B2B’de En Etkili 3 Adım
14 Ekim 2020
B2B Satışlarınızı Arttırmanız İçin Etkili 5 Yol
15 Ekim 2020

B2B Etkili 5 SEO Taktiği

B2B Etkili 5 SEO Taktiği

Son yıllarda dijital ortamın önem kazanmasıyla B2B sektörü de hız kazanarak devam etmektedir. B2B sektörünün genişlemesi her geçen gün yeni firmaların bu iş alanına atılması, yeni taktiklerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bunlardan en önemlisi de SEO taktiklerinin bilinmesidir.

B2B sektöründe çalışan firmaların birçoğu henüz Google’ın ne kadar önemli olduğunu keşfedebilmiş değil. SEO çalışmalarının Google’da ön plana çıkardığı bir gerçektir. Ön plana çıkan şirketler tanınarak daha fazla ziyaretçi alır ve bu sayede daha fazla satış yapar. Bu yüzden SEO çok önemli bir ayrıntıdır.

B2B sektöründe dijital yatırımlar son derece önemlidir. Bi anda yıldızınız parlayabilir ve bir şirket sizi keşfedebilir. Bunu bir örnek vererek açıklamak gerekirse bir elektrik şirketi olduğunu varsayalım. Şirket Google aramalarında iyi kelimeler seçerek ön plana çıkmayı başardı. Yakın çevrenizden büyük bir şirketin elektrikle ilgili çalışmalara ihtiyacı var. Bu şirket sizinle uzun yıllar çalışmayı bile düşünebilir. Bunun için arandığınızda ilk sıralarda çıkmanız çok önemli. Ayrıca sitenizi ziyaret eden kişiler için iyi bir web site kurmaya da ihtiyacınız olacaktır.

SEO’da Anahtar Kelime Seçimi

SEO taktikleri arasında en önemlisi kuşkusuz anahtar kelime çalışmalarıdır. Doğru anahtar kelime seçerek Google üzerinden potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Sizi aratan, ihtiyacı olan kişilere kısa sürede ulaşmanın en önemli yolu budur. Örneğin; elektrik firması kablo satışı yapıyorsa ön plana çıkması için anahtar kelime olarak sadece “kablo” yazmamalıdır. İnternete kablo aratması yapılırsa çok bilindik markalar ön plana çıkacaktır. Rakiplerin önüne geçebilmek için kablonun belli özelliklerini belirten anahtar kelimeler girilmelidir. Örneğin; beyaz kablo, uzun kablo, uzun beyaz kablo gibi. Özellikle uzun anahtar kelimelerin sonucu ve geri dönüşü çok daha iyi olmaktadır.

Google Reklamlarından Faydalanın

Satışı az olan ürünleriniz için mutlaka Google Adwords reklamlarından faydalanın. Reklamlara küçük meblağlar vererek daha yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün olabilir. Kazandığınız müşteriler reklamların iki katı kadar miktar size kazandırabilir. Bu yüzden Adwords reklamlarına mutlaka dikkat ederek, gerekli yerlerde bu reklamları kullanmayı ihmal etmeyin.

Yabancı Dil Çalışmaları Yapın

Eğer yurt dışına da satışlar yapıyorsanız, yabancı dile uygun şekilde SEO taktikleri geliştirmeniz gerekmektedir. Sitenizin yabancı dilleri her zaman mutlaka açık olmalı ve doğru anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Ülkemize yakın olan ülkelere kolaylıkla ihracat yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Hiç beklemediğiniz bir zamanda bir ülkedeki bir firmadan teklif alabilirsiniz. Bu tekliflere açık olarak mutlaka değerlendirmeye alın.

Blog Sayfası Oluşturun

B2B firmaları için sektörde blog çalışmaları ciddi önem taşıyan noktalardan biridir. Bu blog yazıları sayesinde Google üzerinde ön plana çıkma şansınız artacaktır. Bunun için kurumsal blogunuzu oluşturarak güncel olarak 600 kelimelik yazılar oluşturmanız gerekmektedir. B2B sektörüyle ilgili olan tüm güncel gelişmeleri bu blog sayfanızda detaylı bir şekilde işlemelisiniz. Kolay bir dil kullanarak herkesin konuyu anlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin de kısa sürede güvenini kazanabilirsiniz. Bu durum sektör bilinirliğinizi arttırarak organik müşteri elde etmenizi de sağlayacağından son derece önemlidir. Etkili blog yazıları hazırlaması için pazarlama departmanlarında çalışanlara bu görevi verebilirsiniz. Bunun dışında bu alanda okuyan üniversite öğrencileri de çok başarılı içerikler oluşturabilmektedir. Hem maliyeti düşürerek üzerinizdeki bütçe yükünüz azaltırsınız hem de öğrencilere bir fayda gösterebilirsiniz. Güzel araştırmalar yapan ekiplerden güzel içerikler ortaya çıkabiliyor.

Web Site Tasarım ve Hızınızın İyi Olması

En önemli detaylardan biri de sitenize giren müşterilerin ilk bakıştaki izlenimleridir. Bu izlenim sonucu düzenli ve rahat kullanılabilen bir site olduğunu görebilirlerse elbette ki size ve sitenize güven duyacaklardır. Bu da sizin sade tasarımlar oluşturmanıza ve karmaşıklıktan uzak olmanıza bağlıdır. Bu konuda bir web tasarım uzmanından destek de alabilirsiniz. Site alt yapınızın sağlam olması ve hızlı açılması çok önemlidir.