B2B Ürün Düzenlemesi İle Etkiyi Arttırma
29 Eylül 2020
B2B Alanında Atılması Gereken Kritik Adımlar
30 Eylül 2020

B2B Lead Generation İle Kazanç Oranlarınızı Arttırın

B2B Lead Generation İle Kazanç Oranlarınızı Arttırın

B2B sisteminde lead generation çok geniş bir kavramdır ve üzerinde çok fazla düşünülmelidir. Firmalar büyük kazançlar da sağlayabilir, büyük kayıplar da yaşayabilir. Ancak sonuçlar irdelendiğinde genel olan bir bilgi vardır ki B2B lead generation çok önemlidir.

Etkili içerik pazarlama, kişisel bağlantı ve referanslar ile B2B lead generation sayesinde uzun bir süre markanızı üst noktalara taşıyabilirsiniz. Bu yapılan denemeler sonucunda test edilmiş bir gerçektir.

B2B lead generation’da başarı yakalayabilmek için bazı sorulara yanıt bulmanız gerekiyor. Bunlardan bir kaçını şöyle ifade edebiliriz.

  1. Hangi stratejiler işe yarıyor?
  2. Hangi stratejileri denemelisiniz?
  3. En iyi yatırım getirisi hangisinde?

Aşağıda sizin için derlediğimiz B2B lead generation stratejileri yer alıyor. Bunlardan bazılarını denemiş olabilirsiniz. Ancak belki doğru bir şekilde enemediniz. Bir de yazımıza göz atın. Potansiyel müşterilerinize kavuşmak için çok büyük etkisi olan stratejiler aşağıdadır.

Harekete Geçirici Mesajlar Ekleyin

Bir ürüne iyi bir içerik eklemezseniz çoğu zaman doğru bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Satış rakamlarınızı arttırmanın en önemli yollarından biri etkili bir mesaj yazmaktır. Bu sayede eski içeriklerinizi de güncelleyerek daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz. Peki Etkili mesaj oluştururken nelere dikkat edilmelidir? Sitenizin dikkat çeken bir bölümünde mesajınızın sürekli bulunması gerekir. Müşteriler sayfanızı kaydırsa bile bu mesajı görmelidir. Müşterileri karar vermeye iten açık ve net bir yazı kullanmanız çok daha faydalı olur.

Etkili Pop-Up Kullanın

Müşterileriniz tam sitenize girdiğinde önlerine açılan pop-up’ların onları karşılaması büyük bir etki bırakabilir. Ama özellikle ziyaretçileriniz tam sitenizden çıkarken karşılarına bir pop-up gelirse bu daha etkileyici olabilir. Bu pop-up’larda etkiyi arttırabilmek için etkileyici bir yazı kullanabilirsiniz. Tasarımlarınızın mobil uyumlu olmasına çok özen gösterin ve müşterilerin çok rahatsız olduğu çıkış yapılamayan reklamlardan uzak durun. Bu durum size negatif olarak döner. Sık sık analizler yaparak bunları karşılaştırın ve müşterileriniz için neyin daha önemli olduğunu bulun.

Sunum Slaytları Yükleyin

Slaytlar kullanıcıların online olarak paylaşım yapmalarını sağlıyor. Bu slayt trafiğinin artması için bazı çalışmalar yapmak gerekiyor. Buradan gelenler size sadık olan müşterilere dönüşebilir. Bunun için mutlaka slaytlara küçük tanıtıcı ve etkileyici içerikler yerleştirin. Göze çarpan başlık ve görseller sayesinde ziyaretçilerinizin ilgisini kısa sürede çekebilirsiniz. Resimlerinizi daha yoğun kullanın ve yazılarınızı daha az seçin. Görseller müşteriler tarafından daha fazla dikkat çekmektedir. Hikayenizi anlatan slaytlar hazırlayın.  Her slaytta ise tek bir fikre yönelmeniz gerekiyor. Bu durumda marka bilinirliğinizi de arttırmış olacaksınız.

Web Yayınları Yapın

Ücretsiz veya ücretli online eğitimler oluşturulan platformlar aracılığıyla sizin ürünlerinize ilgi duyabilecek kitleye ulaşabilirsiniz. Video içeriklerinizi bu noktada geliştirmeniz çok önemlidir. Rekabetten uzak durmanız ve kendinize yönelmeniz gerekir. Bu alanda uzman olduğunuzu insanlara gösterin. Bunun için de özellikle müşterilerin sık yaşadığı zorluklara karşı çözüm yolları üreterek dikkat çekici başlıklar kullanabilirsiniz. Online eğitimler içerisinde ücretsiz kaynaklar için kendi web sitenize yönelmelerini sağlayın. Bunun için linkler verebilirsiniz. Kişilerle irtibat kurduktan sonra onlara e-postaları yoluyla hatırlatıcı e-mailler gönderebilirsiniz. B2B sektöründe olan bitenden onları haberdar etmeniz hoşlarına gidecektir. Bunun için sizinle ilgilenen kişileri bulmanız çok önemlidir.

İçeriklerinizi Yeniden Kullanın

Daha önceden hazırlamış olduğunuz bazı içerikleri bir başlık altında toplayıp, farklı kanallarda tekrar kullanılmak üzere paylaşabilirsiniz. Bu içerikleri daha dikkat çekici başlıklarla tekrar kullanabilirsiniz. Bu durum size zamandan tasarruf sağlar. Mevcut içeriğinize eskiden gösterilmeyen ilgiyi bu defa yakalama ihtimaliniz de vardır. Bunun için İnstagram, Facebook, Pinterest gibi popüler sosyal medya ağlarını mutlaka kullanın. Bu alanlarda milyonlarca kişi gezindiğinden potansiyel müşterilerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-posta yoluyla da bazı içeriklerinizi müşterilerinize yeniden göndererek hatırlatmalar yapabilirsiniz.