B2B’de Hashtag Kullanımı
5 Şubat 2021
B2B’de İçerik Üretimi
6 Şubat 2021

B2B’de Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır?

B2B’de Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır?

Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan ve B2B’de daha fazla kişiye ulaşmayı sağlayan kavrama sosyal ticaret denilmektedir. Bu kavram B2B ile sosyal medya kanallarının kesişimini ifade etmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları sosyal ticarete dahildir. İlk zamanlar bu kadar yaygınlaşacağı düşünülmeyen ve sadece bir varsayım olarak görülen bu alışveriş sistemi, akıllı telefonların gelişmesiyle sosyal medyanın kullanımıyla giderek popüler hale gelmiştir. Peki, B2B’de daha fazla kişiye ulaşmak için neler yapılabilir? Bu sorunun en detaylı cevabına yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

B2B’de Daha Fazla Kişiye Ulaşmak İçin Yararlanılabilecek Platformlar

B2B’de daha geniş bir kitleye ulaşmak için yararlanılabilecek platformlardan birkaçı Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter ve Youtube’tur.

Facebook: Kendine has geliştirdiği Facebook Business modülü ile milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkanı sunmaktadır. Hangi ürün veya hizmeti satarsanız satın, firmanızı rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir platformdur.

Instagram: İstatistiklere göre B2B sektöründe daha fazla kişiye ulaşmak için talep gören platform Instagram’dır. Özellikle platformun yaratılış olarak sosyal ticarete uygun olması ve girişimcilere butik mağazacılık hizmeti sunması, B2B’de ön plana çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Twitter: Twitter, B2B alanında rakip platformlara göre daha zayıf kalan bir platform olsa da çeşitli reklam ve pazarlama çalışmalarıyla firmalara fırsat tanımaktadır.

Pinterest: Sadece görsellik üzerine kurulu olan Pinterest platformunun pano oluşturma özelliği ile ürün kataloglarını rahatlıkla yüklemek mümkündür. Böylelikle tüketicilere ürünlerin benzer örneklerini sunabilir ve onlara kolay alışveriş imkanı tanıyabilirsiniz.

Youtube: Son yıllarda yaygın olarak kullanılan Youtube, videolu içerikler üzerine kurulu bir platformdur. Ürün tanıtım videoları, soru-cevap ve kutu açılım videolarıyla daha geniş bir kitleye ulaşım sağlamaktadır.

B2B’de Daha Fazla Kişiye Ulaşabilmenin Farklı Yolları

B2B’de daha fazla kişiye ulaşabilmek için bir süreçten geçilmesi gereklidir. Bu süreçler;

 • Ürün ve hizmetlere yönelik kataloglar oluşturmak
 • Ürünler hakkında detaylı bilgi içeren açıklamalara yer vermek
 • Ürün tanıtımı için görseller ve videolar hazırlamak
 • Müşterilerin ürünler hakkında merak ettikleri soruları sorabilecekleri, sorunlara çözüm arayabilecekleri bir destek kanalı açmak
 • Sosyal medya üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabileceğiniz altyapıları kullanmaktır.

Farklı platformlarda daha geniş kitlelere ulaşmak için yapılacak çalışmalar da mevcuttur. Aylık 2,45 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook platformunda müşterilerle etkileşim halinde olabilmek içi yapılması gerekenler:

 • Ticaret Yöneticisi’nde hesap oluşturmak
 • Bir koleksiyon hazırlamak
 • Mağazanızı yayınlamaktır.

Bir diğer önemli platform olan Instagram’da ise öncelik olarak yapılması gereken işletme hesabı oluşturmaktır. İşletme hesapları çeşitli satış ve raporlama seçeneklerine sahiptir. Bu noktada müşterilerin beğenilerine sunduğunuz ürünlere dair bilgiler vermeniz gereklidir. Bu bilgiler ürün görseli, ürün açıklaması, ürün fiyatı ve müşterileri web sitenize yönlendirecek bir bağlantıdır.

Ürün ve hizmetlerinizin bağlantılarını tweet atarak paylaşabileceğiniz bir platform olan Twitter’da daha geniş bir kitleye ulaşmak için yapmanız gerekenler ise ürün sayfalarına doğrudan yönlendirme yapmaktır. Aynı zamanda da müşterilerin merak ettikleri sorulara cevap vermek ve düzenli paylaşımlar yapmaktır. Böylelikle firmanız için hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi ve ürün satışlarınızı fazlasıyla arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının B2B’ye Sağladığı Avantajlar

B2B sektörüne kazandırdığı avantajlar ile başlı başına bir sistem olan sosyal ticaretin ve özelindeki sosyal medya platformlarının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • B2B firmaları, sosyal medya kaynaklarının algoritmaları dâhilinde performans göstermektedir. Böylelikle daha geniş bir kitleye ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda sosyal medya pazarlama ile pazarlama maliyetlerini de yarı yarıya indirmek için olanak sağlamaktadır.
 • B2B ile sosyal medya platformlarının entegrasyonu sayesinde müşteri kitlesini ayrıntılı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Bu analizlere göre de B2B alanındaki faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz.
 • İstatistik verilerle ürün ve hizmetlerinizi çeşitlendirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
 • Ulaştığınız hedef kitlenizle ilişkilerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Markanızı, ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeniz adına müşterilerden etkili geri bildirimler alabilirsiniz.