B2B Satışlarınızı Arttırmanız İçin Etkili 5 Yol
15 Ekim 2020
B2B Müşteri Tanıma Yöntemleri
16 Ekim 2020

B2B’de Hedef Kitleye Ulaşmanın 5 Yolu

B2B’de Hedef Kitleye Ulaşmanın 5 Yolu

Türkçe’ de “firmadan firmaya” olarak kullanılan bir terim olan Business to Business (B2B), şirketler arası gelişen pazarlama ve satış alanlarındaki çalışmalara verilen isimdir. Bu konuda şirketlerin hedef kitlelerine ulaşmaları için kullanabilecekleri 5 farklı yolu inceleyeceğiz.

Blog sayfası oluşturturun

B2B sisteminde markaların sosyal bir ağ oluşturmaları için blog sayfası oluşturarak düzenli akış içeriği sağlaması en etkili pazarlama yöntemlerinden birisidir. Blogların düzenli olarak güncellenmesi sitenin kullanıcı sayısını arttırarak organik bir görünürlük sağlar. Bu sayfalarda ürün özelliklerini, müşteri memnuniyetini içeren yazılar paylaşarak hedef kitlesinin ilgisini çeken ve satın almaya yönelik kararlarını etkileyen içerikler oluşturulabilir. Bu alanda uzman bir firma görünümü vermek adına sektördeki gelişmelere ve tecrübelerinize yer verebilirsiniz. Sosyal medya hesapları aracılığıyla da bloglarınıza erişimi ve etkileşimi arttırıp  sponsorlayarak daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı sağlayabilirsiniz. İnternet sitenize ekleyeceğiniz bir blog sayfası ile markanın pazarlamasını yapıp bilinirliğini arttırabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapın

B2B yazılımı sayesinde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları sonucunda arama motorundaki sonuçlarda üst sıralarda yer alabilirsiniz. SEO’yu yorumlamak için içerik pazarlama teknikleri kullanarak firmanızın hedeflerine yönelik stratejiler geliştirebilirsiniz. SEO’yu pazarlama aracı haline getimek için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • Hedeflediğiniz kitlenin eğitim durumu, yaş aralığı, medeni hali ve gelir durumu gibi bazı özellikleri analiz ederek içerik pazarlama stratejisi geliştirilebilir.
  • Size rakip olan firmaların çalışmalarını izleyerek özgün ve yaratıcı içerikler oluşturabilirsiniz.
  • Hedef kitlenize geçmesini istediğiniz mesajınızı tek düze bir metin halinde yazmak yerine çeşitli videolar çekip bilgi grafikleriyle ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

SEO çalışmaları yalnızca sitenizin trafiğini arttırmaz. Ayrıca doğru bir SEO çalışmasıyla ürünü satmayı başarabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımı

Pazarlama stratejinizi oluştururken sosyal medyayı da dahil edebilirsiniz. Ancak sosyal medya kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken birçok yöntem vardır. Sosyal medyadaki takipçilerinizin analizini ve sosyal medyadaki varlığınızın analizini yaparak kullanıcılarınıza iletmek istediklerinizi, kampanyaları, vb. hangi kanaldan ve nasıl bir hitap kullanarak iletmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Pazarlama stratejinizin sosyal medya alanın da ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz olmalıdır. Ürününüzü daha çok mu satmak istiyorsunuz yoksa marka bilinirliğinizi mi arttırmak istiyorsunuz? Bu hedefinizi belirlemelisiniz öncelikle. Sosyal medya hedefi oluşturmak için hedefiniz; gerçekçi, spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve takvimlenebilir olmalıdır.

E-bülten oluşturmak

Birçok marka tarafından onlarca maile maruz kalıyoruz gündelik hayatımızda. Ancak sizin hazırlayacağınız e-bülten bu markalar arasından ayrışmalı ve kullanıcının dikkatini çekmelidir. Buradaki en önemli unsur kısa, öz ve ilgi çekici bir başlıktır. Peki ilgi çekici bir başlık yeterli olacak mı? E-bülten oluşturmanızdaki hedef ürün satışı gerçekleştirmek ya da marka reklamı yapmak olabilir. Ama asıl önemli olan site trafiğinizi arttırmaktır. Kısa ve öz bilgi verip oluşturacağınız butonlarla kişinin detaylı bilgi almasını sağlayabilirsiniz. E-bülten bildiğimiz pazarlama yöntemlerine nazaran daha az maliyeti olan bir pazarlama yöntemidir. Geliştirilen araçlarla birlikte kişi adlarına özel bültenler göndermek sizi diğer firmalardan ayrıştırabilir.

Video oluşturmak

 Günümüzde oldukça önemli bir pazarlama taktiği haline gelmiştir videolar. Videonuzun içeriğinde hedeflediğiniz kitleye verdiğiniz değere ve deneyimlerinize yoğunlaşın. İhtiyaçlara ve isteklere yoğunlaşan videonuzda hedef kitlenizi harekete geçirici bir mesaj yerleştirmek hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Özellikle kullanacağınız videoların ilk 10 saniyesi hedef kitlenin dikkatini çekebilmek için çok önemlidir. Videolarınıza uygun bir müzik seçin ya da jingle oluşturun. Oluşturacağınız jingle sizinle özdeşleşecek ve kullanıcı kitleniz videonun daha en başında sizin markanıza ait bir video izlediğini kolayca anlayacaktır. Video içeriğine koyabileceğiniz bir diğer içerik de hedef kitlenizi eğitici içerikler koymaktır. Böylece hedef kitleniz ürün ya da hizmeti nasıl kullanacağını video sayesinde öğrenmiş olup, karşılaşabilecekleri sorunların çözümünde yararlı olacağına dair bir bilgi aktarımı yapmış olacaksınız.