B2B Alanında Atılması Gereken Kritik Adımlar
30 Eylül 2020
B2B’de Başarıya Koşan Adımlar
2 Ekim 2020

B2B İş Alanı Neden Önemli?

B2B İş Alanı Neden Önemli?

Her geçen gün gelişim gösteren B2B iş sektörü, geleceğin mesleği olarak büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden herkesin mutlaka bu alanda bilgisi olması gerekiyor. Kimi bu alana yöneliyor kimi de farklı yerlerde bu ismi duyuyor. Çok fazla yayılan bir alan olması önemini daha da arttırıyor.  Şirketler birbirleriyle alım-satım gerçekleştiriyor ve kazançlar havada uçuşuyor.

Elbette ki B2B sektöründe başarılı olabilmek her firmaya nasip olmuyor. Bunun için emek vermek gerekiyor. Zamandan tasarruf ederek doğru çalışmalar yapmak daha hızlı başarıya götürüyor. B2B’de şirketler online olarak alım-satım işlerini gerçekleştiriyor. Tedarikçi firmalar ve şirketler arasında gerçekleşen bu pazarlamada çok büyük rakamlar dönüyor. Çünkü toptan alım-satımlar gerçekleşiyor. Dünya çapında bakıldığında B2B, Türkiye’den çok daha önemli bir yerde.  Peki B2B mi? Daha mantıklı, B2C’mi daha mantıklı? Sorusuna verilecek cevabımız aşağıdaki gibidir.

B2B Mi Karlı, B2C Mi?

Bir firma sadece B2B’den veya B2C’den faydalanabileceği gibi her ikisinden de faydalanabilir. İki alanda aktivite sürdüren firmalar ikisi arasındaki farkı daha iyi anlayarak daha çabuk başarıya gitmektedir. Ancak bu sektöre ilk defa atılacak olan firmalar çoğunlukla B2C’den yanadır. Çünkü bu alan daha bilindik ve daha kolaydır. Ayrıca B2C’de sürdürülebilirlik vardır ve etkin iletişim dili kullanılabilir. Ayrıca bu alanda geri dönüşler çok daha hızlı gerçekleşir. Ancak B2B geç yanıtlar verse de kazançlar daha bol olmaktadır. B2B’de en büyük fark B2B uygulayan firmanın müşterilerine çözüm yolları satmasıdır. Yani bu sistemde firmalar müşterilerinin geleceğinde karşılaşabilecekleri sorunlar adına çözümler üretir. Çözüm odaklı olduğundan ürün ve hizmet satışları ikinci planda kalır. Müşteri ihtiyaçlarının karşılanması için değişik stratejiler üretilmelidir ve B2B firmaları da bu noktada yardım eder.

B2B pazarlama da en çok ün salmış bir kaç şirket ismini duymuşsunuzdur. Alibaba Group, Aliexpress, 1688 şirketleri bu alandaki başarılarıyla tanınırlar. Bu şirketlerin şuanda 15 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. B2B alanında bu şekilde markalaşabilmek için mutlaka farkınızı ortaya koymanız gerekir. Eğer sadece ürün ve hizmet satarsanız para kazanabilirsiniz ancak markalaşma yolunda bir adım atamazsınız. Bu alanda bir değer yaratırsanız marka bilinirliğinizi arttırırsınız. Bu yüzden de müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözüm yolları sunmanız gerekecektir.

B2B Alanında Önemli Noktalar

B2B alanında başarıyı yakalamak ve Dünya çapında bir marka olmak için bir e-ticaret alt yapısına sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca e-ihracata da sitenizin uygun olması çok önemlidir. Bu işlemin ardında sitenizde bazı düzenlemeler de yapmanız gerekecektir. Özellikle ürün stoklarının kontrol edilmesi ve açıklamaların güzel bir dille ifadesi son derece önemlidir. Ürün stokları azaldığında bununla ilgili bilgilerin hemen size aktarılmasını sağlayan bir alt yapıya sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum sürdürülebilirlik açısından son derece önemlidir. Stoklar bittiğinde müşteri sitenizi terk ederek başka siteleri yoklayacaktır. Müşteri kaybetmeniz de size olumsuz olarak geri yansıyacaktır. Bunun dışında en önemli noktalardan biri de ödeme ve finans konularıdır. Bu konular da müşteriye kolaylıklar sağlanmalıdır. Özellikle B2B sisteminde müşteriler toplu alımlar gerçekleştirdikleri için kredi kartına açık bir ödeme stili olmalıdır. Bu sayede müşteriler o an ki koşullarını değerlendirerek kendilerine göre bir ödeme stili belirlerler. Ayrıca farklı ödeme seçenekleri müşterilerinizin de artmasını sağlayacaktır. Tüm bunların yanında ürünlerin nasıl tedarik edildiği hakkında müşterilere bilgiler verilmelidir. Bu durum müşteri güvenini de pekiştirmiş olur. Tabi ürün sevkiyatlarına da çok özen gösterilmesi çok önemlidir.

Yukarıda B2B ile ilgili önemli bazı noktalar değinmiş olduk. Bu noktalara dikkat ederek kendinize modern stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu stratejiler sayesinde B2B’de kısa zamanda büyük yol katedebilirsiniz. Özellikle ürün içeriklerine çok fazla dikkat edin. Çünkü bir içerik, büyük bir kar olarak sizlere geri dönebilmektedir. B2B’de en büyük sorunda içeriklerin etkileyici bir biçimde hazırlanmasıdır.