B2B’de Google Tag Manager Kurulumu
26 Ocak 2021
Google Search Console Aracı B2B Sitesine Nasıl Entegre Edilir?
29 Ocak 2021

B2B’de Nasıl Kurumsal Kimlik Oluşturulur?

B2B’de Nasıl Kurumsal Kimlik Oluşturulur?

B2B sektöründeki dinamiklerin sürekli değiştiği ve rekabet koşullarının giderek sertleştiği günümüzde kurumsal kimlik büyük bir öneme sahiptir. Kurumsal kimlik, markalaşma sürecinde B2B firmaları için önemli olduğu gibi tüketicilerle olan iletişim sürecinde de değer taşımaktadır. Özellikle uzun vadede sadık müşterilere hizmet verebilmek, onların güvenini kazanabilmek için bir marka olmanız; bunun için de bir kurumsal kimlik oluşturmanız gereklidir. Bu noktada kurumsal kimlik hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Biz de bu yazımızda B2B’de kurumsal kimlik konusunu ele alacağız.

B2B’de Kurumsal Kimliğin Tanımı

Kurumsal kimlik, bir firmanın ya da firmaya benzer oluşumların hem firma içerisinde hem de firma dışında çizilen imajı ifade etmek için kullanılmaktadır. B2B sektörü için oldukça önemli olan kurumsal kimlik, marka bilinirliğini ve kurum güvenini etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Marka logosundan, reklam sloganına yazı karakterinden müşterilerle iletişim diline kadar her alana yansımaktadır. Bu noktada kurumsal kimliğe yönelik çalışmalar yapılması gereklidir. B2B’de kurumsal kimlik çalışması ile firmanızın duruşunu ve davranış pratiklerini anlamak mümkündür.

Kurumsal Kimliği Oluşturan Unsurlar

B2B’de kurumsal kimlik oluştururken üzerinde durulması gereken unsurlar vardır. Bunlar;

 • Kurum imajı
 • Kurum felsefesi
 • Kurumsal dil
 • Kurum kültürüdür.

Bu unsurları bir araya getirerek, markanız için doğru olan kimliği oluşturabilirsiniz ve markanızı bu yollara başvurarak tanıtabilirsiniz.

B2B’de Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Hazırlık aşaması

B2B’de kurumsal kimlik oluşturma sürecinde ilk aşama olan hazırlık aşamasında, bir anlamda kimlik tasarımının eskizi çıkarılmaktadır. Bunun için gerekli notlara başvurulmaktadır. Bu süreçte firmanın sektörde kendini konumlandırdığı yer, müşterilere sunduğu hizmet ve iletişim dili hakkında hazırlıklar yapılmaktadır.

Kurumsal imaj ortaya koyma aşaması

B2B’de kurumsal kimlik oluşturma sürecinde hazırlık aşamasından sonraki bir diğer aşama ise kurumsal imaj ortaya koyma aşamasıdır. Markanın tüm görsel çalışmalarını belirleyen imaj ortaya koyma aşamasında özgünlük esastır. Bu aşamada kullanılan renk seçimi, tipografi, firma binası ve mimari oluşum gibi unsurlar oldukça önemlidir.

Kurumsal kimlik tasarlama aşaması

B2B’de kurumsal kimlik oluşturma sürecinde kurumsal kimlik tasarlama aşaması firmanın yüzü olarak tüketicinin karşısına çıkacağı için oldukça önemlidir. Kurumsal kimliği nihai tüketiciler ile buluşturan logo ve diğer basılı materyallerin tasarlandığı bu aşama, kimlik oluşturma çalışmasının bel kemiğidir. Kurumsal kimlik tasarımı, firmanın reklamlarının daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle uzun vadeli başarı kazanmak ve zihinlerde yer etmek isteyen firmalar dikkat çekici, net ve anlaşılır tasarımlar oluşturmalıdır.

Kurumsal kimlik tasarım aşamasında web site içeriği, iletişim dili, marka logosu, broşür, kampanya ve reklam ürünleri şekillenmektedir. Tüm bu tasarımların yanı sıra slogan çalışması ile de kurumsal mesajı desteklenebilmektedir. Bu aşamada:

 • Ön araştırma
 • İçerik oluşturma
 • Tasarıma adım atma
 • İçerik stratejileri geliştirme
 • Görsel unsurlara başvurma
 • Son tasarımı ortaya koyma
 • Son tasarımı geliştirme adımları uygulanmaktadır. Siz de bu adımları takip ederek kurumsal kimliğinizi tasarlayabilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin dikkati çekebilir ve daha geniş bir kitle elde edebilirsiniz.

Sunum aşaması

Diğer bir aşama olan sunum aşamasında kurumsal kimlik tüketicilerle buluşturulmaktadır. Bu aşamada, firma kendini göstermiş ve marka imajını meydana çıkartmıştır. Bundan sonrasında tüketici davranışını etkileyecek tutarlılık ve imaj güçlendirme çalışması önemli bir rol oynamaktadır. Marka logosunun anlaşılır ve hep aynı boyutta olması, web sitede kullanılan renk tonlarının farklı olmaması, yazı fontlarının değişmemesi de bu aşamada bir hayli önemlidir.

Geleceği şekillendirme aşaması

Geleceği bugünden şekillendirme aşaması, kurumsal kimlik ortaya koyma sürecinin en önemli aşamalarındandır. Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarında doğaya saygılı davranarak geleceği şekillendirmek mümkündür. Hızla değişen bu dünyada sürdürülebilir üretim politikalarını benimsemek B2B firmaları için önemli bir rol oynamaktadır. İç ve uluslararası pazarda yeşil üretim politikalarını ve sosyal sorumluluk projelerini benimseyen firmalar sektör içerisinde daha fazla prestij sahibi olmaktadır.