B2B Etkili 5 SEO Taktiği
14 Ekim 2020
B2B’de Hedef Kitleye Ulaşmanın 5 Yolu
15 Ekim 2020

B2B Satışlarınızı Arttırmanız İçin Etkili 5 Yol

B2B Satışlarınızı Arttırmanız İçin Etkili 5 Yol

İşletmeden işletmeye ticaret yapmanın adı olan B2B alanında birçok şirket birbiriyle yarışmaktadır. Burada en önemli detay rakiplerin geride bırakılması için etkili stratejiler üretmektir. B2B alanında bilgiye sahip olan firmalar kuşkusuz başarıyı yakalayacaktır. Bizlerde firmalara yardımcı olabilmek adına satış arttırmada etkili 5 yoldan bahsettik. Bu 5 yol dışında da pek çok farklı detay bulunmaktadır. Ancak en etkili olanları sizler için seçtik. Bunun yanında diğer B2B yazılarımızı da okuyarak bilgilerinize bilgi katabilirsiniz. Hem yeni başlayanlar hem de eskiler sürekli olarak kendilerini geliştirmelidir ve bunun için de sitemiz büyük bir fırsat olacaktır. Aşağıda etkili 5 yol bulunmaktadır. Gelin bu yolları beraber inceleyelim.

B2B Web Sitenizde Detaylı Ürün Açıklamalarına Yer Verin

B2B web sitenizi kurduktan sonra yaptığınız çalışmalar çok önemlidir. Bu konuda en önemli detaylardan biri de ürün açıklamalarıdır. Bu ürün açıklamaları müşterilerin ihtiyaçlarına net bir şekilde yanıt vermelidir. Bazen firmalar ürünlerinizin fotoğrafıyla yetinemezler ve detaylı bilgileri görmek isterler. Böyle bir durumda yazmış olduğunuz ürün açıklamaları çok önemli olacaktır. Ürün açıklamalarında aradığını bulamayan müşteri sitenizi terk edecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına ürünün tüm özelliklerini açıklamalar bölümünde mutlaka vermeye çalışın. Ayrıca ürünle ilgili herhangi bir ekstra doküman var ise bunu da paylaşırsanız müşteriler size daha fazla güven duyacaktır. B2B’de alıcı müşteriler de firma olduğundan bu tarz açıklamalara çok fazla dikkat etmektedir. Bu alanda yeterli bilgi vermemeniz firma tarafından direkt anlaşılabilmektedir. Bu yüzden gelişigüzel değil, düzenli ve detaylı açıklamalar yazmaya özen gösterin. Bunun yanında kaliteli görseller de kullanırsanız çok daha büyük bir başarı yakalayabilirsiniz. Kaliteli görselin kaliteli bir yazıyla buluşması müşteri için güven verici olacaktır.

Web Sitenizi Ürün Arama Özelliği Ekleyin

B2B sisteminde en fazla ihtiyaç duyulan özelliklerden biri olan ürün arama, site içinde firmaların kolaylıkla aradıklarını bulabilmesini sağlar. Firmaların aradıklarını bulabilmeleri için onlara yardımcı olmanız gerekir. Firmaların zamanı verimli bir şekilde kullanabilmesi için arama özelliği büyük bir fırsat olmaktadır. Bu durumda sitenizden kısa sürede alışveriş gerçekleşebilir.

Müşterilerinizin Sitenize Üye Olmasını Sağlayın

Müşterilerinizin sitenize üye olmasını zorunlu kılan bir site alt yapısı üretin. Bunun sebebi müşterilerin kendi sayfalarında kolayca sipariş verebilmeleri ve verdikleri siparişleri hemen görebilmeleri içindir. Ayrıca sitenizden sürekli alışveriş yapmalarını da sağlayan bir durumdur. Sürekli alışveriş yapan müşterilerinize bazı özel indirimler yapmak isteyebilirsiniz. Bu sayede üye profillerinden kendilerine ait indirimlere kolayca erişebilirler. Bu durum herhangi bir güvenlik açığının oluşmasını da engeller. Müşteri geçmiş alışverişlerini de kolayca görebilir.

Web Sitenize Filtreleme Seçenekleri Ekleyin

Eğer sitenizde geniş bir ürün yelpazeniz varsa mutlaka filtreleme özelliğinden faydalanın. Bunun için sitenizin alt yapısında filtreleme özelliği bulunmalıdır. Müşteri bu sayede istediği teknik özellikte, markada ve modelde ürünleri sıralayabilir. Ayrıca müşteriler fiyat filtrelemesi de yapmak isteyebilir. Ayrıca filtrelerin sıfırlanabilmesi için filtre sıfırlama özelliğinin de site alt yapınızda yer alması gerekmektedir. Bu sayede müşteriniz değişikliklerini geri alabilir. Tüm bunlar kullanıcılara kolaylık sağlayarak deneyimi arttırır.

Web Sitenizde Hakkımız Sayfasını Oluşturun

Sizden alışveriş yapmak isteyenleri ikna edebilmek için onlara güven vermeniz gerekmektedir. Özellikle yeni firmalar size güvenmek için hakkınızdaki bilgileri araştırmak isteyecektir. Onlara sizi tanımaları için bir fırsat verin. Kendinizden, yaptığınız çalışmalardan bahsedin. Ne kadar süredir bu sektörde olduğunuzu, ürünlerinizi nasıl aldığınızı ve müşterilere nasıl ilettiğinizi anlatın. B2B sisteminde güven duygusu oluşturmak çok önemlidir. Firmanızın adresini, iletişim bilgilerini de hakkımızda kısmında paylaşarak müşterilerinize gösterin. Tüm bunlar size duyulan güveni arttırırken markalaşma yolunuzu da açacaktır. İyi bir marka olabilmek için bu sektörde geniş çaplı çalışmalara ihtiyacınız olacak. Durmadan kendinizi geliştirirseniz başarı peşinizden gelecektir.