B2B’de Hızlı Gelişmenin Yolları
5 Ekim 2020
B2B Pazarlama için Linkedln’de Başarının Yolu
8 Ekim 2020

B2B Kargo Seçimi ve Kargolama Yöntemleri

B2B Kargo Seçimi ve Kargolama Yöntemleri

Firmadan firmaya, işletmeden işletmeye ticaret yapmanın en etkili yolu olan B2B sisteminde bilinmesi gereken pek çok detay vardır. Bu alanda rakiplerini yenen firmalar başarıya ulaşacaktır. Başarıya ulaşmak için de yılmadan sürekli araştırmak bilgi edinmek çok önemlidir. Bizler müşterilerin ve firmaların bilgi edinmesi için büyük fırsatlar sunuyoruz ve durmadan teknolojik gündemi takip ediyor.

B2B sisteminde önemli adımlardan biri olan kargo seçimi ve kargolama yöntemleri bugünkü konumuz. Unutulmamalıdır ki B2C’de olduğu gibi B2B’de de kargo seçimi son derece önemlidir. Bu yüzden kargo seçerken çok dikkatli olunmalı ve firmaya en uygun olanı seçilmelidir. Uygun firma seçerken de dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Aşağıda sizler için hazırlanmış kargo seçim detaylarını okuyabilirsiniz.

Kargo Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maliyeti Düşük Bir Kargo Firması Seçin

İyi bir kargo firması seçerken şartlarına bakmanız çok önemlidir. Size en uygun avantajı sağlayan firma birçok yönden yükünüzü hafifletecektir. Bu yüzden mali açıdan size yük olmayacak bir kargo firmasıyla anlaşmanız gerekmektedir. Kargolarınızı uygun fiyata taşıyacak olan firmayla anlaşmanız mali yönden sizi rahatlatacak hem de müşteri firmaların da memnun kalmasını sağlayacaktır. Firmalar B2B’de toptan alım yaptıklarından kargonun ücretsiz olması onlar için çok faydalı olacaktır. Ayrıca yurt dışına gönderilecek ürünleriniz varsa onlar için de uygun bir mali değer almanız gerekmektedir.

Kaliteli Hizmet Sunan Bir Kargo Firması Seçin

Kargo firması seçerken maliyete dikkat edeceğiniz gibi verilen hizmetin kalitesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürünleriniz hasarlı olarak müşterilere ulaşıyorsa bundan firma olarak direkt etkilenirsiniz. Bu da marka biliniriliğinizin zarar görmesine sebep olur. Şikayetçi olan müşterilerinizle hemen iletişim kurarak onları yeniden kazanmanız çok faydalı olacaktır. Zamanında müdahale edilmemesi müşteri kaybınızın artmasına sebep olur. Ayrıca siparişlerin müşterilere geç ulaşması da büyük olumsuzluklara sebep olur. Müşterilerinizle böyle durumlarda mutlaka etkileşime geçmeniz gerekmektedir. Durumun telafisi için kampanya veya indirimler yapmanız gerekebilir. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına doğru ve kaliteli bir kargo firmasına sırtınızı dayamanız gerekir.

Teknik Alt Yapısı Güçlü Olan Bir Kargo Firması Seçin

B2B sisteminde önemli noktalardan biri olan kargo seçiminde, teknik alt yapısı güçlü olan kargo şirketi büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bir sorun olduğunda kargo şirketinizle sorunsuz görüşebilmeniz, ürünlerinizin nerede olduğunu görebilmeniz ve ürünlerin müşterilerinize ne zaman ulaştığını görmeniz büyük kolaylık sağlayacaktır. Müşteriler de sistemden ürünlerini hızlı bir şekilde görerek size güven duyacaktır.

Kargolama Yöntemleri

Ürünlerin doğru zamanda kargolanması kadar nasıl kargolandığı da çok önemlidir. Güçlü firmalar kargolama yöntemleri ile de diğerlerinden farklılaşır. Ürünlerin büyüklüğüne, şekline ve kırılganlığına göre çeşitli paketleme stilleri vardır. Ancak firmanın kendine özgü paket ve ambalajları olması ve bunlar üzerinde şirket logosu mutlaka bulunmalıdır. Bu durum firma olarak bilinirliğinizin artmasını sağlayacaktır. Kırılgan olan ürünlerin sert ve hafif bir kutuya yerleştirilmesi ve dolgu malzemeleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Köpük gibi malzemelerle desteklenen ürünler hasar almayacaktır. Ayrıca bu ürünlerin üzerine mutlaka kırılabilir yazısı eklenmelidir.

Pandemi Koşullarında Paketleme

Pandemi dönemi içerisinde ürün kargolamanın önemi bir kez daha artmıştır. B2B sisteminde de ürünlerin dezenfekte edilerek özel kutulara yerleştirilmesi çok önemlidir. Kutular şeffaf kargolama denilen şekilde özenle paketlenmelidir. B2C’de önemli olduğu kadar B2B’de de ürünlerin özenle paketlenmesi gerekmektedir. Marka bilinirliğiniz arttırmak ve şirketinizi daha da geliştirmek istiyorsanız ürünlerin özelliklerine göre paketleme konusuna çok dikkate edin. Kargolanan paketlerin içerisine kendinizi tanıtan broşürler de koyabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizi memnun eden küçük hediyeler de kargoların içerisinde yer alabilir. Bu sayede kendinize olan memnuniyeti iki katına çıkarabilirsiniz.

Görüldüğü gibi B2B firmaları kargo koşullarının her anından sorumludur ve iyi bir kargo firmasıyla anlaşmalıdır. Ürünlerinizin sağlam olarak müşterilerinize ulaşması iyi bir reklam olacaktır.