B2B’de Sosyal Ticaret
4 Şubat 2021
B2B’de Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır?
5 Şubat 2021

B2B’de Hashtag Kullanımı

B2B’de Hashtag Kullanımı

Facebook, Instagram, Twitter ve benzeri sosyal medya platformlarında bir kelime ya da cümlenin başına ‘#’ sembolü eklenerek oluşturulan bağlantıya ‘hashtag’ ismi verilmektedir. B2B’de hashtag kullanılarak oluşturulan bağlantılar, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere ulaştırmaya yardımcı olmaktadır. Hashtag yardımı ile kullanıcıların ilgisini çeken konuları takip edebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda markanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında bir hashtag ekleyerek, bunları hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Peki, hashtag kullanımının B2B’ye sağladığı avantajlar nelerdir? B2B’de hashtag kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu sorulara yazımız üzerinden cevap bulabilirsiniz.

Hashtag Kullanımının B2B’ye Sağladığı Avantajlar

B2B sektöründeki firmalar için hashtag kullanımı oldukça önemlidir. Marka ve ürünler için doğru hashtag kullanılması, B2B ile uğraşan firmalara sayısız avantajlar sağlamaktadır.

  • Hashtag kullanımı ile firmanızın internetteki görünürlüğü ve ulaşılabilirliği artacaktır.
  • Hashtag kullanımıyla firmanızın etkileşim ve geri dönüşüm oranları artacaktır.
  • Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda paylaşımlarınızı arkadaş listenizin dışında olan kullanıcıların da görmesini sağlayacaktır.
  • Sosyal medya paylaşımlarında hashtag kullanımı spesifik bir konu hakkında araştırmalar yapan kullanıcılara daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.
  • Marka bilinirliğiniz artacaktır.
  • Ürünlerinizle ilgili doğru hashtagler kullandığınızda keşfete düşme olasılığınız artacaktır.
  • Firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

B2B’de Hashtag Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Birçok firma hashtag kullanırken popüler olan hashtagleri tercih etmektedir. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Popüler hashtagler firmalara avantajdan çok dezavantaj sağlamaktadır. Bu nedenle B2B’de hashtag seçerken birçok unsura dikkat edilmelidir.

Hashtag analizi yapın

B2B’de hashtag kullanırken öncelikle dikkat edilmesi gerekli unsurlardan biri hashtag analizidir. Analiz süreci etkili hashtag kullanımı için firmanıza pek çok fayda sağlayacaktır. Hashtag analiz sürecinde bir hashtag ile bir gün içerisinde ne kadar paylaşım yapıldığı ve bu paylaşımlarla ilgili hashtagden ne kadar etkileşim alındığı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun için de hashtag analiz araçlarından yararlanılmaktadır. Böylelikle hızlı bir şekilde doğru verilere ulaşabilmek mümkündür.

Yerel hashtagleri göz önünde bulundurun

B2B firmaları için hashtag kullanırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise yerel hashtag kullanımıdır. Yerel hashtag kullanımı, firmanızın hedef kitlesinde yer alan ve belirli bir lokasyonda ikamet eden tüketicilere ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Genel olarak yerel hashtagler hedef kitlenizi genişletmenize olanak sağlamaktadır. Buna örnek verecek olursak, tasarım ürünler satan bir firma olduğunuzu varsayalım. Kız Kulesi temalı bir tablo yarattığınızda İstanbul’da ikamet eden ya da İstanbul’da ikamet etmek isteyen tüketicilere ulaşmak için #istanbul hashtagini tercih etmelisiniz. Böylelikle ürününüzün hedef kitlesine ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Popüler hashtag kullanımıyla sınırlı kalmayın

Popüler hashtag kullanımı firmanızın daha fazla etkileşim almasına olanak sağlasa da pek çok firmanın paylaşım yaparken kullandığını ve bu nedenle hedef kitlenize ulaşmanızı engelleyeceğini unutmamanız gerekir. Bu noktada popüler hashtaglerle sınırlı kalmayıp spesifik hashtaglerden de yararlanmalısınız. Popüler hashtagler sayesinde etkileşim ve geri dönüşümlerinizi artırırken, spesifik hashtagler sayesinde de hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Markanıza özgü hashtagler yaratın

B2B’de hashtag kullanırken markanıza özgü hashtagler seçmeniz oldukça önemlidir. Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında markanıza özgü hashtagler yaratmanız gereklidir. Markanıza özgü hashtag kullanımı ile firmanızı gören bir kullanıcı hashtaginizi arattığında ürün ve hizmetlerinize daha kolay bir şekilde ulaşacaktır. Böylelikle marka bilinirliğinizi de arttırmanıza olanak sağlayacaktır.

Çok sayıda hashtag kullanmayın

Genellikle firmalar sosyal medya paylaşımlarında çok sayıda hashtag kullanarak başarılı olunacağına inanmaktadır. Ancak bu hashtag kullanımıyla ilgili en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü paylaşımlarda kullanılan hashtagler belirli bir sayıyla sınırlandırılmaktadır. Örneğin, Instagram paylaşımlarında hashtag sayısı 30 ile sınırlıdır ve 30’un üzerindeki hashtaglere izin verilmemektedir. Siz de paylaşımlarınızda çok sayıda hashtag kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizin dikkat çekmesi için 5-10 arasında hashtage yer vermelisiniz.