İşinizi Neden B2B’ye Taşımalısınız?
17 Şubat 2021
B2B’de Müşteri Arttırmak İçin Yararlanılacak Teknikler Nelerdir?
19 Şubat 2021

B2B’de İhracat Yapabilme Rehberi

B2B’de İhracat Yapabilme Rehberi

Günümüzde B2B firmaları yurtdışına satış yapmaya yönelmektedir. Bu da ülke ekonomisinde belirleyici olan dış ticaret terimini ortaya çıkarmaktadır. Ürün ve hizmetlerin yasal ülke sınırlarının dışındaki bir ticaretin unsuru olmasıyla ilgili bir durum olan dış ticaret, alım ve satımı ilgilendiren ithalat ve ihracat temelleri üzerine kurulmuştur. Cari açık göz önünde bulundurulduğunda ithalata göre ihracat daha önemlidir. Bu rehberimizde B2B’de ihracat konusunu ele alacağız.

B2B’de İhracat Nedir?

İthalatla birlikte bir ülkenin dış ticaret dengesini oluşturan ihracat; bir malın, bir ülkenin gümrük sınırlarının dışına ya da serbest bölgelere yürürlükteki ihracat ve gümrük yönetmeliği kapsamında satışı demektir. Diğer bir tabirle dışsatım ya da yurtdışına satış denilmektedir.

İhracat temel olarak yurtdışına satış olarak bilinse de bu satışı yapmanın farklı yöntemleri de mevcuttur. İhracat sadece geleneksel ticaret değildir. Aynı zamanda B2B’yi de ilgilendiren bir terimdir. B2B firmalarının, web siteleri aracılığıyla ihracat yapması mümkündür. B2B’de ihracat, internet üzerinden yurtdışına ürün ve hizmet satışının yapılması işlemidir. Her geçen gün biraz daha büyüyen B2B sektöründe hizmet veren bir firmaysanız ve ülkemizle sınırlı kalmayıp dünya genelinde satış yapmak istiyorsanız B2B’de ihracata başlayabilirsiniz. Bu alana adım atabilmek ve bu alanda başarılı olabilmek için profesyonel bir destek alabilirsiniz.

B2B İhracat Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Bir B2B firması olarak dünya genelinde satış yapmak istiyorsanız, pazarlama stratejilerinizde güncelleme yapmanız gerekir. Dijital pazarlama yöntemlerinden tam verim alabilmek için B2B web sitenizden sosyal medya platformlarına, SEO’dan reklam çalışmalarına kadar her alanda yeni stratejiler üretmelisiniz.

Uluslararası standartlarda bir B2B sitesine sahip olmak, e-ihracat pazarlamasının ilk kuralıdır. Bu noktada B2B sitenizin farklı dilleri desteklemesi gereklidir. Aynı zamanda farklı servis sağlayıcılar tarafından görüntülenebilecek kadar güçlü bir altyapınız olmalıdır. Bunun yanı sıra SEO çalışmalarını tam anlamıyla yerine getirerek, web sitenizi uluslararası arama motorlarında öne çıkarabilirsiniz.

B2B ihracat pazarlamasında reklamlar da önemli bir rol oynamaktadır. Ürün ve hizmetlerinizi farklı dillere çevrilmiş arama motoru, sosyal medya ve e-posta reklamları ile yurtdışındaki potansiyel müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Böylelikle marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İhracat Sözleşmesi Nedir? Sözleşmede Bulunması Gereken Detaylar Nelerdir?

İhracat sözleşmesi; alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen, rizikoların karşılıklı olarak belirlendiği, ürün satış bedelinin ödenmesine ilişkin detayları içeren bir dış ticaret satış sözleşmesidir. Bu sözleşmede genellikle Milletlerarası Ticaret Odası tarafından belirlenen kavramlara yer verilmektedir.

İhracat sözleşmesinde bulunması gereken detaylara ve taraflarca karar bağlanması gereken unsurlara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken detay ve unsurlar şöyledir:

 • Ürünün cinsi ve kategorisi
 • Ürünün kalitesi
 • Ürünün miktarı ve fiyatı
 • Ödeme yöntemi
 • Teslimat zamanı ve yeri
 • Olası anlaşmazlıklar için çözüm önerileri

İhracat Beyannamesi Nedir? B2B İçin Neden Önemlidir?

İhracat beyannamesi, ilgili mevzuata uygun bir şekilde doldurulan ve ilgili ihracatçı birliği tarafından onaylandıktan sonra gümrük idaresine sunulması gereken bir belgedir. Beyannamenin doğrudan mal sahibi ya da vekili tarafından düzenlenmesi oldukça önemlidir. Bunun nedeni, tescil için ibraz edilen beyannamelerdeki bilgilerde daha sonra değişiklik yapılamamasıdır.

Beyannamenin nüshaları, sekiz nüshalı bir takım ya da dört nüshalı iki takım şeklinde düzenlenmektedir. Bu nüshaların, ihracatın başladığı noktadan bitiş noktasına kadar geçen süreçte ilgili yerlere teslim edilmesi gereklidir.

B2B İhracatında Devlet Tarafından Sağlanan Teşvikler Nelerdir?

B2B firmalarına ve girişimcilerine Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalar dahilinde bazı teşvikler sağlanmaktadır. Ticaret Bakanlığı’nın B2B firmalarına sağladığı ihracat teşvikleri aşağıda listelenmiştir:

 • Gerçekleştirilecek ihracat için yurtdışında birim açma destekleri,
 • Ürün ve hizmet tanıtımı için yurtdışına gönderilen promosyon malzemeleri,
 • İhracat girişimleri için gerekli seyahat ve pazara giriş masrafları,
 • İhracat için tasarlanacak olan dijital reklamların maliyetleri,
 • Gelenekse medya mecralarında yerel dille yayınlanacak olan ilanlar,
 • Uluslararası ülkelerdeki ürün pazarlama ve tanıtım çalışmalarıdır.