B2B’de Kendi Markasını Ortaya Koymak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler
25 Ocak 2021
B2B’de Nasıl Kurumsal Kimlik Oluşturulur?
28 Ocak 2021

B2B’de Google Tag Manager Kurulumu

B2B’de Google Tag Manager Kurulumu

Google’ın web site yöneticileri ve dijital pazarlama uzmanları için geliştirdiği birtakım araçlar bulunmaktadır. Bu araçlardan biri olan Google Tag Manager (GTM), pazarlama yönetimi ve site yapılandırması için oldukça önemlidir. Google’ın başta B2B siteleri olmak üzere web siteleri için geliştirmiş olduğu Google Tag Manager aracı ile kod parçacıklarının web sitelerine kolay bir şekilde eklenmesi mümkündür. Tamamen ücretsiz olan bu araç ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hareketlerini gözlemleyebilir ve reklam çalışmalarınızın ne kadar etkili olduğunu takip edebilirsiniz. Peki, B2B’de Google Tag Manager aracının kurulumu nasıl yapılır? Bu araç ile hangi ölçümler gerçekleştirilir? Gelin bir göz atalım.

B2B’de Google Tag Manager Aracının Kurulumu Nasıl Yapılır?

GTM kullanımı ile pazarlama etiketlerinizi tek bir sistemden yönetebilmek mümkündür. Aynı zamanda B2B siteniz için kod dağıtımını tek araçtan gerçekleştirebilirsiniz. Fakat verileri analiz ederek doğru sonuçlar alabilmek adına Google Tag Manager aracının tek başına kullanılması doğru bir tutum değildir. Bu nedenle Google Analytics aracı ile birlikte kullanılması önerilmektedir. Sizler de B2B siteniz için hızlı ve kolay adımlarla Google Tag Manager aracının kurulumunu yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Yeni bir hesap kurulumu için http://tagmanager.google.com/ adresine başvurun ya da mevcut hesabınızla sisteme giriş yapın.
  • Açılan sayfada ‘Hesap Oluştur’ butonuna basarak hesap adı, ülke ve web sitesi URL’si gibi sizden istenen bilgileri doldurun. Doldurduktan sonra da ‘Oluştur’ butonuna basın.
  • Karşınıza ‘‘Google Etiket Yöneticisi’ni Yükleyin’’ penceresi çıkacaktır. Burada sitenizin <HEAD> ve <BODY> alanlarına eklemeniz gereken kod parçacıklarını görebileceksiniz. Bu GTM kodlarını eklemek oldukça kolaydır. Bu kodları web sitenizdeki tüm sayfalara yapıştırarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
  • GTM kurulumunu gerçekleştirdikten sonra GTM arayüzü ile kolay bir şekilde etiket ekleyebilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Google Tag Manager ile Hangi B2B Ölçümlemeleri Yapılır?

B2B firmaları, ölçümleme ve etkileşim takibi ile kullanıcılar için yeni stratejiler geliştirmeniz ve farklı arayışlarda bulunmanız mümkündür. Bu noktada Google Tag Manager kurulumu yaparak, müşterilerinizin web sitenizde gerçekleştirdiği hareketleri gözlemleyebilirsiniz. Örneğin, web sitenizde bulunan bir formun kaç kullanıcı tarafından doldurulduğunu ‘Form Gönderme’ etiketi ekleyerek görebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların form doldurma eylemlerini takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra B2B web sitenizde GTM aracılığıyla hangi ürünlerin sepete eklendiğini veya satın alındığını, satın alınan ürün tutarının ne kadar olduğunu Google Analytics hesabınız üzerinden analiz edebilirsiniz.

Aynı zamanda, kullanıcıların ne kadarının sitenizde alışveriş yaptığını Google Tag Manager aracılığıyla gözlemleyebilirsiniz. Ortalama sepet tutarının analiz edilmesi için de bu araçtan yararlanabilirsiniz.

Google Tag Manager Aracının B2B Siteleri İçin Ne Önemi Vardır?

Google Tag Manager aracı B2B firmalarının web siteleri için büyük bir rol oynamaktadır. Google Tag Manager, Google Analytics gibi pek çok ürün veya hizmetin sitenize entegrasyonunu sağlamak amacıyla pazarlama etiketi yöneticisi görevinde kullanılmaktadır. Aslında bir kod parçası olan pazarlama etiketi yöneticisi ile sahip olduğunuz web sitesinde bulunan pazarlama etiketlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Google Tag Manager aracı ile oluşturduğunuz pazarlama etiketlerini web sitenize ekleyerek sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hareketlerini takip edebilir ve yeni pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte reklam ve pazarlama çalışmalarınızdan ne kadar verim aldığınıza da ulaşabilirsiniz. Böylelikle B2B pazarlama ağınız için istatistiksel bir rapor ortaya koyabilirsiniz. Bu rapordaki verilere göre de kullanıcı hareketlerini yorumlayabilirsiniz.

Google Tag Manager aracı, B2B siteleri ve diğer dijital pazarlama siteleri için geliştirilmiş olup tamamen ücretsiz bir araçtır. Aynı zamanda, site görünümünü değiştirmeden site üzerindeki her uygulama için pazarlama etiketlerini kullanmak için olanak sağlamaktadır. Bunun için yalnızca küçük bir kod parçası kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kod parçasınızı web sitenizdeki tüm sayfalara yapıştırıp gerekli diğer ayarları yaptıktan sonra kolay bir şekilde pazarlama etiketi ekleyebilirsiniz.