B2B İş Alanı Neden Önemli?
30 Eylül 2020
B2B’de Hızlı Gelişmenin Yolları
5 Ekim 2020

B2B’de Başarıya Koşan Adımlar

B2B’de Başarıya Koşan Adımlar

B2B alanında bulunan bir çok rekabetçi firma rakiplerini elemek için farklı stratejiler geliştiriyor. Bu alanda ilerlemek ve ayakta kalmak aslında çok da zor değil. Bunun için mücadeleyi elden bırakmamak gerekiyor. B2B alanına yeni başlayanlar bir süre düzgün kazanç elde edemeyebilir. Bu alan çok hızlı kazançlar elde edilebilecek alan değildir. Ama zaman geçtikçe geliriniz artar ve bir süre sonra daha büyük kazançlar elde edersiniz. Yani birden büyümeyi beklemek hayal kırıklığı olabilir. Zaman ve emek harcayarak belirli bir yere kesinlikle gelebilirsiniz. Peki B2B’de ilerleyebilmek için neler yapılabilir? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Web Site Oluşturun ve Düzenleyin

B2B sisteminde ilerlemek için en önce yapmanız gereken iş bir web site kurmaktır. Eğer hala bir web siteniz yoksa bir adım geriden başlamışsınız demektir. Web site sayesinde bir kurumsallığınız oluşur ve müşteri gözünde öneminiz artar. Ayrıca web sitenizden daha fazla müşteriye ulaşarak satışlarınızı arttırma ihtimaliniz daha yüksektir. Ancak Web site düzeni çok önemlidir. Siteniz içerisinde temel olarak bulunması gerekenler vardır. Sade bir tasarım seçerek müşterilerin aradıklarına kolay bir şekilde ulaşabileceği bir yol haritası çizmeniz gerekir. Bunun için site içerisinde ürünlerin kategorize edilmesi gerekmektedir. Ayrıca arananların kolay bulunabilmesi için site içi arama özelliği eklenmelidir. Sepete at butonunun ürünlerin hemen yanında görünebilecek bir yerde olması da önemlidir. Toplu alımlar olacağı için ürünlerin yanında minimum alınabilecek tutarda ürün sayısının da girilmesi gerekmektedir. Ödeme kısmına geçildiğinde ise ödeme seçeneklerinin arttırılması gerekmektedir. Özellikle kredi kartıyla ödeme seçeneği mutlaka bulunmalıdır. Size gelen müşteriler toplu alımlarda kredi kartını daha fazla kullanmak istemektedir. Bu tarz işlemler müşterilerin gözünden asla kaçmaz. Site alt yapınızın son derece sağlam olması önemlidir.

Düzenli Paylaşımlar Yapın

Sitenizin aktif olarak hizmet verdiğini belirtmeniz için düzenli olarak paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Bu noktada ürünlerinizin düzenli olarak stoklarının kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca sitenizin blog yazılarında da bir düzen oluşturmanız gerekmektedir. Eğer 2 günde bir yazı paylaşacaksanız bu düzende giderek müşterilerinizi hangi çalışmalar yaptığınız doğrultusunda bilgilendirmeniz gerekir. Özellikle bu blog yazılarındaki içerikler müşterileri çok fazla ilgilendirir. Müşteriler çoğu zaman çözümler aramaya koyulur ve bir fikir arayışında olur. Bu noktada onların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yaparsanız, çok değerli görünebilirsiniz. B2B de müşterilere olan ilginizi bu yoldan ortaya koyarak kendinize sadık müşteriler edinebilirsiniz. Ayrıca ürün içeriklerinizi de açık ne net bir dille belirterek dikkat çeken yönlerini ön plana çıkarmanız gerekir. Müşteri içeriği okuduğunda aklında herhangi bir soru işareti olmaması gerekir. İçeriklerin SEO kurallarına uygun olmasına da özen göstermeniz gerekir. Bunun için doğru anahtar kelimeler kullanarak Google üzerinde kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya Üyeliği

Sosyal medyanın gücü her alanda kendini gösterirken B2B’de de göstermeye devam ediyor. Bu yüzden bir sosyal medya hesabının kesinlikle olması gerekiyor. Sosyal medya hesabının da dikkat çekici tasarım ve içeriklerden oluşması önemlidir. Kurumsallığınızı bu alanda da ön plana çıkarın. Sosyal medyada potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için ünlü kişilerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu ortamda da düzenli paylaşımlar yapmanız çok önemlidir. Paylaşım olarak eski paylaşım tarihleri yer alıyorsa müşterilerin size olan güveni sarsılır. Böyle durumla karşılaşmamanız adına aktif paylaşımlar, hikayeler, canlı yayınlar kullanmanız gerekir. Bu şekilde müşterilerle bir bağ ve iletişim kurmuş olacaksınız. Müşterilerinizin istek ve önerilerine hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışın. Olumsuz yorumlara hemen dönerek onları kazanmaya çalışın. Tek bir kişi bile sizin için çok önemlidir. Çünkü B2B alanında müşteri toplu alışlar yapar. Yani bir kişi bile size büyük kazanç sağlar. Bu yüzden her müşteri özeldir ilkesiyle ilgi ve alakayı onlar üzerinden eksik tutmayın. Bu sayede hızla büyüyüp ilerleyebilirsiniz.