B2B’de Hedef Kitleye Ulaşmanın 5 Yolu
15 Ekim 2020
Neden B2B Tercih Etmeliyiz?
16 Ekim 2020

B2B Müşteri Tanıma Yöntemleri

B2B Müşteri Tanıma Yöntemleri

B2B alanında firmaların markalaşması için yapması gereken bazı yöntemler vardır. Firmalar bu alana girerken ve girdikten sonra sürekli olarak araştırmak ve kendini yenilemek zorundadır. Bu anlamda etkili bir web sitesinin olması ve bu web siteye gelen müşterilerin tanınması gerekir. Müşteri tanımanın en önemli yolu iyi bir analiz yapmaktır. Sitenize giren çıkanın hangi ilde olduğunu, yaşını, cinsiyetini ve kaç saniye sitenizde yer aldığını görebilirsiniz. Bu analizler sonucu hangi müşterilerin sitenize daha fazla ilgi duyduğunu görebilme ihtimaliniz vardır. Müşterinin tanınması daha fazla satış oranının artmasını sağlar. B2B de müşteriler yine firmalar olduğundan eksiklikler çok çabuk fark edilir ve firmalar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Aşağıda müşterileri tanımak için verilen bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarından yola çıkarak kendinize ait potansiyel müşteri profillerini oluşturabilirsiniz.

Yol Haritası Belirleyin

Müşterilerinizin sitenizi bulması ve gelmesi için onlara bir yol haritası belirlemeniz çok daha faydalı olacaktır. Bunun için ürününüze ve hizmetinize müşterilerin nasıl ulaşacağını belirleyerek kapsamlı bir içerik oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum müşteri deneyimini de arttırmanızı sağlar. Bu sayede potansiyel müşterilerinizi arttırabilir, geniş bir profil ortaya koyabilirsiniz.

Reklam Kampanyaları Düzenleyin

Reklam kampanyaları düzenleyerek sosyal medya ortamlarında veya başka sitelerde yayımlayabilirsiniz. Bunun sonucunda sitenize gelen müşterilerden ne tarz müşterilerin sizi tercih ettiğini görebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi geliştirerek yeni stratejiler de üretebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi bulduktan sonra onların ihtiyaçlarına yönelebiliyorsunuz.

Tanınan Kişilerle Anlaşın

Müşterilerinizi tanımak için tanınan kişilerden sizin adınıza reklam yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu kişiler sizin adınıza ürünlerinizi tanıtır ve videolar çeker. Bu sayede birçok farklı müşteri sizi tanımaya başlar. Bu alandan size gelen müşteriler de sizin müşteri profilinizin genişlemesini sağlayacaktır. Tanınan kişileri sosyal medya ağlarından bulabilirsiniz. Bunların çok fazla tanınır olmasına da gerek yoktur. Takipçisi yüksek olan ürünlerinizle ilgilenebilecek tipleri bulabilirsiniz. Örneğin makyaj ürünleri satıyorsanız erkeklerle çalışmanızın imkanı yoktur. Bunun gibi ürünlerinize ilgi duyacak tipleri bulabilirsiniz.

Müşteri İhtiyaçlarına Cevap Verin

Web sitenizin Blog bölümünde müşterilerinizin sık sorduğu sorulara ve ihtiyaçlarına göre yazılar paylaşmanız onları ne kadar iyi tanıdığınızı karşı tarafa da gösterecektir. Böylece müşteri doğru yerde olduğunu hissedecek ve B2B pazarlama hakkında gerekli bilgileri de edinecektir. Bu yüzden blog yazılarındaki içerikleri özenli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Müşterilerinizle birebir iletişim kurarak onların ihtiyaçlarını bulabilir, onları tanıyabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka müşterilerinizden gelen mesajlara cevap verin. Olumsuz bir durum varsa buna anında müdahale ederek çözüm yolları üretin.

Canlı Yayınla Yapın

Müşterileri tanımanın onların da sizi tanımasının en faydalı yönlerinden biri de canlı yayınlar yapmaktır. Bu canlı yayınlarda kargo bilginizi, ürünlerinizi ve diğer yaptığınız çalışmaları müşterilerinizle paylaşarak onlarla etkileşime girebilirsiniz. Burada müşteriler canlı bir şekilde sizlere sorular yöneltecektir. Burada onların sorularına yer vererek sorunlarını çözmeye çalışın. Canlı yayınlarda müşterilerinizin söylediklerine değer verdiğinizi belirtin. Bunların faydasını çok kısa sürede göreceksiniz. Müşterilerinizi hızlı bir şekilde tanımanıza olanak sağlar.

İletişim Kurun

B2B sisteminde müşterilerinizi tanımanın en önemli yollarından biri de onlarla iletişim kurmaktır. Bu yüzden mesajlarına cevap verin, ürünlerinizi onlara açıklayın. Ayrıca e-posta göndererek onlarla ilgilendiğinizi de belirtebilirsiniz. İletişim her şeyin başıdır ve mutlaka güzel bir başarıyı beraberinde getirecektir. Sizden memnun olmayan müşteriler için çeşitli kampanyalar ve hediyeler göndererek onları kısa sürede kazanabilirsiniz. Ancak bu alanda yılmadan yola devam etmeniz gerekir. İletişim kurabilen güçlü bir ekibin varlığı bu noktada çok önemli olabilir. Bu yüzden çalışanlarınızı seçerken titiz davranın. Güler yüzlü, kibar ve çözüm odaklı bir ekip kurun. Onlara sık sık müşterilere nasıl davranmaları konusunda seminerler verin. Bu sayede istediğiniz koordine ve güçlü bir ekibi kurmuş olacaksınız. Tüm bunlarla müşterilerinizi tanıyacak ve çözüm yolları üretme fırsatı bulmuş olacaksınız.