B2B Lead Generation İle Kazanç Oranlarınızı Arttırın
29 Eylül 2020
B2B İş Alanı Neden Önemli?
30 Eylül 2020

B2B Alanında Atılması Gereken Kritik Adımlar

B2B Alanında Atılması Gereken Kritik Adımlar

B2B alanında kazançlarını arttırmak isteyen ve büyümek isteyen firmalar mutlaka güncel kalmalıdır. Güncel kalmaktan kasıt sürekli olarak gündemin takip edilmesi ve yeni stratejilere ayak uydurulmasıdır. Teknolojinin her geçen gün farklı şekilde seyretmesi, stratejilerde farklılık oluşmasına neden oluyor. Özellikle pandemi koşulları tüm Dünya’da ekonomileri alt üst etti. B2B alanında da pandemi süreci için yeni stratejiler oluşturulmaya başlandı. Türkiye’de her geçen gün bu anlamdaki mücadele de sürüyor. İşletmeden işletmeye ticaret yapılırken güncellik kadar, güvenilir bir marka olmakta önemli. Eğer iyi bir marka yaratmak istiyorsanız yapmanız gereken çalışmalar olacaktır. Aşağıda B2B’de çok önemli bazı detaylardan sizler için bahsettik. Bu detaylarla beraber kendinize yeni fikirler edinebilirsiniz.

Plan Yapın

B2B’de ilk yapmanız gereken bir plan kurmak ve bu plana uyum sağlayarak ilerlemektir. Plan içerisinde özellikle bu alandaki amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Amaç ve hedefin olmayışı sizi yarı yolda bırakır. Bu sektörde çalışırken neler yapacağınızı, insanlara ne gibi faydalar sunacağınızı belirtin. Sonra kendinize ait bir logo ve slogan düşünün. Öyle bir logo ve slogan olsun ki tam sizi temsil etsin ve başka kimse tarafından kullanılmayan özgün bir çalışma olsun. Bu alanda istikrarlı çalışmalar yapan ve sürekli özgün olan şirketler başarıyı yakalamaktadır. Her çalışmada yapmanız gereken plan ve tasarı B2B’de de çok önemli bir yere sahiptir.

Web Sitenizdeki Kritik Noktalara Dikkat Edin

Planınız doğrultusunda ilerlerken bir web siteniz yoksa mutlaka kurun. Bu web siteniz üzerinde de yapmanız gereken çok önemli işler vardır. Site düzeni, ödeme araçları, kullanım kolaylığı gözeterek güzel bir site oluşturmanız gerekiyor. Sitenize sade bir tasarım oluşturarak müşterilerin kolayca aradıklarını bulabilecekleri bir ortam yaratın. Bunun için dikkat çekici renklerden faydalanabilirsiniz. Ancak kesinlikle sadelikten yana olmalısınız. Müşteriler karmaşık siteleri itici bulurlar ve başka sitelere yönelirler. Sitenizde bulunan ürün fotoğrafları net olmalı ve içerikler dikkat çekici olmalı. Fotoğraf ve video gibi görseller müşterilerin dikkatini kolaylıkla çekebilir. Bu anlamda özgün çalışmalar ortaya koyarsanız kısa süre içerisinde mutlaka ilgi görmeye başlarsınız. Sitenize üye olan müşterilerin alışveriş yapabilmesini sağlayın. Bu sayede sizden daha önce alışveriş yapan müşterileri daha rahat görerek, onlara özel indirimler sunabilirsiniz. Bir blog sayfanız sitenizde mutlaka yer almalıdır. Bu blog sayfanızda kendiniz ve ürünlerinizle ilgili mutlaka çalışmalara yer verin. Müşteriler bazen de bilgilenmek ister. Bu yüzden onların güvenini kazanmak adına bilgi içerikli yazıları da blog sayfanızda paylaşın. Bu blog yazılarını 600 kelime civarında tutun. Bu sayede Google sitenizi ön sıralara taşıyabilir.

Sosyal Medya Ağlarında Hesap Oluşturun

Web siteniz bulunuyorsa bundan sonraki adım olarak sosyal medyaya yönelmeniz gerekiyor. Çünkü sosyal medyada bir olay çok daha çabuk yayılabiliyor. Herkesin kendine ait bir hesabı var ve gün içerisinde sık sık dolaşıyorlar. Bu alanda yapacağınız aktif çalışmalar sayesinde kısa sürede bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Marka bilinirliği sayesinde kendinize yeni müşteriler bulabilirsiniz. Paylaşım yapma konusunda mutlaka bir düzen oturtmanız gerekir. Sistemli olmak B2B’de başarıyı mutlaka beraberinde getirecektir. Güncel olmayan hesaplar yeni takipçi alamayacağı gibi, olan takipçilerini de kaybeder. Bu yüzden müşterilerinize aktif olarak hizmet etmeniz gerekir. Canlı yayınlar, video içerikler sayesinde sık sık müşterilerinizle iletişim kurun. Müşterileriniz siz fark etmeden sizin reklamınızı yapar. Bu yüzden en ufak bir yorumu dahi önemseyerek, müşteri ihtiyaçlarına yönelin. Müşterilerin sorularını anket yaparak alabilir, beğenilmeyen ürünleri keşfedebilirsiniz. Bu sayede kendinize yeni stratejiler geliştirerek hızla ilerleme imkanınız olur. Sosyal medyanın güçlü etkisi B2B’de de unutulmamalıdır. Ancak hesabınızın güvenilir görünebilmesi için planlı ve düzenli bir hesap açın. Hesabınızı sürekli olarak aktif tutun. Tüm bu çalışmalarla kısa sürede B2B sisteminde iyi yerlere gelebilirsiniz. Mücadeleyi elden bırakmayın.