Instagram’da Takipçi Satın Almak B2B Markaları İçin Zararlı Mıdır?
23 Ocak 2021
B2B’de Google Tag Manager Kurulumu
26 Ocak 2021

B2B’de Kendi Markasını Ortaya Koymak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

B2B’de Kendi Markasını Ortaya Koymak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Sıfırdan kendi işini kurmak, birçok girişimcinin hayalini kurduğu hedeflerden biridir. Özellikle işletme, ekonomi, reklamcılık ve pazarlama gibi ilgili bölümlerden mezun olup gelecekte hangi mesleği yapacağı konusunda kararsız kalan birçok kişi, kendi işini kurma serüvenine B2B iş modeli ile dahil olmaktadır. Ancak bu serüvene dahil olanların hem maddi hem de manevi olarak bazı fedakarlıklar yapması gerekmektedir. Bu fedakarlıkların başında harekete geçmek ve birtakım eğitimler almak gelmektedir. Bunun yanı sıra da bazı hatalara düşmemek gereklidir. Bu yazımızda B2B’ye atılacak girişimci firmaların mutlaka bilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

B2B’de Marka Ortaya Koymak İsteyenlerin Alması Gereken Eğitimler

Dijital Pazarlama Teknikleri

Geleneksel pazarlamanın geldiği son nokta olan dijital pazarlama, B2B sektöründe daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve işlerinizi büyütmenize yardımcı olacaktır. Dijital pazarlama teknikleri eğitimini almanız, dijital dünyada markanızı tanıtmanıza ve satışlarınızı arttırmanıza da olanak sağlayacaktır.

Uluslararası Ticaret Eğitimi

Markanızın dünya çapında tanınmasını ve pazarınızın genişlemesini istiyorsanız mutlaka uluslararası ticaret eğitimi almanız gereklidir. Bu eğitim ile mesleki ilerleme kazanmanız mümkündür. Böylelikle ürün ve hizmetlerinizi ihraç etmenin yollarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Girişimcilik Eğitimi

B2B’ye atılarak kendi markasını oluşturmak isteyenlerin mutlaka alması gereken eğitimlerden biri girişimcilik eğitimidir. Girişimcilik eğitimi ile girişimcilerin iş kurma sürecindeki sorumlulukları, rakip firmalarla nasıl rekabet edilebileceği ve nasıl iş planı oluşturulabileceği hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Temel Muhasebe Eğitimi

Bir firmanın en çok ihtiyaç duyduğu alan muhasebedir. Temel muhasebe eğitimi ile gelir tablosu hesapları, bilanço hesapları, firmanın finansal faaliyetlerinin kaydedilmesi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Aynı zamanda temel muhasebe eğitimi, kendi markanızı ortaya koyma serüveninde ufkunuzu genişletmesi ve firmanız için hayati bilgilerin kazandırması bakımından da oldukça önemlidir.

Etkili İletişim Eğitimi

Etkili iletişim eğitiminin temel amacı; kişilerin iş hayatında etkili iletişim kurmasını, ikna becerilerinin geliştirmesini, beden dilini doğru kullanmasını ve farklı bakış açısına sahip olmasını sağlamaktır. Bu eğitim ile iletişim becerilerinizi geliştirerek müşterilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

B2B’de Marka Ortaya Koymak İsteyenlerin Yapmaması Gereken Hatalar

Bir planlama yapmadan işe başlamayın

B2B’de kendi markasını ortaya koymak isteyenlerin yapmaması gereken hatalardan biri planlama yapmadan işe başlamaktır. Bu noktada doğru ve başarılı bir iş planı belirlemek oldukça önemlidir. Bir iş planı belirmek; çok fazla araştırma, odaklanma ve uzun bir süreç gerektirse de ileriye dönük bakıldığında firmanıza getirisi oldukça yüksektir. Bir planlama yapmadan kendi markasını ortaya koyma sürecine giren girişimcilerin çok kısa sürede olumsuz bir sonuçla karşılaştığı bilinmektedir.

Zayıf ve güçlü yönlerinizi göz ardı etmeyin

Her girişimcinin mutlaka zayıf ve güçlü olduğu yönler bulunmaktadır. Sahip olduğunuz bu yönlerinizi göz ardı etmemeniz gereklidir. Çünkü bu yönleriniz marka ortaya koyma sürecinde sizi olumsuz olarak etkileyebilir. Örneğin, iletişim ve ikna becerisi yetersiz olan bir girişimcinin pazarlama sektörüne atılması yanlış bir tutum olacaktır. Fakat bu noktada zayıf yönlerinizin size engel olmayacağını ve sadece bu yönlerinizin farkında olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Güçlü yönlerinizle hareket ederken, zayıf yönlerinizi tamamlayacak bir personelden destek alabilirsiniz.

Yeterli sermayeniz olmadan sektöre atılmayın

Firmaların büyük bir kısmı kuruldukları ilk andan hiç para kazanamayabilir ya da büyük firmaların bir kısmı uzun vadeli kara geçecek miktarda para kazanamayabilir. Bu nedenle B2B’de kendi markanızı ortaya koyarken yeterli sermayeniz olduğundan emin olmalısınız. İşin büyümesi ve ayakta kalabilmesi için yeterli sermayenizin olması oldukça önemlidir.

Rakip firmaları görmezden gelmeyin

B2B’de kendi markanızı ortaya koymadan önce ürün ve hizmetlerinizi detaylıca incelemeniz ve tüketicilerin bunlara ihtiyacı olup olmadığını araştırmanız gereklidir. Bu süreçte rakip firmaları görmezden gelmek yerine onların pazardaki konumlarını test etmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle markanızın pazar içerisinde ne kadar başarılı olup olamayacağını tahmin edebilirsiniz.