B2B’de Daha Fazla Kişiye Nasıl Ulaşılır?
5 Şubat 2021
B2B Sektöründe Sıklıkla Yapılan Hatalar
8 Şubat 2021

B2B’de İçerik Üretimi

B2B’de İçerik Üretimi

İçerik; metin, video ve görsel kullanımı ile niceliksel ve niteliksel bir konunun çerçevesinde bir araya getirilip sunulmasıdır. Her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, markalar için içerik üretimini zorunlu hale getirmektedir. Çoğunlukla rakip firmalardan farklılaşmak ve onların önüne geçmek isteyen firmalar belirli alanlarda içerikler üretmeye başlamaktadır. Genelde firmalar tarafından içerik üretimi yapılan alanların sosyal medya platformları ve bloglar olduğu bilinmektedir. Peki, B2B’de içerik türleri nedir? İçerik üretirken göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir? Bu gibi sorulara yazımız üzerinden cevap bularak, detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

B2B’de Yararlanılabilecek İçerik Türleri Nelerdir?

B2B’de yararlanılan içerikler yalnızca yazılı olmamakla birlikte görselliği de içinde barındırmaktadır. Bu içerik türleri blog içerikleri, tanıtım yazıları, reklam metni, video içerikler ve sosyal medya içerikleridir.

Blog içerikleri: Bir konu hakkında ziyaretçilerin bilgi ve fikir edinmelerini sağlayan içerik türleridir. Genellikle kişi veya firmalar tarafından hazırlanmaktadır.

Tanıtım yazıları: Genellikle reklam unsurları göz önünde olan tanıtım yazıları, bir firmanın ürün veya hizmetlerini tanıtma amacıyla oluşturduğu yazılı içerik türüdür.

Reklam metni: Markanın adı, sloganı, logosu, reklam başlığı ve gövdesi kullanılarak yaratılan metinlerdir. Bu metinlerin amacı reklam yapmaktır.

Video içerikler: Genellikle belli bir konu, ürün ve durum hakkında video oluşturularak bilgi veren içeriklerdir.

Sosyal medya içerikleri: Firmaların sosyal medya kullanıcılarına ürün ve hizmetleri tanıtmak, kampanyalarını duyurmak ve markayla ilgili bilgi vermek amacıyla oluşturdukları yazılı, sözlü ve görsel içeriklerdir. Sosyal medya içerikleri aracılığıyla kullanıcılarla iletişim kurmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak mümkündür.

B2B’de İçerik Üretirken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler Nelerdir?

B2B sektöründe hizmet veren firmalar için içerik üretimi oldukça önemlidir. Markasını daha ileriye taşımak isteyen firmalar içerik üretirken bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Bu hususlar:

Trendler: Sosyal medya platformlarında veya bazı dijital platformlarda trend olan içerikler bulunmaktadır. Trend içerikler içerik üretirken göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle kullanıcıların ilgisini çekebilmek mümkündür.

Etkililik: İçeriğin etkililiği,  B2B’de içerik üretirken önem verilmesi gereken konulardan biridir. İçeriğin etkili olmaması, verilen tüm emekleri boşa çıkaracaktır.

Özgünlük: B2B’de içerik üretimi yaparken içeriklerin özgün olmasına özen gösterilmelidir. Marka bilinirliğini ve marka değerini arttırmak için özgün içerikler üretilmelidir. Rakip firmaları taklit edici içeriklerden uzak durulmalıdır.

Platform: Üretilen içeriklerin paylaşmak istenilen platforma uygun bir şekilde üretilmesi, içerik üretimi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. İçerik üretimi yaparken yalnızca bir görseli tüm platformlarda paylaşmak oldukça yanlış bir tutumdur.

İçerik Üretimi B2B’ye Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

İçerik üretimi, üretilen içerik türüne göre B2B sektöründeki markalara farklı alanlarda farklı avantajlar sağlamaktadır.

  • İçerik türlerinden biri olan blog içeriklerinin markalara sağladığı en büyük avantajlar biri ziyaretçidir. Blog içerikleri Google’da ilk sıralara yerleştiği takdirde bir konu hakkında araştırma yapan kişiler ilk sayfada yer alan bloglara gireceği için markanızın ziyaretçi sayısını arttıracaktır. Artan ziyaretçi sayıları da B2B sitelerinin etkileşim ve geri dönüşüm oranlarını arttıracaktır. Bu içerikler aracılığıyla potansiyel müşterilerinize belirli bir konu hakkında bilgi verebilir ve onları markanıza çekebilirsiniz. Aynı zamanda sadık müşteriler elde edebilirsiniz.
  • Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve Youtube gibi sosyal medya platformları için üretilen içeriklerin de sayısız avantajı vardır. Sosyal medya içerikleri üreten bir firma marka bilinirliğini, etkileşim ve geri dönüşüm oranlarını daha kolay arttırmaktadır. Firmalar kampanyalarını, ürün ve hizmetlerini daha kolay bir şekilde tanıtmaktadır. Potansiyel müşterilere ulaşılmasını daha çok kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda müşterilerle daha hızlı iletişime geçmeyi sağlamaktadır.
  • Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ile birlikte değer kazanan video içeriklerinin de B2B’ye sağladığı pek çok avantaj vardır. Video içerikler daha samimi bir dille oluşturulduğu için kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmek mümkündür. Bunun yanı sıra ürün satışlarını ve marka bilinirliğini arttırmada oldukça etkilidir.