B2B’de İhracat Yapabilme Rehberi
18 Şubat 2021
ROI Nedir? B2B’deki Yeri Nedir?
23 Şubat 2021

B2B’de Müşteri Arttırmak İçin Yararlanılacak Teknikler Nelerdir?

B2B’de Müşteri Arttırmak İçin Yararlanılacak Teknikler Nelerdir?

Günümüz dünyasında değişen alışveriş alışkanlıklarıyla birlikte tüketiciler günlük temel ihtiyaçları da dahil olmak üzere ihtiyaçlarının büyük bir kısmını online olarak karşılamaya başlamıştır. Bu durum da B2B’deki potansiyeli keşfeden ticari firmaları ve girişimcileri B2B sektörüne geçerek başarının yollarını aramaktadır. B2B’de başarının yolları da müşteri ve satışları arttırmaktan geçmektedir. Bu yazımızda B2B firmaları tarafından merak edilen ve endişe duyulan bir konu olan B2B’de müşteri arttırma tekniklerinden bahsedeceğiz. Siz de bu tekniklerden yararlanarak, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

B2B’de Müşteri Arttırmak İçin Yararlanılacak 5 Teknik Bilgi

Kişiselleştirilmiş sayfalar oluşturun

B2B sektöründe kişiselleştirme; kişisel veriler ışığında reklamlar aracılığıyla belirli ürün, hizmet, kategori, indirim ya da kampanyalı ürünleri kişilere gösterme işlemidir. Bu işlem esnasında kullanıcının alışveriş geçmişi, tıklanan reklamlar, ziyaret edilen kategoriler ve coğrafi konum gibi kişisel verilere yer verilmektedir. Tüketicinin ürün araştırması esnasında kendisi için kişiselleştirilmiş sayfaların önüne konulması ve kendisine özel cazip fırsatların sunulması, ürünü satın almada etkili bir yöntemdir.

Site tasarımlarına önem verin

Fiziki mağazalarda olduğu gibi B2B sitenizin görselliği ilk izlenim açısından oldukça önemlidir. B2B web sitesi tasarımı, mağazanızın vitrini görevindedir. Ziyaretçilere kolay bir gezinti sunan, müşteri dostu ve müşteriye aradığını veren bir B2B sitesi müşteri kazanmak ve satışları arttırmak açısından etkili faktörlerdir. Bu faktörlerin olmazsa olmazı ise ürün görselleridir. Ürün görselleri günümüzde dünyasında müşterilere somut ve gerçek bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.

Başarılı bir web sitesi tasarlamak için uygulanması gereken bazı hususlar da mevcuttur. Bunlar;

 • Karmaşıklıktan uzak, sade ve anlaşılır bir yapı ortaya koymak,
 • Kolaylaştırılmış bir site navigasyonu oluşturmak,
 • Detaylı ürün açıklamalarına yer vermek,
 • Ürün, hizmet, görsel ve içerikleri anlaşılır bir şekilde sunmak,
 • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü ürün görsellerine yer vermektir.

Ürün ve hizmetlerinizi markalaştırın

Markanız ve marka kimliğiniz, firmanızın kalite çıtasını belirleyen en önemli faktördür. B2B’de bir marka kimliğiniz yoksa ürünlerinizin ya da reklam faaliyetlerinizin de önemi yok denilecek kadar azdır. Bu nedenle B2B sitesi kurarken markalaşmanız oldukça önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizin markalaşması ve marka farkındalığının oluşturulması, sadık müşteri kitlesini arttıracaktır. Aynı zamanda da müşteri ve firma arasındaki güven bağını güçlendirecektir.

Ürün ve hizmetlerinizi markalaştırmak için yapılması gereken birtakım faaliyetler vardır. Bunlar hizmet standardını yükseltmek, marka odaklı reklam ve pazarlama çalışmaları yapmak, kaliteli içerikler ortaya koymak ve sosyal medya platformlarında markanız adına hesap açmak gibi faaliyetlerdir. Bu faaliyetleri yerine getirdiğiniz takdirde müşteri kitlenizi büyük bir oranda arttırabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında aktif olun

Ülkemiz 54 milyon aktif sosyal medya kullanıcısına sahip olmasından dolayı sosyal medyayı aktif kullanan ülkeler arasında listenin başlarında yer almaktadır. Markanızın Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında var olması, ürün ve hizmetlerin müşterilere ulaştırılması v organik olarak büyümesi adına oldukça önemlidir.

B2B sitelerinin sosyal medya platformlarını müşteri getirecek birer pazarlama aracı olarak görmesi gereklidir. Bunun için sosyal mecralar üzerinde birtakım çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar;

 • Hedef kitle belirlemek,
 • Düzenli olarak içerik paylaşımı yapmak,
 • Sosyal kanıt oluşturmak için kullanıcı deneyimlerine yer vermek,
 • Yeni müşterilere ulaşmak için doğru anahtar kelimeleri kullanmak,
 • Hedef kitle ile birebir iletişime geçmek,
 • İlgi çekici ürün ve kampanya tanıtımları yapmaktır.

Çapraz satış tekniklerinden yararlanın

B2B’de müşteri arttırmak için yararlanılacak tekniklerden biri de çapraz satıştır. Çapraz satış tekniği, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarına göre onlara alternatif ürünler sunarak satışların arttırılmasını sağlamaktadır.

Müşterilerinize sunabileceğiniz çapraz satış teknikleri aşağıdaki gibidir:

 • İlgili ürün ve hizmet hakkında öneriler
 • Müşterilerin görüntüledikleri ürünlere benzer ürünler
 • Çok satan ürünler
 • ‘Diğer kullanıcı bunu da beğendi, bunu da satın aldı’ gibi öneriler