil erişim sağlayan kullanıcı sayılarına bakmanızı gerektirmektedir. Dolayısıyla B2B sitenizin hem görünümünü hem de hızını mobile optimize etmeniz artık bir zorunluluk halini almaktadır.