B2B’de Başarıya Koşan Adımlar
2 Ekim 2020
B2B Kargo Seçimi ve Kargolama Yöntemleri
5 Ekim 2020

B2B’de Hızlı Gelişmenin Yolları

B2B’de Hızlı Gelişmenin Yolları

B2B alanında şirketlerin hızlı ilerleyebilmesi için bazı stratejileri takip etmesi gerekmektedir. Bu stratejilerin her bir firma tarafından güncellenmesi gerekmektedir. Çünkü B2B her geçen gün gelişerek yaygınlaşmaktadır ve bu konudaki gelişmelerin takip edilmesi gerekmektedir. Güncel olarak takip edilmeyen B2B haberleri gerilemenize sebep olacaktır. Özellikle bu alanda ünlenmiş kişileri takip ederek sektör hakkında bilgilerinizi arttırabilirsiniz. Bu alana girmek isteyen veya var olup hızlanmak isteyenler için bazı stratejilerin öneminden bahsetmek istedik. Gelin beraber bu stratejilere göz atalım.

Anahtar Kelime ve SEO

Ürün içeriklerinizi oluştururken ön plana çıkmak ve ilgi çekmek adına bazı noktalara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle belirli anahtar kelimelerin doğru kullanımı çok önemlidir. Google üzerinde ön plana çıkabilmek için kaliteli içerikler ve özgün içerikler üretmeniz gerekmektedir. Ürettiğiniz içerikler net ve açık bir dille oluşturulmalıdır ve 600 kelime civarında olmalıdır. Bu içeriklerde ürünlerin nasıl ulaştırıldığından, hangi çalışmalar yapıldığından bahsederseniz daha fazla güven toplayabilirsiniz. Ürünleri aratan kişilerin karşısına direkt olarak çıkabilmek için ürünün önemli yönlerini ön plana çıkarmanız gerekecektir. Bu sayede Google sizleri ödüllendirebilir ve ilk sıralarda çıkabilir.

Özgün İçerikler ve Blog Sayfası

Oluşturduğunuz özgün içeriklerin blog sayfanızda yer alması gerekmektedir. Eğer bir blog sayfanız yoksa mutlaka kurumsal görünmek adına bir sayfa açmanız gerekmektedir. Bu durum markalaşma açısından da büyük fayda sağlayacaktır. İçerik üretme noktasında tıkandığınızda rakip firmaların neler yaptığına göz atabilirsiniz. Ayrıca B2B alanında güncel haberlere bakarak da etkileyici içerikler üretebilirsiniz. İçeriklerinizde özellikle müşteri ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara yön verirseniz, çok daha faydalı olacaktır. Müşteriler kendi kafalarındaki sorunlara çözümü sizin sitenizde bulursa kendilerini güvende hissedecektir.

Sosyal Medya Aktiviteleri

B2B alanında daha fazla etkili olabilmek ve hızlı büyümek için sosyal medyada yapacağınız çalışmalar son derece önemlidir. Firma olarak bir işletme hesabı açarak burada farklı aktivitelerle beraber müşterilerinizle yan yana gelebilirsiniz. Canlı yayınlar, hikayeler, çeşitli görseller ve videolarla müşterilerinize kendinizle ilgili daha fazla bilgi aktararak onların size sadık olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu noktada kaliteli görseller hazırlamak çok önemlidir. İyi bir görsel üzerinde atılmış iyi bir başlıkla potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca müşterilerin en fazla dikkatini çeken videolar olduğu için, videolu içeriklere daha fazla özen gösterebilirsiniz. Sosyal medya potansiyel müşterilerinize ulaşma yolunda atılabilecek en önemli adımlardandır. Çünkü günümüzde sosyal medyada bir haber çok daha hızlı yayılmaktadır. Hemen hemen herkesin bir sosyal medya hesabı olduğu için bu alanda müşterilere ulaşmak daha kolay olacaktır. İlk başta takipçiler kazanmanız zor olabilir. Ancak iyi bir reklam çalışmasıyla beraber çok hızlı yol katedebilirsiniz. Ayrıca daha fazla hız kazanmak için takipçi satın almayı, beğeni satın almayı da deneyebilirsiniz. Bu durum çok daha hızlı siparişler almanızı sağlayacaktır.

Ödeme Kolaylığı

B2B alanında en önemli noktalardan biri de ödeme kolaylığıdır. Müşterilerinizin ödeme noktasında sorun yaşamaması adına onları kısa sürede ödeme noktasına getirebilecek bir site alt yapısına ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında diğer önemli hususta ödeme seçeneklerinin farklı olmasıdır. B2B firmaları toplu alımlar yaptığı için bir anda yüksek miktarları bulamayabilir. Bu yüzden ödeme noktasında kredi kartlarından faydalanmak isteyebilirler. Site alt yapınızda mutlaka kredi kartıyla öde butonu yer almalıdır. Bu sayede müşterilerinizden tam not alarak markalaşma yolunuzda hızlanabilirsiniz.

İyi Bir Ekip

İyi bir ekibin varlığıyla sistemli bir şekilde B2B alanında kalıcılığı yakalayabilir ve hız kazanabilirsiniz. Ekibinizin koordine bir şekilde çalışması, müşteri memnuniyeti sağlaması ve görevlerini tam zamanında yapması çok önemlidir. Ekibinize sık sık B2B alanında etkili olabilmek için neler yapabileceklerini ifade edebilirsiniz. Bu sayede onlar da bilgilenerek birlikte hareket edebilir. Ekibinizin yanında olarak onları her zaman yönlendirin. Bu sayede kriz zamanlarını bile fırsata çevirebilirsiniz.